ИН4С

ИН4С портал

Отац Лазар, монах-ктитор, обновитељ херцеговог Заграђа, испраћен у наручје Божје

1 min read
„Иако је прерано отишао наш добри, честити, благородни, мудри и драги отац Лазар, његова биографија је пребогата. По духу је био стваралац, умјетник, трагао је за љепотом од своје најраније младости, школовао се на факултету умјетности и постао познати сликар“, подсјетио је митрополит Јоаникије.

sahrana

Архимандрит Лазар, игуман манастира Заграђе изнад Шћепан Поља у Црној Гори, који је након краће болести преминуо у 64. години, сахрањен је у манастирској порти.

У присуству великог броја вјерника из Пивског краја и Фоче, те бројног свештенства и монаштва Епархије будимљанско-никшићке и Митрополије дабробосанске, заупокојену литургију предводио је митрополит црногорско-приморски Јоаникије.

Митрополит је истакао да је игуман Лазар уградио себе у обнову Заграђа, у његово украшавање и оживљавања.

„Иако је прерано отишао наш добри, честити, благородни, мудри и драги отац Лазар, његова биографија је пребогата. По духу је био стваралац, умјетник, трагао је за љепотом од своје најраније младости, школовао се на факултету умјетности и постао познати сликар“, подсјетио је митрополит Јоаникије.

Владика је навео да је отац Лазар, након што га је Господ призвао, као апостол Павле одбацио свој ранији живот и свега себе принио на дар Цркви, на дар Христу.

„Имао је блажену душу, довољно је било га срести, па онда то већ буде догађај. Упечатљив човјек и стасом и гласом, није био човјек обичне ријечи и обичне приче, него нарочите. Његова ријеч је била из његовог искуства, из срца, из љепоте његове душе“, рекао је митрополит.

Иако се повукао подно херцеговог Соко града још прије 20 година, отац Лазар је, нагласио је митрополит, био познат и у српској и у другим помјесним црквама.

„Као свијећа која се стави на сто да обасјава цијелу просторију, тако је и он свијетлио у Цркви Божијој. О њему ће се причати, њега ћемо памтити и све његове заслуге ће изаћи на видјело“.

 

Јоаникије је подсјетио да је прије 20 година, када је игуман Лазар дошао у Заграђе, обнова ове светиње из 15. вијека, од које су остали само зидови и неким чудом неурушена купола, тек била почела.

„Настанио се у једној распалој колиби недалеко од манастира и ту колибу је прихватио као дар, као палату,посебну повластицу. Он је знао са малим да буде задовољан, јер је био богат у срцу, у души и оно што је много важно да се каже он је прави ктитор, обновитељ ове светиње“, напоменуо је владика Јоаникије.

Подсјетио је да је игуман Лазар, као умјетник био тражен да слика храмове по Црној Гори и другим епархијама и да је све што би зарадио као фрескописац улагао у обнову Заграђа- у украшавање храма, у градњу конака, уређење гробља и цијеле околине.

„Његов труд, његову жртву, љубав и усрдност, способност да ради, а да ни од кога ништа не тражи ни очекује, људи су видјели и прискочили, посебно општина Плужине и њен предсједник Мијушко Бајагић и многи други, али на њиховом челу је био отац Лазо“, рекао је митрополит.

Додао је да је отац Лазар оставио дубок траг у Српској православној цркви као умјетник фрескописац, као појац, као свештенослужитељ, као духовник и посебно као градитељ, монах-ктитор што је данас јединствено.

„Попут старих наших неимара, био је као многи у нашој историји, пошто је раније живио у браку, и он и његова супруга су се замонашили, по примјеру Светог Симеона Мироточивог да би послужили својој цркви“, истакао је митрополит.

Према његовим ријечима, Бог је оцу Лазару дао да учини велико дјело, јер је видио његове способности, стваралачки дар и што је основно, његову вјеру.

„Колико је учинио за ову светињу, за Пиву, за Црну Гору, колико је трага оставио у Црној Гори, бивше власти никада нису нашле за сходно да му дају обични боравак да може с миром ући, с миром изаћи по потреби манастира и опет се вратити. Али он није марио за то, служио је Господу, имао је вјеру и он се уградио у Црну Гору, а они који се хвале патриотизмом, већина њих, они су заправо упропашћавали Црну Гору и довели је до просјачког штапа, а он је оставио велико дјело“.

Митрополит је напоменуо да је отац Лазар наставио дјело херцега Стефана Вукчића Косаче, који је ову цркву градио и по свој прилици је није успио завршити, и коју је херцег одредио као своју гробну цркву, али се ту није сахранио.

„Завршио је отац Лазо и ево он је први монах који се овдје сахрањује. То и приличи и чудесно је то све како се догађало, како је некада изгледала ова светиња, а како данас изгледа. Ко је памти из онога времена, то је био зид плача у Херцеговини, рушевине, прорасла трава и дрвеће из зидина, змије и акрапи се легу, а ево данас како изгледа и како је украшена“.

Митрополит се осврнуо и на посебан стил фрескописа оца Лазара, рекавши да као он, када му дође надахнуће, нико није умио тако осликати фреску.

„Као из Божјих руку да је изашло, нарочито лик Пресвете Богородице у олтару или лик Светог Симеона Мироточивог. Толико су били његови дарови велики и разуђени да ниједан лик који је сликао никада није исти, све чисти оригинал, као што је и њгеов живот био оригиналан, живот човјека слободног у Христу, зато што му се завјетовао, што му је ревносно служио, па му је Бог дао махове“, поручио је митрополит.

Додао је да је отац Лазар увијек имао осмијех, да је носио Христову радост, радост Васкрсења.

„Као што смо се данас молили да његов излазак одавде буде улазак међу свете, заиста тако вјерујемо да он не иде у заборав, већ у наручје Божје међу свете да настави служење Господу. Како је овдје ревносно дао свега себе, и душу и тијело и здравље за Господа, тако ће га Господ, увјерени смо, удостојити и вјечне службе, вјежног живота и радости на небесима, Боже дај“, рекао је митрополит Јоаникије.

Испред народа Пивског краја, од оца Лазара опростио се предсједник општине Плужине Мијушко Бајагић,а испред вјерника из Фоче Радан Мимић, вјероучитељ у фочанској Основној школи „Веселин Маслеша“.

Извор: Радио Фоча

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Отац Лазар, монах-ктитор, обновитељ херцеговог Заграђа, испраћен у наручје Божје

  1. Bas me rastuzila vijest koju cuh prije mjesec dana da je obolio, a tek sad da je otisao. Neka pociva u miru dobri otac Lazar. Hvala za svo dobro koje si ucinio Pivi i Pivljanima. Hvala oce Lazare za divne rijeci koje si nam uputio, u teskom trenutku. Zauvijek cu ih se sjecati.

  2. ВЈЕЧНАЈА ПАМЈАТ, ВЈЕЧНАЈА ПАМЈАТ, ВЈЕЧНАЈА ПАМЈАТ – БИО ЈЕ ИСТИНСКИ ИСПОВЈЕДНИК, БЛАГОРОДНИ ДОМАЋИН, ОТАЦ И БРАТ БРАЋИ ПЈЕСНИЦИМА И ОСТАЛИМ ПРАВЕДНИМ, ЧАСНИМ И ЧЕСТИТИМ СТВАРАОЦИМА. ЧЕКАЈУ ГА ШИРОМ ОТВОРЕНЕ ГОСПОДЊЕ ДВЕРИ НЕБЕСКЕ ПОЕЗИЈЕ !

  3. OČE LAZARE!
    NEKA TI JE VJEČNA PAMJAT.
    UVIJEK ĆEŠ STRAŽITI NAD SVOJIM SOKO GRADOM I NAŠIM ZAGRAĐEM.
    HVALA MILOSNOM GOSPODU BOGU KOJI
    MI JE OMOGUĆIO DA TE UPOZNAM.
    HVALA TI OČE LAZARE
    NA SAVJETIMA KOJE ĆU UVIJEK
    PAMTITI.
    UVIJEK ĆU PAMTITI VEČERNJU,
    KOJU SI SLUŽIJO SA STUDENTIMA POJCIMA IZ FOČE.
    PRIJE PAR MJESECI KADA SAM TE POSLEDNJI PUT VIDIJO.
    POSLE VEČERNJE SI ME ZADRŽAO
    DUŽE I KAD SAM ZATRAŽIJO BLAGOSLOV ZA DUGI PUT KOJI ME ČEKA KA BEOGRADU,REKAO SI:
    POLAKO IMA DOSTA MANASTIRA I
    SVETINJA DO BEOGRADA.
    VJEČNAJA,
    VJEČNAJA PAMJAT
    OČE LAZARE.

  4. Вјечан спомен у Господу оцу Лазару.
    Овај човјек је заиста био „велик“ међу људима.
    Прије него се замонашио у Црној Гори, долазио је и раније као фескописац и византијски појац.
    Какве су му фреске, такво му је било и византијско појање.
    Прије монашења отац Лазар (свјетовно Предраг) Стојковић (фрескописац), брат Владимир Кидишевић (фрескописац), брат Гаврило Марковић (фрескописац) и покојни у Господу брат Владимир Јовановић (појац), у Београду су водили повеће појачко и фрескописачко братсво Свети Јован Дамаскин које је основано са благословом Владике Амфилохија.
    Многи од тих људи су кроз духовност и љубав снажно везани за Црну Гору.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net