Отворен 58. Београдски међународни сусрет писаца
1 min readЗамјеник градоначелника Горан Весић отворио је данас 58. Београдски међународни сусрет писаца, једну од најважнијих и најдуговјечнијих књижевних манифестација у Србији и региону.
Весић је истакао да је за Град Београд та манифестација једна од најзначајнијих и да је због тога заједно са Удружењем књижевника званичан организатор.
Он је рекао да је Скупштина Града Београда на прошлој сједници донијела одлуку о оснивању двије књижевне награде, које ће се додјељивати у јануару и фебруару на основу конкурса Библиотеке града Београда. Навео је да је конкурс за ову годину већ расписан, а да ће се додељивати „Београдски победник“ за најбољи роман и награда „Душко Радовић“ за дјечју књижевност.
„На овај начин смо показали колико нам је књижевност важна. Награда је финансијски највећа у Србији, а да ли ће бити и најкредибилнија зависи од жирија који ће потпуно самостално доносити одлуке без икаквог утицаја библиотеке или града„, рекао је Весић на отварању у Конаку кнегиње Љубице.
Весић је истакао да је Завод за заштиту споменика града ангажован на пројекту реконструкције Пироћанчеве куће у Француској 7, гдје се налазе просторије УКС-а. „Када пројекат буде завршен, почеће и рестаурација тог објекта како би био прави дом писаца“, најавио је Весић. Додао је и да се разматра о рсписивању конкурса за израду споменика важним српским писцима, Меши Селимовићу, Милошу Црњанском, Јовану Јовановићу Змају и Васку Попи.
„Тако да се надам да ћемо у наредних годину и по имати та четири споменика писцима који су задужили нашу културу и друштво„, рекао је он.
Замјеник градоначелника рекао је и да је сан Града Београда да се направи кућа српских писаца у којој би, каже, младе генерације могле да виде радне собе српских писаца, дигитализоване рукописе, али би то било и мјесто за књижевне вечери и догађаје.
Директор Музеја Града Београда Јелена Медаковић рекла је да је ово година у којој се прославља 60 година од Нобелове награде која је додјељена Иви Андрићу, а чији се легат и музеј налазе у саставу Музеја Града.
Извор: Танјуг
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: