ИН4С

ИН4С портал

Откривена „пивара“ стара 13.000 година, била и гробље

1 min read
Археолози вјерују да би могло бити ријеч о некој врсти ферментисане каше. "Кували су нешто што је садржало приличну количину алкохола", рекао је Надел, објашњавајући како се припрема ослањала на ферментисање житарица, што је и данас кључан процес у производњи пива.

Археолози су у пећини у близини града Хаифе, у Израелу, открили локалитет за који се сматра да је најстарије мјесто за производњу алкохола, од прије 13.000 година.

„Ово је најранији доказ о производњи алкохола за који знамо“, рекао је Дани Надел, један од археолога са универзитета у Хаифи, преносе Хина и Н1.

Наводи се да је Надел казао да је нејасно која се тачно врста алкохола производила тамо, и у шали додао да „нису пронашли баш флаше пива“.

Археолози вјерују да би могло бити ријеч о некој врсти ферментисане каше. „Кували су нешто што је садржало приличну количину алкохола“, рекао је Надел, објашњавајући како се припрема ослањала на ферментисање житарица, што је и данас кључан процес у производњи пива.

У пећини Ракефет, гдје су археолози пронашли трагове замрзнутих житарица у рупама на тлу, производиле су се тек мање количине алкохола.

Надел је казао да је пећина такође коришћена за сахрањивање мртвих за вријеме тзв. натуфијске културе, што су истраживачи утврдили током претходних ископавања.

Наводи се да је натуфијска култура почела прије око 15.000 година на простору источно-медитеранског региона. Израелски истраживачи вјерују да се алкохол можда производио као дио церемоније Натуфијанаца.

Извор: Танјуг

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy