Откривен споменик ђенералу Божидару Божи Јанковићу: Београд се поклонио сенима осветника Косова
1 min readДанас је откривен споменик генералу Божидару Божи Јанковићу, у Карађорђевом парку у Београду. Министар Вучевић споменик генералу Јанковићу открио је заједно са министром за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Николом Селаковићем, потпредседницом Владе и минстарком културе Мајом Гојковић и министром грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Гораном Весићем.
Министар Вучевић истакао је да је са великим задовољством прихватио позив министра Селаковића да учествује у данашњем догађају – откривању споменика генералу Божидару Божи Јанковићу.
– Овим чином, клањамо се сенима једног од најспособнијих и најзаслужнијих српских официра из времена ослободилачких ратова. Ђенерал Јанковић је учествовао у чак шест ратова од 1876. до 1918. године – у два српско-турска рата, у Српско-бугарском рату, оба балканска и Првом светском рату. Изузетну војну каријеру, током које је низао значајне командне дужности, украсио је ђенерал Јанковић и дужностима на којима је развијао војну мисао. Био је професор Војне академије, уредник часописа „Ратник“, уредник „Службеног војног листа“ и председник Војнодисциплинског суда. Обављао је дужност министра одбране, а активно је пружао допринос одбрамбеним способностима Србије и када је био у пензији. Прожет идејом слободе и братства обављао је и дужност начелника штаба Црногорске врховне команде – нагласио је министар Вучевић, наводи се на сајту Министарства одбране Републике Србије.
Према његовим речима, понети величином славних војвода, и војводе Путника, и Мишића, и Степановића и Бојовића, као да се често огрешимо о друге јунаке и родољубе, без којих ни наше војводе не би могле да изврше своја славна дела. Министар одбране је зато посебно истакао и да је иницијативу за подизање културе споменика ђенералу Јанковићу покренуло Удружење ратних добровољаца 1912–1918, које је тражило и добило помоћ осталих институција да се одужи ђенералу Јанковићу за дела којима нас је задужио.
– Данас откривамо споменик човеку који је био оличење свих војничких вредности, а пре свега оданости заклетви према отаџбини коју никада и ни под којим условима није погазио, човека који је својим животом сведочио вредности родољубља, слободе, марљивости, учености, исправности и поштења. Подижемо овај споменик да се данашње генерације уче и да знају какви треба да будемо у погледу ревности према отаџбини – рекао је министар Вучевић.
Министар одбране се посебно осврнуо и на питање културе сећања, која како је истакао, нажалост, у претходним годинама, није била “радо виђен гост” у Србији.
– Данашњи догађај потврда је да су учињени важни кораци да се култура сећања у нас врати и развије. Да се зна и памти да је ђенерал Јанковић уписао границе Србије на мапи света. Да је његова славна Трећа армија 1912. године, летећи у заносу ка својој, ка нашој колевци Косову и Метохији, уписала гранични камен наше отаџбине, од Бога дат и од предака остављен. Тамо је граница наше јужне покрајине, код насеља Ђенерал Јанковић, призната по свим нормама међународног јавног права и призната по праву морала и од Бога датог. Овај споменик треба да служи да се тога не стидимо и да то памтимо – поручио је министар Вучевић.
Он је захвалио свима који су допринели да споменик ђенералу Јанковићу украси нашу престоницу.
– Удружењу ратних добровољаца 1912–1918 њихових потомака и поштовалаца, али и породици, наследницима, честитој и часној породици Јанковић честитам на свему што сте урадили, честитам вам јубиларну годишњицу постојања, са жељом да и даље постижу успехе у своме истрајном раду на очувању војничких и слободарских традиција наше државе. У име Министарства одбране и Војске Србије захваљујем свима који су допринели да споменик ђенералу Јанковићу украси плато на једном од најпрометнијих места у Београду. Нека нам његов лик и дело буде свима инспирација и завет како се бори и живи за отаџбину, за Србију! Живела ослободилачка и победничка Војска Србије! Живела Србија! – поручио је министар Вучевић.
Министар Селаковић истакао је да се данас скида вео заборава, а заборав је највећи српски непријатељ, са имена једног од најславнијих синова српскога народа.
– Данас нашим окупљањем овде и откривањем овог споменика, дела нашег уваженог пријатеља и вајара Зорана Ивановића, спасавамо једног српског сина од заборава, али је он само први од међу многима са којима ћемо то учинити – поручио је министар Селаковић.
Он је рекао да ће министарство на чијем је челу и Владин одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, уз несебичну подршку председника Вучића, али и министра Вучевића и осталих министара у Влади, наставити да обележава све оне славне и тужне датуме из наше прошлости и обновити све оно што су генерације наших предака подизале да обележе сећање на своје претке, али и да подиже нове споменике, пише 24седам.
Председник Удружења ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца Никола Филиповић рекао је да у години јубилеја, 120 година удружења, генерал Јанковић добија споменик у његовом родном граду.
– Захваљујући родољубима исправљамо историјску неправду. Генерал Јанковић уз војводу Вука и Воју Танкосића један је од највећих јунака и добровољаца који је изнедрио српски народ. Данас одговорном политиком државног врха, на челу са председником Вучићем, исправљамо све грешке које смо начинили према заборављеним јунацима из наше историје – истакао је председник удружења Филиповић.
Након освећења споменика, министар одбране венац је положио у пратњи генерал-мајора Жељка Петровића и бригадног генерала Горана Момчиловића.
Споменик су освештали викарни ремезијански епископ Стефан и свештенство Српске православне цркве. Церемонији су присуствовали чланови колегијума министра одбране, представници Града Београда, локалне самоуправе, представници борачких удружења, као и потомци генерала Јанковића.
Божидар Јанковић био је српски генерал, министар војни и учесник српско-турских, Српско-бугарског, балканских и Првог светског рата. За своје заслуге одликован је Орденом Карађорђеве звезде са мачевима, Орденом Белог орла и Ореденом Милоша Великог.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Cuvamo nasa secanja i nasu tradiciju. Tako treba. Bravo.
Jedna rečenica, u lažnoj ex YU, je napisana u udžbenicima školskim o balkanskim ratovima. O prvom ratu nešto više, par rečenica! Onda, kad pređete dvadesete, sasvim iznenada saznate, jer je krenuo novi rat sa dušmanima, dojučerašnjim sunarodnicima, da su postojali heroji ratova za slobodu vaše zemlje. Naravno, bratstvo jedinstvo to ne bi podnelo, jer su oni bili sa protivničke strane! Al ajd, to svi znamo. Nego da predložim čitaocima da pročitaju pesmu „na Gazimestanu“, Milana Rakića i da nađu priču o recitovanju istez na Gazimestanu, od njenog tvorca, kao dobrovoljca u srpske vojske, elitnih jedinica pod komandom Vojina Popovića (Vojvoda Vuk, ima spomenik na Obilićevom vencu u sred Beograda!).. Milan Rakić je bio običan vojnik al nađite priču o tome, vrlo poučno za sve nas.
Mnogih naših heroja jedino se setila ova vlast, vlast koja poštuje svakoga koji se junački bori za svoju zemlju i koja poštuje svoje heroje!
Ljude kao Božidar Janković ne smemo zaboraviti. To su generacije koje su izvojevale našu slobodu i državnost.
Sve čestitke za odavanje počasti velikom patrioti i vojskovođi generalu Jankoviću.
Večna slava Đeneralu Jankoviću!