Отац Гојко Перовић за ИН4С – О неистинама које против цркве шире медији у Црној Гори
1 min read„Нити данас Црква поставља питање нечијег националног опредјељења, као услов припадности Цркви. Нити је мени, или било ком свештенику СПЦ циљ и намјера да модификујем нечији национални идентитет. Ово је Црква свих, а њено званично име не значи да су сви њени вјерници Срби. Као што ни име државе Црне Горе не значи да су сви њени грађани Црногорци по нацији“, казао је отац Гојко Перовић, ректор Цетињске богословије за ИН4С.
Са уваженим оцем Гојком, разговарали смо о прослави 800 година аутокефалности СПЦ, о Цариградској патријаршији, о црквеној историји, о ”томосу” из Никеје, о Цркви у Краљевини Црној Гори….
Анти-црквени медији у Црној Гори не заустављају своји кампању. У посљедње вријеме потенцирају улогу Цариградске (Васељенске) патријаршије као неког фактора који би у будућности могао самовољно, једним указом, да поремети и промијени црквено-канонско устројство Православне Цркве на Балкану, а самим тим и јединство СПЦ. Како то коментаришете?
Прво и основно: Најсветији патријарх Цариграда је сам рекао шта о томе мисли. На ту тему, ове године, послао је писмо предсједнику Црне Горе, и дао неколико интервјуа медијима, у којима, не може бити јаснији – да нема никаквих намјера да се мијеша у унутрашња питања СПЦ, па је свако упоређивање црквених прилика у Украјини и на Балкану, силовање и малтретирање истине.
Друго, мислим да ти људи, који упркос здравом разуму, инсистирају на таквим темама, морају да се договоре сами са собом. Да ли осим мржње према СПЦ има икаквог другог принципа у њиховом размишљању?
Наиме, они данас приказују патријарха у Цариграду врховним (јединим) и изгледа непогрешивим ауторитетом на васељенском нивоу и у спољашњим међуцрквеним (међупомјесним) питањима. А такав став нити је црквен нити је православан. Православна Црква није тако устројена. И нико од нас вјерујућих не гледа тако ни на цариградског нити на било код другог црквеног поглавара. Нема, међу људима, јединог и непогрешивог судије. То може бити само Господ.
Али што се тиче наших ”аналитичара”, они не разумију ни природу ни историју Цркве па сами себи упадају у уста. А та тематика није ни електро-техника ни атомска физика да би се тешко могла разумјети, али кад нијеси вјерник, кад не живиш црквено, све добија неку другу боју и другачији укус од оног правог.
Јер, када тај исти патријарх, у 13. вијеку полемише са охридским архиепископом Хоматијаном, стајући, заједно са осталим источним патријарсима, на страну Светог Саве Немањића, – тада су господа ”аналитичари” на страни Хоматијана! Када је патријарх из Цариграда љут на цара Душана због проглашења патријаршије 1346.г. (а самим тим и уздизања епархије у Зети на ниво митрополије), – онда су сагласни са њим. Када се укида рад Пећке патријаршије 1766.г., онда је то ”добро”, а када се СПЦ даје аутокефалност – онда је то ”неканонски”! Када овај садашњи цариградски патријарх Вартоломеј анатемише г. Мираша Дедејића (кога је цариградски архијереј претходно и запопио), и када пише, да не може бити јасније, писмо црногорском предсједнику у вези свог виђења Цркве у ЦГ, – онда, по њима, он ”тактизира” и ”није отворен до краја”, а кад у прослави 800. г. самосталности српске цркве не користи ријеч ”аутокефалност” – е тада је, гле чуда, свака ријеч тог човјека – непогрешиво мјерило истине! По њима, испада, да ”непогрешивост” васељенског патријарха има чисто анти-српски карактер.
На другој страни, прави хришћани неће никада апсолутизовати одлуке ни једне црквене институције, па ни патријаршије у Цариграду, знајући да сви могу да погријеше по људским слабостима. Ето рецимо, једну од најпознатијих критика Цариградске патријаршије у нашој историји, изнио је митрополит цетињски Сава Петровић, протествујући код руског двора због укидања Пећке Патријаршије 1766.г. од стране Цариграда. Владика Сава тада брани Пећки трон . Онај трон који је завладичио и њега и његове претходнике, све цетињске митрополите прије њега. И погледајете сад какав је то парадокс! Цетињски митрополити, као вјерујући људи, стају на старну Пећи, до те мјере да критикују одлуке из Цариграда, – а данашњи декларисани атеисти, говоре ружно о Пећкој патријаршији, бранећи тиме, наводно, државу Црну Гору, измишљају неке непостојеће намјере цариградског патријарха и придајући му својства која он нема, уздижући га у ранг римског папе, а против православног учења. Све раде – наопако!
Из ових медија се доводи у питање и сам чин додјеле аутокефалности Српској цркви 1219.г., потенцирањем једне историографске теме, по којој, немамо сачуван ”томос”о аутокефалности који је тадашњи васељенски патријарх дао Светом Сави. Шта кажете на то?
Наш чувени правник Валтазар Богишић је инсистирао на томе да се правна питања једног периода не могу изучавати издвојено из свог историјског контекста, и да није ни досљедно ни научно, мјерити их искључиво правним критеријумима неког каснијег времена. Управо се прича о ”никејском томосу” Светосавске Цркве, коси са овим Богишићевим истраживачким и правничким начелом. Зашто то кажем?
Прво, зато што поступак давања аутокефалности помјесним црквама у 19. и 20. вијеку, по много чему није упоредив са настанком аутокефалних цркава у средњем вијеку (који је и сам периодичан, слојевит и препун недоречености). Нпр – неке данашње помјесне цркве (Кипарска, Антиохијска) своју аутокефалност препознају још из периода васељенских сабора (од 4. до 8. вијека) и то управо одлуком тих сабора. Друге имају, или су имале, непобитну самосталност (Пећка, Грузијска, Бугарска) стотинама година, – а да у вези са њиховим формирањем данас не посједујемо потпуну документацију, нити изворе првог реда.
Друго, – какав год да је био административни пут стицања аутокефалности у 13.вијеку, он се, у случају Жичке архиепископије, одвијао у непоновљивим, нарочитим околностима, када је цариградски патријарх био изгнан од крсташа са своје катедре, и када је, силом прилика, деценијама пребивао у Никеји. (Ко боље познаје историју знаће да се нешто слично десило римским папама приликом њихове сеобе из Рима у Авињон неких сто година касније.) А те ванредне околности ни по чему не умањују легитимност и легалност самог поступка о коме је ријеч. Примјера ради, наши црногорски митрополити су често, што милом што (турском) силом, били принуђени да напуштају Цетиње, и да столују на другим мјестима. Ником разумном неће пасти на памет да им, у току тих и таквих изгнанаства, одузимају владичанска својства, нити ће – само због тога – доводити у питање валидност њихових благослова, датих у тим околностима.
Већ сам о томе једном говорио – када се столица васељенског патријарха, пола вијека касније, вратила у Цариград, ни једном од тих поглавара Констатинопоља, није пало на памет, да доводи у питање одлуку из 1219.г. Напротив, ових дана је сама Цариградска патријаршија обиљежила 800. од тог догађаја! Ако неко види проблем у томе што се у тој прослави користи ријеч ”хиротонија” а не ”аутокефалност”, – ја бих таквог питао: да ли Цариград сваки час прославља годишњице свих својих хиротонија? Не, не прославља. Ова хиротонија је ипак значајна по нечему. По чему? Одговор на ово питање дат је у саопшењу из самог Цариграда, од прије неки дан гдје се каже: „Мајка-Црква (Васељенска патријаршија) одаје почаст историјској годишњици – прекретници у односима са кћерком-Црквом Србије (θυγατέρα Εκκλησία της Σερβίας)”.
Ове ријечи све говоре ономе ко је елементарно богословски писмен. Помињање ”мајке- цркве” и ”ћерке-цркве” могуће је једино кад се говори о двије међусобно независне цркве, од којих је ова друга, некада, једном потекла од ове прве. А израз ”прекратница у историјским односима” између такве двије цркве може се управо односити на моменат када је ”мајка” родила ”ћерку”. Ако Српска црква није тада добила аутокефалност, не би је Цариградска црква сматрала ћерком (него својим неотуђивим дијелом), нити би ове двије помјесне цркве могле имати међусобне односе, па ни ”прекратницу” у тим односима!
Треће, овдје расправљамо о појму ”аутокефалности” који се са дашњим значењем искристалисао тек у 9.вијеку. А то и јесте вијек у ком се јављају цијеле области, са не-грчким државама и народима, које се христијанизују, и које, по природи ствари, траже самосталну црквену управу независну од Цариграда. И – добијају је! Прије тога, појам црквене самосталности, или појава термина ”аутокефалност” нити имају, нити могу имати данашње значење. Имамо, наравно, одувјек представу о самосталним црквеним областима – али не овакву као данас. Зато је Богишићева примједба нешто што свакако морамо имати на уму када о овоме расправљамо.
Ријеч је о терминима црквене администрације и црквеног права, а не о универзалним, свеверемним јеванђелским истинама живота и спасења. Ваљда ће сваком бити јасно ако све то упоредимо са политичким и државним питањима, и ако кажемо да појам ”међународно признате државе” није и не може бити исти у 10., 15. и рецимо 21. вијеку. Добар познавалац права може да пореди и да налази сличности у политичким процесима који су међусобно удаљени вјековима, али такав никад неће поистовјећивати ријечи и појмове који су настали у различитим околностима. О томе говори Богишић.
Да ли то онда значи да не можемо ни знати ни тачно одредити шта је то ”аутокефалност? Ако се тај појам развијао вјековима и ширио своје значење – занчи ли то да га не можемо ни дефинисати, и да је све, у том погледу, релативно?
Није баш све, у тој мјери, историјски релативно. Утемељну на битним саборским одлукама (2. Вас. саб 2; 3. Вас. саб 8; 4. Вас. саб 28…..), данас имамо готово уџбеничку дефиницију да је аутокефалност (читај: потпуна црквена самосталност неке области) својство неке помјесне цркве да сама бира сопствено црквено поглаварство и ниже свештенство, и да за то не тражи одобрење неког ”трећег” или ”вишег” центра. И то је оно што је темељ прославе 800. годишњице аутокефалности СПЦ, и што је везано баш за 1219.г.
Колико је, у том погледу, битан фактор државне независности? Да ли се дефиниције аутокефалности тиче чињеница што је нека држава самостална и што се на њеној територији налази Православна Црква? Треба ли, по неком аутоматизму, такву цркевну област одмах сматрати аутокефалном или је бар кандидовати за аутокефалност?
И поред тога што се државна независност појављује као чест и оправдан мотив за покретање питања нове аутокефалности, она није никад, нити може бити, једини или неопходан услов за стицање црквене самосталности. ”На четвртој сједници Халкидонског (4. Вас.саб.) сабора ријешено је да у раздјељењу црквених граница важе одлуке црквених власти на основу канона, а не одлука државних власти”. Често помињано правило истог сабора (поновљено и у правилима Шестог васељенског сабора) о томе да црквене границе имају пратити границе државне администрације, уопште се не односи на питање аутокефалних цркава (рекох прије да у то вријеме и немамо ”аутокефалност” у данашњем смислу ријечи), него на разграничење епархија унутар једне помјесне цркве. Јер, да су то правило људи у Византији тада тумачили како га тумаче наши ”аналитичари” данас – древне патријаршије Антиохијска, Јерусалимска или Александријска, које су постојале унутар византисјког царства, овом би саборском одлуком моментално биле збрисане! Напротив, и црквени канони (4. Вас 28.) а и вјековна црквена пракса дозвољавају да се једна аутокефална црква простире у више држава.
Ствари слично стоје и са чувеним 34. апостолским правилом у ком се појављује израз ”народ” као један параметар црквене самосталности. ”Епископи једног народа (етнос) треба да познају првог међу собом и да га сматрају као поглавара, и да ништа важније не предузимају без њега”. Из контекста каснијих правних зборника (Антиохијски сабор, дјела Стефана Ефеског, дјела Светог Саве) који преузимају ову одредницу ипак је јасно да се термин ”етнос” овдје користи за област а не за неки посебан народ – што је и разумљиво с обзиром на вријеме настанка и употребе овог текста, у ком је некакакв етнички принцип црквене дјелатности, у то доба, био занемарљив. Он ће, много касније, са изласком Цркве ван граница Византије, постати доминантан, али – на сву срећу – никад преовлађујући.
Новонастали ”истраживачи црквене историје” сензационалистички су открили како се у два житија Св. Саве, која су написали Теодосије и Доментијан, не појављује исто име цариградског патријарха који је додијелио самосталност Српској Цркви. Из тога извлаче закључак да је то доказ непоузданости тих хагиографских изјештаја. Да ли је то тако?
Да, такав је тај извјештај. У житију Св. Саве се појављује име патријарха Германа Другог, који је управљао Васељенском патријаршијом тек од 1222.г. А име патријарха који је хиротонисао Светог Саву и дао му аутокефалност је – Манојло (1217-1222)! Али, колико год нам изгледало да је на помолу неко историографско ”откриће Америке” ствар је много једноставнија и безазленија него што изгледа.
Наиме, неких десетак година касније, послије боравка Светог Саве у Никеји, бугарски цар Јован Асен и њихов патријарх Јоаким тражили су од истог овог патријарха у Никеји Германа Другог, – аутокефалност за Трновску (Бугарску) патријаршију. Тај поступак је покренут 1232.г. а окончан 1235.г. и описан је у старом бугарском рукопису ”Синодик цара Борила” (опет, извор другог реда!). Зашто је све трајало три године? Зато што, како се наводи у поменутом спису, Герман Други није хтио да изда сагласност по том питању, док се не консултује са тројицом поглавара древних патријаршија на Истоку: јерусалимским, антиохијским и александијским. Тек кад је добио и њихов пристанак, Герман је потписао сопствену сагласност по питању Трновске аутокефалије. Ова бугарска аутокефалност биће канонска и општепризната од 1235. све до 1393.г. – када бугарска пада под Турке, а њена Црква се враћа под окриље Цариграда (све до обнове њене аутокефалности крајем 19. и почетком 20. вијека).
Зашто сам све ово испричао? Патријарх Герман је већ 1232.г. дао начелан пристанак, али званично проглашење аутокефалије Цркве у Трнову услиједило је тек за три године. Није искључено, пошто се ради о истовјетној теми, истим људима, истом времену, сличним околностима и приближно истовјетном исходу – да је и у случају Савине хиротоније 1219.г. – патријарх Манојло дао начелни, а Герман, три године потом, званични благослов за српску аутокефалију. У том случају није тешко претпоставити да су писци житија, из овог разлога, два догађаја – саставили у један, и пермутовали године и имена. А све то, без већег (значајнијег огрешења о истину.
Додуше, ми не знамо да ли је у случају Св. Саве, спроведена оваква процедура чекања одговора од три источна патријарха, али знамо да је Свети Сава, по утврђењу и уређењу своје архиепископије, два пута обишао Свету Земљу, и том приликом посјетио лично сва три ова патријарха, који су га дочекали са почастима, као поглавара Жичке архиепископије. Па само то знати, довољно би било разумном, да се не доводи у питање претходни чин у Никеји. (Неки истраживачи сумњају да је друго путовање Св. Саве у Свету Земљу било узроковано – поред осталог – и тим што је Светитељ хтио да помогне Трновску патријаршију у добијању њене самосталности, обилазећи источне патријархе. Треба се подсјетити да је Свети Сава окончао то путовање, па и свој живот – доласком у Трново и служењем Свете Литургије на Богојављење, заједно са Трновским патријархом, и то баш у вријеме добијања бугарске аутокефалности.)
Него, има још. Када се Српска Православна Црква изнутра ујединила 1920.г., чекао се благослов Цариградске патријаршије – како у погледу 8 епархија које су овим уједињењем прешле под пећку јурисдикцију, тако и у погледу благослова ”Мајке Цркве” да се обнови рад укинут 1766. И шта се десило? Како је те године, престо цариградског патријарха био упражњен, одласком патријарха Германа Петог 1918.г., – Синод у Цариграду издаје начелни благослов 19. марта 1920.г. (одлука бр. 2056). Међутим, Томос о томе да ”Велика црква” признаје уздизање Српске цркве на степен патријаршије, потписао је нови патријарх Мелетије Четврти, тек 19. фебруара 1922.г. и специјалном делегацијом послао у Београд, – гдје је прочитан на свечаном богослужењу, у Саборној цркви, (у садашњој улици краља Петра – како то воле овдје да нагласе, а ни мени не смета да поновим) 02. априла 1922.г.
Е сад, можете ли да замислити неке полузаинтересоване и погрешно информисане атеисте, који кроз неко вријеме, ”брижљиво анализирају” супротстављеност извјештаја о томе ”како се не зна” да ли је Београд добио аутокефалност 1920. или пак 1922.? До прије неку годину, ја не бих вјеровао да је тако нешто могуће, – али кад читам шта све пишу неупућени људи по Црној Гори – сад могу.
Јесмо ли ми противници или мрзитељи Црне Горе, ако негирамо потребу да Црква на њеној територији има аутокефалност, или ако доводимо у питање валидност и каноничност оне ”аутокефалности” која је уписана у Уставу Краљевине Црне Горе из 1905.г?
Нити се 1918.г. ИКО од свештенства и вјерног народа међу Црногорцима, побунио против црквеног уједињења, нити данас ИКО од свештеника и вјерног народа тражи (захтјева) издвајање Цркве у Црној Гори из окриља Пећке Патријаршије. Тачка.
Ја имам пуно познаника и пријатеља који би радо промијенили многе ствари у црквеном животу (некоме се не свиђају неке заставе, други не воле неке пјесме, трећи би мијењали боју крова на храмовима, четврти би вољели да се мало више потенцирају неке теме на уштрб других, пети да се смањи пост, шести да се продужи….итд ), али неки јасан став до нивоа захтјева, или уопште свијест о томе шта би такво издвајање донијело (а шта одузело) Цркви у Црној Гори, ја још нити чух, нити виђех….међу свештенством и вјерницима. А знамо се више сви.
Да би нека црквена област уопште претендовала да има сопствену самосатлност (или потпуну аутокефалност, ако ћемо данашњом терминологијом) према битним канонима васељенских сабора (Првог, 4.правило и Седмог, 3.правило) она мора имати најмање три епископа – који би били у стању да рукоположе неког четвртог, новог епископа, или да сами себи изаберу поглавара. (Поменута Апостолска правила говоре о двојици или тројици епископа). Зато, и поред обилне политизације ове теме, морамо имати искључиво канонско расуђивање да је Жичка (Пећка) архиепископија (а од 1766. до 1918.г. Карловачка митрополија) увјек имала ту способност. Црква у Црној Гори (као вјековни саставни дио Пећке архиепископије и патријаршије), нити је имала тај број епископа (све до 1912.г) нити су постојећи епископи показивали интересовање да се одрекну сопственог светосавског насљеђа и титуле ”егзарха пећког трона”. Први и једини, да га тако називемо – ”трећи епископ” те црквене области био је др Гаврило Дожић који је управо понио титулу пећког митрополита! Занимљиво, ето и у томе се показало, да Православне Цркве у Црној Гори нема без Пећи. А да не говоримо о томе да је управо тај митрополит Гаврило био један од вођа (уз двојицу старијих архијереја Цркве у Краљевини ЦГ) црквено-народног покрета уједињења црногорске црквене области у ширу црквену заједницу. Он је то био до те мјере – да је касније постао најприје митрополит Црногорско-приморски СПЦ, а потом и српски патријарх! Инсистирање на статуту Синода Цркве у Краљевини, насупрот јасно израженој вољи све тројице епсикопа те Цркве, и свег свештенства, и цијелог народа – јесте упрво сувопарно и нецрквено резоновање. Јер рецимо 99. и 118. правило чувеног Картагинског сабора, истичу народну вољу као пресудну у таквим граничним и преломин ситуацијама. ”Ако послије смрти свог епсикопа, народ није хтио имати свога епископа, него је зажелио придружити се области другог неког епископа, ово му се не мора забранити”!
А ствар је још очигледнија када су у питању судске инстанце неке самосталне цркве (без којих опет, нема говора о пуној аутокефалности). Црквени канони Првог, Другог и Четвртог васељенских сабора прописују четири или више епископа као минималан број да би се могло евентуално судити једном епископу, ако дође до тога.
Знам да ће се неки људи запитати зар све ове ствари није знао епископ др Никодим Милаш, чувени црквени правник, – када је писао уставе за ”Св Синод” и за ”православне конзисторије” у Краљевини Црној Гори (у којима Цркву у Црној Гори назива ”аутокефалном”) и онда када је у једном другом свом дјелу ”Православно црквено право” поновио тај исти став? Нека ми се не замјери ако се присјетим једне полемике два сарадника и научника Димитрија Руварца и Никодима Милаша у вези оправданости проглашења ”српске патријаршије” у Сремским Карловцима 1848.г.? Не зна се ко је већи и плоднији научник од њих двојице, али су се по овом питању разилазили. У тој међусобној преписци, др Никодим Милаш, на једном мјесту признаје да је њему била непозната грамата којом је 1710.г. пећки патријарх Калиник дао аутономију Карловачкој (Крушедолској) митрополији. А данас, о тој важној грамати, уче средњошколци у богословијама.
Ово вјероватно није једини доказ против Милашеве ”непогрешивости” кад је у питању његово сагледавање историје Балкана и свих њених детаља. Јер, једно је познавати и тумачити каноне, па и историју Цркве на подручју Хабзбуршке монархије, гдје је живио и дјеловао, и имао приступе архивама др Никодим Милаш, – а нешто сасвим друго бити познавалац савремених црквених прилика изван државе у којој живи. О томе бјелодано свједочи и Милашево позивање на атинску Синтагму као извор става о ”аутокефалности цркве у ЦГ”. Прочитате ли пажљиво навод о аутокефалности у тој Синтагми из 1855.г., видјећете да се њени аутори ограђују од поменутог става и позивају се на Цркву у Русији. (Опет, занимљиво је да се у том исказу као поглавар те ”аутокефалне” цркве помиње владика Петар Патровић – не знамо тачно који од двојице Његоша – и да му се наводи титула ”егзарх пећког трона”. Вјерујем да су очигледно недовољно информисани аутори овог списа могли да нагађају око канонско-правног статуса Цркве у Црној Гори, али откуд њима ”егзарх пећког трона” везан за Петра Патровића, ако ову титулу збиља нијесу носили Свети Петар Цетињски или Петар Други Петровић Његош?
А ако ико зна да наша Црква у Црној Гори није имала капацитета за ”аутокефалност” – то су Руси. Они су нам рукополагали кандидате за владике. Они су давали благослове за план и програм богословије на Цетињу, и новац за рад – како те школе, тако и тзв. Дјевојачког института. Високо теолошко образовање, код њих су стицали наши клирици. Они су штампали наше црквене књиге…
Круг се, очигледно затвара, пред непобитном чињеницом да је епископ Никодим Милаш и устврдио и правно уобличио а самим тим и разгласио ”аутокефалност” Цетињске митрополије, упркос њеној крајњој атипичности. Зашто? Како би Његош рекао ”Не хће Србин издати Србина”. И Никодим Милаш, и краљ Никола и Митрофан Бан, поред своје конфесионалне православне припадности, били су заокупљени једном истом националном идејом српског уједињења и ослобођења. Није било основа да Србин Милаш, у ери национал-романтизма, њему савремну Црну Гору види и доживи другачије до као једну од двије српске краљевине (како је то децидно и јасно именовао и сами црногорски господар). У том контексту, он се није налазио у својству инспектора који ”све зна” и који онда неће да одобри ствари са конструкционом грешком. Не, напротив! Он одобрава и предвиђа недостатке, управо зато, јер је био у улози „старијег брата“ који, баш зато што „све зна“ (или „види доста“) – жмури на једно око или гледа кроз прсте, да би млађем помогао да устане и стане на ноге. Ја бар то тако видим.
Хоће ли Вас сада неко оптужити за српски национализам, и за ”наметање српства” – Црногорцима?
Ја уопште не говорим о савременом националном осјећају код било кога од читалаца овог текста. Нити данас Црква поставља питање нечијег националног опредјељења, као услов припадности Цркви. Нити је мени, или било ком свештенику СПЦ циљ и намјера да модификујем нечији национални идентитет. Ово је Црква свих, а њено званично име не значи да су сви њени вјерници Срби. Као што ни име државе Црне Горе не значи да су сви њени грађани Црногорци по нацији. Или сам нешто пропустио?
Ово у вези епископа Никодима Милаша је само осврт на чињенице прошлости из којих свак може да извуче свој закључак. Неко ће наћи разлога да се поистовјети са тим чињеницама, а неко ће их осудити и свој идентитет градити супротно од њих.
Епископ Даламатински др Никодим Милаш, митрополит Цетињски Митрофан Бан и краљ Црне Горе Никола Петровић били су Срби, и то они ”велики” – у смислу њиховог националног рада и ангажовања. А с обзиром да они дјелују у епохи израженог национал-романтизма, слободан сам да протумачим да је тај њихов осјећај био јака покретачка снага свих њихових дјела (па погледајте само списе које су они оставили за собом и све ће вам бити јасно). Отуда закључујем да је и овај подухват у вези цркевних устава у Црној Гори био вођен више тиме него бригом о канонима. Понављам, Никодим је у Црној Гори гост, није упознат са свим детаљима и нијансама наше црквене реалности. А хоће да помогне, да се нађе Николи при руци – што се каже.
Овоме треба додати да је он, прије постављења за епископа Далматинског (и прије писања црквених устава за Црну Гору), једно вријеме боравио у Србији и чак је тамо кратко био изабран за ректора Београдске богословије. Отуда је буквално, на правди Бога, протјеран због спллетки и неповјерења неких људи, под оптужбама да је дошао ”да шири унију и папски утицај” у Србију. Збиља парадоксално, – јер нема већег ни плодоноснијег борца против уније и покатоличења Срба у Далмацији, од њега. То га је тешко погодило, и као православца и као Србина, и више никад није хтио тамо да се врати, иако су га касније звали да буде Београдски митрополит.
Ја бих у том свјетлу посматрао све ово. Њему је Црна Гора, као држава са тада израженом српском националном идеологијом, била онај покретач тзв. Пијемонт будућег свесрпског уједињења. И зато му није био проблем да мало дода, да уљепша ствари – како би се прилике у тој земљи административно уредиле. Није на одмет поменути и оно о чему пише др Љ. Д. Јакшић да ових ”устава за синод и конзисторије” у ЦГ, нема на обимном и детаљном списку ауторских дјела Никодима Милаша које је он, пред крај живота, сам сачинио. Можда је просто заборавио да наведе, а можда је сматрао да то и нијесу била дјела која најбоље репрезентују његов научни реноме.
На крају, да Вас питамо, и за Ваш лични став по питању црквених прилика у Православљу? Видите ли јасан излаз из ове новонастале ситуације, у којој указ Цариградског патријарха о Цркви у Украјини – не признаје већина других помјесних цркава?
Ситуација је баш тешка, али не вјерујем да је непремостива.
Како је лијепо формулисао декан Богословског факултета у Фочи, др Дарко Ђого, није само проблем може ли данас или не може Цариград тако једнострано издавати указе о аутокефалији (видјели смо како су то радили цариградски патријарси у 13. вијеку, – ништа без консултације са другим патријарсима), него је изгледа, још већи проблем, што је некоме у Цариграду пало на памет да, за нове потребе, одређује потпуно ново значење појма аутокефалности. Ђого је то генијално одредио као пост-модернистички поглед на црквене односе, по ком ”Велика црква” има моћ да одреди значење, и да ”успостави чињенице”. ”Аутокефалија није оно што аутокефалија јесте, него оно што Цариград нуди као аутокефалију”- каже о. Дарко.
У ”томосу” који је Цариград ”дао” групи свештеника у Украјини, међу којима има оних који немају ”апостолско прејемство” пише нешто што није писало ни у једном, до сада издатом акту Цариграда о црквеној самосталности неке помјесне цркве. Тамо се каже да ”Аутокефална Црква у Украјини за своју главу познаје Најсветији Апостолски и патријаршијски Престо, управо као и остали патријарси и предстојатељи”…. па се додаје да је ”Његово Блаженство Митрополит кијевски дужан да се…у случају већих питања црквене, догматске и канонске природе…обрати патријаршијском и васељенском Престолу, тражећи његово ауторитативно мишљење и поуздано разумјевање”.
Е па ово није аутокефалија. Као што ни поменута група ”свештеника” на које се овај текст односи – нијесу Црква. Оваква ”аутокефалија” и овакве формулације, – у односу на оно што су добиле Жичка архиепископија и Трновска патријаршија у 13. вијеку – збиља јесте нешто ”ниже од аутономије”. Иза ријечи изложених у овом ”томосу” не стоји сила црквеног предања, ни утврђених канона, – него, могуће, трагови пастирске жеље за компромисом. Али и најбоља намјера, без истине, не доноси плода. Због тога се наша помјесна СПЦ није сагласила са чином Васељенске патријаршије, ма (к)ако иза ње стајале добре немјере и хришћанска снисходљивост цариградских архијереја. Наиме, ”остали патријарси” и ”предстојатељи” других помјесних цркава, не признају цариградски патријаршијски престо ”за своју главу”. У питању је нејасноћа или самообмана која ником не може бити од користи, и коју Цариград, до сада, никад није практиковао.
Али баш у контрадикторности и неодрживости оваквих формулација, лежи моја нада и вјера, да Господ неће дозволити да опстане ова намјера да једни друге лијечимо неистинама. Ја очекујем да ће управо Најсветији Цариградски патријаршијски престо, први сам увидјети да је ушао на странпутицу и слијепу улицу кад је у питању административно поступање, или – да ће можда, још и прије тога, видјети, да већинска Црква (бројне душе жељне спасења) у Украјини, под поглаварством митрополита Онуфрија УПЦ, чекају да им се врати ”залутала/изгубљена овца”, а не да се њена ”изгубљеност” показује као ”пут Спасења”.
Већина помјесних аутокефалних цркава православне Васељене, није пристала уз ову најновију одлуку Цариграда, а благост и опрезност у тону њихових саопштења израз су бриге и напора да се јединство Цркве по сваку цијену сачува. Управо би такав однос сестринских цркава према тренутном несналажењу Цариграда, могао бити од помоћи ”Великој цркви” да се врати на мјесто које јој припада – Првог међу једнакима, у непрегледном шару васељенског паравославља.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
To je onaj Drobnjak što ga Đikan prozvao Dronjak.
Zakrpa na guzici autentičnog Srbina iz Stare Crne Gore četri, tj. pet nahija, dakle, Crnogorca. Onog jedinog pravog crnogorskog Srbina.
Dronjak! I ono je bajagi Crnogorac! ?
Reče čovek i đed mu i prađed bili nacionalni Crnogorci, još iz Drobnjaka, u vrijeme kad Drobnjak nije ni bio Crna Gora.
1219. се нису издавали томоси о црквеној самосталности, као скоро… што је пракса претходних пар вјекова. А канони које сепаратисти лажно тумаче о драва па црква…не стоје. Неће да цитирају цијеле каноне гдје говора нема о томе, но унутар једне државе Римског царства се уреују границе цркава,дакле патријаршија и сл…дакле не само да тада немамо једну дрђаву једну цркву,но у једној имамо све цркве скоро…а границе међу њима се само уређују.
„Нити је мени, или било ком свештенику СПЦ циљ и намјера да модификујем нечији национални идентитет..“???
Od kad to , evo se u crkve ući ne može od onih srpskih zastava , a popovi koriste i sahrane da srbuju , lično sam prisustvovao jednoj đe nas je sat davio o caru Lazaru , Milošu , Karađorđu ..veze vi nemate sa Crnogorcima samo da ste zdravo .
ни ти немаш везе са црногорством
Pa tvoj djed je guslao samo o caru Lazaru, Milosu i Karadjordju, sad ti on ne valja?
Netačno Brano , đed mi nije guslao i bio je nacionalni Crnogorac , baš kao i njegov đed i ja danas !
A popovima crkve srba je srpstvo ispred jevanđelja .
Svako moze da se nacionalno izjasni kao Zaba ako hoce. Ali da neko iz Drobnjaka nacionalno bude Crnogorac je samo u CG vjerodostojno.
A kad si se ti m posrbio ?
Mene jednako piše nacionalnost od 18 pa do danas , a tebe m , kako si se pisao do skoro ?
Drobnjace koliko imas godina? Sumnjam da tvoj djed bio partizanski oficir, a ako nije onda bio je Srbin.
Pogledaj pjesme najveceg uma i pjesnika drobnjackog kraja i šire Radovana Becirovica, ne mozes naci pjesmu koja ne spominje srpstvo i Kosovo.
A odakle ti je pradjed??Pogledaj rodoslov.No mozda nemas.Ako nemas nisi nas nedje si iz Ruande.
Rat I mir ispisat da bi odgovorijo na prostu istinu. Neznam shto su te uchili u bogosloviju, ama professor djaku jasno veli. Najbolja i najpreciznija recenica je prosta recenica, Kratka i jasna.
Shtoche ti neke primjere kad ko kome valja a kad nevalja. To se odnosi na svakoga, i samo je gubljenje vremena. Jeli Srbima isti ta Bartolomej bijo mijo kad je Pisa to famozno pismo, a kad je da Autokefaliju Kijevu, onda ga ochinjim ochima nijesu mogli vidhjet. Kojekude Goshja. Ti si uchen chojek.
Kad ti neko postavi ovako pitanje, koje je vech epitom lazhi samo posebe, a ti znash -morash ga achkati istinom. Nema druge.
A pitanj je bilo vrhunsko, pa veli vako:
“Из ових медија се доводи у питање и сам чин додјеле аутокефалности Српској цркви 1219.г., потенцирањем једне историографске теме, по којој, немамо сачуван ”томос”о аутокефалности који је тадашњи васељенски патријарх дао Светом Сави. Шта кажете на то?
Tomos su stavili pod znacima navoda. Valjda je tomos neshto sad shto Veljesrbima pu ne vazhi?? Pa je tobozhe takozvani ( rijech koju srbi dosta upotrijebljuju danaske). Pa onda novinarska sablja POENTIRA…”koji je Tadashnji vaseljenski patrijarh DAO St Savi?.. shto vi kazhe te na to?
Umjesto da odgovorish koji crni Tomos? Dao KO? KOME? To nebiljezhi Historija, a ni Vaseljenska patrijarshija, znachi da to tvoje pitanje nije namjestu novinaru, jer sam sebe i ostale manipulishesh.
E tako ne’ako Goshja, a ne otome ko im sad valja a ko sad im nevaljaju.
I slijedechi put krache. Ovo je 21 vijek. Ljudi rade i u guzhbi su. Nema se vremena. Hahah
Ajde objavi dhjo te nosi….
Nema preca posla no tebi debilu pojasnjavati. Tebi se ni ne cita. Lakse ti je pomesti nesto iz Supkoviceve guzice i prezivati na ovom sajtu.
evo ga ovaj izgubljeni slucaj
Ти си незнавен, стога си немогућ за научити о нечему, а хоћеш некоме да будеш учитељ. Јеси ли ишао јутрос на Литургији?
Boze< koji je ovo jezik , da mozda nisu,< gospodari opet izmislili< neki novi Cg. jezik…
Предметна анализа и експликације су високог научног, уџбеничког квалитета и далекосежног значаја. Ректор Перовић се једноставно и јасно Без имало либљења сукобио са свим актуелним “горућим” подвалама и еквилибристима истине и манипулаторима чињеницама на крајње разуман, и најзлонамернијима необорив ДОСТОЈАН – начин. Јер, Он је просто, човек ДОСТОЈАН.
Шупковић у животу није био у цркви! Можда као туриста?! Али му је томос и аутокефалност битна! А човјек пред пензијом!!! И сад се ми упињемо да тим антихристима око њега објаснимо нешто о њој?! Ало Србадијо!!! У памет се!!! 🙂
Нијесу Шупковић и остали случајно заврзли причу о томосу и аутокефалности, већ што се необразовани а мора непрестано сервирати “корисна нејасноћа”, око које прича мора да траје и траје, било да је у питању Подгоричка скупштина, језик, писмо, устав, религија, етникум….
Завади па владај!!!
ПС. Гања ли неко лопове и убице?! Па не! То је суштина и намјера!!!
Nece nista biti. Eto su Rusi usli u Srbiju i preuzeli dogovor oko Kosova. Rizicno bi bilo isuviše da bilo sta urade ovdje. Nema od suplje nista. Nece oni preuzeti taj rizik da se to iz komplikuje a izkoplikovalo bi se. Cuvaju oni sebe i grme glasno. I nista vise.
Аут иЗмомпликовани.. Описмени се најпре.
Ja bih se zacudio da cujem lijepu rijec o Srbima i Mitropoliji.To je veliko zagadjenje.Neka im bog oprosti.Mobing kroz drzavne ustanove.Sta reci.Zelim svim postenim gradjanima da razmisle prije nego sto udju u prljavi dil sa dukljanima za rad mizerne naplate ili nekog nebitnog radnog i sefovskog mjesta.Ostaju generacije koje pamte.Hvala!
Obrazovan je Perovic, vjesto izlaze i koristi argumente koji mu idu u prilog ,a nipodastava one druge.Ipak, u prici ima mnogo praznina .Sad cu ga pitati samo jednu stvar ,ako bude htio da odgovori/ Dali je ,po Bibliji jeres da crkv nosi ,u imenu, nacionalni predznak,srpska? I da li tim predznakom, bez obzira na namjere,odbija od sebe pripadnike drugih nacija ,Crnogorce ,Makedonce npr.?
tvoj problem je srbofobija. Nije jeres, jer je to njezin pravni naziv. Crkva je starija od Biblije. Crkva ne odbija nikoga, nego se vi konvertiti sami odvajate.
Starija od Biblije ?Bogme je to nesto novo ,priznajem da to cujem prvi put.Nazivas nas konvertitima , a mene optuzujes za srbofobiju.Ne bi li bilo bolje da se pogledas u ogledalu.Po tvome ko nije Srbin mrzi Srbe.Pa taj narod je imao i ima sjajne pojedince ,ali,makar u svojoj dijaspori u Crnoj Gori i gomilu opkurnih, nevaspitanih ,primitivnih I sovinisticki nastrojenih likova .Naravno, ovo se ne odnosi na vecinu crnogorskih Srba, koji postuju drzavu u kojoj zive i svoje sugradjane drugih nacija i vjera.
У уџбенику ПОзнаванје закона који је објавлљен на Цетинју 1914 стоји:
,,Односно народа наше отаџбине, ми не би никако могли употрријебити назив Црногорски народ у смислу народности, пошто су Црногорци по народности Срби, а црногорске народности не постоји. Поред тога, на црнопгоркој државној територтији има држављана и других народности осим срске, али им то не смета, да и они, са политичког гледишта, спадају у црногорски народ,,(Живко Драговић, Љубомир А.Бакић, Познавање закона, Цетиње:Државна штампарија, 1914,105.
Хвала, Безимени за овај податак!
Е, Јоване, Јоване, дебело сте застранили! Црна Гора је стара, вишевјековна српска држава, а не дијаспора, како ви, користећи монтенегринску пропагандно-шовинистичку матрицу, наводите. Црногорску нацију је формирала КПЈ, крајем Другог свјетског рата. Ваљда је то непобитна чињеница? Или није? Ваше конвертитство, аутошовинизам и етнофилетизам невјешто приписујете Црногорцима-Србима из Црне Горе. То нити је лијепо, нити васпитано, нити основано. Иако међу њима има и „опскурних, неваспитаних, примитивних и шовинистички настројених“. А гдје их нема? Чини ми се да помало кубурите и са вјештином куцања текста.
П.С. Препоручујем вам да проучите значење ријечи конвертит.
Bila je srpska drzava u masti kralja Nikola, dok se nije desila 1918. a onda je doslo otreznjenje i trazenje nacina se pobjegne iz tog zagrljaja.Kad vec nije moguca sestoclana federacija, zajednica sa Srbijom bi bila pogubna,u bilo kakvom obliku, Nijedna nacija,nikada nije nastala dekretom,niti bise odrzala,vec u duzem istorijskom procesu.To se posebno odnosi na Crnogorce.
Pa i tvoja nastoji da se zove „crnogorska“. Previse vas je necrkvenih ljudi u toj prici, sovinisticki nastrojenih, slabo obrazovanih da bi razmisljali pravilno.
Eto ovaj koji hoce da vas „napravi“ nije ni kršten, pa se postavlja pitanje je li kome od vas stalo do misije crkve ili je samo bitno da se nesto ima a za sta ce ne znate ni sami.
Jovan,klasicni skolski primjer Parapsihologije Konvertita,koja se sastoji u tome da negiraju vjeru i narodnost svojih predaka .
U ovom slucaju mu je bitnije da dokaze kako Srbi i SPC nisu postojali nego da dokaze sto je on sada.
Konvertit je po narodnosti anti ono sto su mu preci bili u ovom slucaju AntiSrbin.
Ovome xy iza. Ja sam rodjen kao Crnogorac, pa sam to i sad, a ti vidji dje si.Crkvu ti ne osporavam, niti me briga u sta vjerujes ,samo ukazujem na
njen antihriscanski naziv.Isti slucaj je i sa ovim Crnogorska u nazivu.
Meni zaista izgleda da je vjernicima i dijelu svestenstva ,bitnije ono srpska u imenu od pravoslavna .A ne bi trebalo da je tako.
Sto neće admin da mi objavi komentar?? Šta je ovo? Nikog ne vrijedjam ali izgleda oni brane dukljane odje
,,neistine šire mediji,, zašto ne kažeš koji, nije istina da se od VJERE U BOGA napravio dobar biznis, ja sam se nagledala toga biznisa odlaskom u crkvu i manastir
Ovog covjeka citiraju i EPISKOPI i to ne mali broj,samo nece da izricito kazu samo sam cuo jednom Atanasija Jeftica da ga spominje drugi ne ?Pa ako neko ima zelje da procita nesto o Crkvi i religiji naci ce ovdje tako sazeto a tako karatko kada se radi o Crkvi da moze slbodno odvoiti par minuta za ovo ili vise:
ОПИТ КАТИХЕТСКОГ ИЗЛАГАЊА УЧЕЊА О ЦРКВИ: ЦРКВА ЈЕ ЈЕДНА
https://svetosavlje.org/opit-katihetskog-izlaganja-ucenja-o-crkvi-crkva-je-jedna/
Na kraju će se ipak morati opredeliti ili Carigrad ili Moskva.
Sredine nema.
Гојку не треба оволика писанија…само да покаже тај томос из 1219 и све је јасно. Досат га нико ње показао…
Dobro je da vi imate onu potvrdu iz cetinjske policije
Остави име и презиме и адресу да ти се пошаље! Може и отисак прста, како ти се и тата потписивао! 🙂
није лепо да кријете тај 1219 томос , ником нећете да га поажете а славите 8 векова аутокефалнности! лепо покажите томос , па да вам поверујемо
Hilandar postoji vise od 800 godina kao Manastir SPC na grckoj Svetoj Gori drzavnoj teritoriji nekad Vizantija a danas Grcke i takodje sve vrijeme na teritoriji koja je pod crkvenom Jurizdikcijom Vaseljenske Patrijasije.
Sto ce ti veca potvrda da Vaseljenska Patrijasija priznaje SPC.
Pa nebi valda nekoj nepriznatoj samoprozvanoj raskolnickoj sekti to dozvolili.
Neka CPC sa svojim tomosom podje na Svetu Goru medju ostalim priznatim Pravoslavnim Crkvama sagradi svoj Manastir.
томос на сунце , ако га немате можете да запевате „узалуд ван труд свирачи“
Kome treba pokazati tomos ,Carigradska Patrijasija i sve pravoslavne Crkve priznaju SPC i ne traze tomos da vide jer im nije potreban, 800 godina kontinuiteta je dovoljno .
Novonastala udruzenja ateista registrovana u stanici milicije mozda moraju pokazati tomos ,ali na njihovom celu je raspop koga je Vaseljenska Patrijasija rascinila tako da dzabe krece i daju neko njihovo misljenje o Sabor u Nikiji od prije 800 godina.
Šta da pokaže istorijski izvori i carigradska patrijaršija potvrdjuju autokefalnost balvane
Izgoreo u bombardovanju Beograda 1941.
Bitno je da u preostalim dokumentima Vaseljenske Patrijarsije ima nebrojano dokaza o autokefalnosti srpske Crkve.
Stvarno ,a koja je to sredina s tvoje tacke uma?