ИН4С

ИН4С портал

Откривена мистерија гробнице египатског фараона којег је владавином превазишла његова удовица

1 min read

iStock

Откриће гробнице фараона Тутмoса II одушевило је, како истраживаче, тако и љубитеље историје и археологије. Међутим, због тога што је мумија египатског краља пронађена још у 19. веку и чува се у Националном музеју египатске цивилизације, многи су се запитали како је уопште утврђено да је у гробници пронађеној у Долини краљица био сахрањен баш он.
На ово питање одговор је дала Клер Изабела Гилмор, докторанд одељења за антропологију и археологију Универзитета у Бристолу, преноси Спутњик.

Тутмос II имао је релативно кратку владавину, али његова баштина је његова породица. Он је био супруг и полубрат женског фараон Хатшепсут, као и отац Тутмоса III , према мишљењу многих највећег војсковође Египта. Сам Тутмос II имао је краљевску крв као син Тутмоса I. Али како је његова мајка била „нижа жена“, тек брак са Хатшепсут, ћерком Тутмоса I и главне супруге Ахмозе, зацементирао је његову позицију у наследству трона. Око 500 година након његове смрти, званичници из времена 21. династије схватили су да би гробницу могле да оштете поплаве и пљачкаши, па је одређено тајно место на литицама Тебе за чување ових остатака. Мумифицирани остаци краљева, краљица и осталих важних људи премештени су близу храма Хатшепсут. Улаз је био добро сакривен све до краја 19. Века”, навела је она.
Египтолози су ту 1881. открили тела, између осталих, Рамзеса II, Сетија I, Тутмоса II и Тутмоса III. Ипак, потрага за гробницом је настављена.
„Гробница означена са Ц4 налази се на тешко приступачном месту. Одмах је до величанственог храма Хатшепсут, његове главне супруге и касније фараона, у Луксору. Откривена је 2022, око два километра од Долине краљева. Истраживачи су открили много доказа да је ово гробница Тутмоса II. Иницијалне опсервације показале су да личи на гробницу КВ20 саме Хатшепсут, која је у Долини краљева. Имала је широке степенице, врата и пролаз. Када су плафони и зидови очишћени, појавиле су се прелепе декорације које представљају небо са звездама и погребни текст Амдуат, што је значило да је креч о гробници краља. Претрага фрагмената кречњака открила је име краља и име Хатшепсут, што је значило да је ту могла да буде сахрањена само једна особа“, навела је Клер Изабела Гилмор и додала:
„Иако је Ц4 испражњена и у њој није било погребних дарова и саркофага, то је била добра вест. То је значило да је садржај гробнице премештен, вероватно због поплава. Ови предмети нису нађени крај тела Тутмоса II, па је потрага и даље у току.

Упркос саопштењима, она наглашава да ово ипак није прва краљевска гробница откривена после Тутанкамонове 1922. – некрополе 21. и 22. династије пронађене су у Танису тридесетих година прошлог века. Ипак, ово јесте прва гробница пронађена у Луксору после више од једног века. И то је последња гробница неког владара 18. династије за коју се није знала локација.
„Има још много гробница у Египту које би требало пронаћи: Нефертити, Рамзеса XIII, Херихора, Клеопатре VII, Александра Великог… Неке од њих никад неће бити пронађене, али истраживачи сада трагају за местом на коме су Тутмoсов саркофаг и где се налазило његово тело пре пребацивања на литице Тебе“, навела је она.
„Тутмос II, није дуго владао. Процене се крећу између четири (1494-1490. пре нове ере) и 12 година (1491-1479. пре нове ере). Његова удовица Хатшепсут, која је 21 годину владала, у неким приликама сигурно, као мушки суверен, боље је позната. Она се користила фараонским титулама, носила мушку краљевску одору, попут церемонијалне браде, поставила је своју ћерку Неферуре, да обавља обредну дужност краљице, те су је признали као краља њени званичници“, написала је о Тутмосу II Амели Курт у књизи „Стари исток“, пренео је „Conversation“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy