Отворен павиљон Србије на Бијеналу архитектуре у Венецији
1 min read
Павиљон Србије на 14. Међународној изложби архитектуре у Венецији, на којој се Србија представља пројектом „14-14“ отворила је амбасадорка Србије у Италији Ана Хрустановић, саоштено је данас из Министарства културе.
Комесар изложбе проф. Иван Рашковиц говорио је о модернизму архитектуре Србије, док је Марко Салапура, у име ауторског тима који чине и Златко Николић, Александар Хриб, Игор Сладовљев и Јелена Радоњић, као и сарадници Срдан Кеца и Андера Палашти, захвалио на повјерењу које им је указано избором њиховог пројекта.
„Цио тим је задовољан поставком изложбе. Ово су први дани изложбе и посеценост је велика, што нас веома радује. Ове године Бијенале траје дуже него иначе, што значи да ће изложба трајати пола године. Наша намјера је да изложба добије свој наставак и ван Венеције на чему ће тим радити у наредном периоду“, истакао је Салапура.
Унутрашњи део изложбеног простора, испуњен дневним свјетлом, чини оквир од стотину значајних архитектонских пројеката насталих од 1914. до 2014. године, док се околни простор бави пројектом Музеја Револуције народа и народности Југославије, хрватског архитекте Вјенцеслава Рихтера.
Здање Музеја револуције никада није саграђено, осим подрумског дијела, и његова судбина, везана за мјесто и вријеме, пружа опипљив контекст за разумјевање мурала у централној соби павиљона.
Павиљон Србије посјетили су Рем Колхас, овогодишњи куратор и хрватске архитекте Винко Пенезиц и Крешимир Рогина, док су на отварању били многобројни домаћи архитекти, међу којима и академик проф. Брана Митровић, затим Михајло Тимотијевић, др Игор Марић, Горан Војводић и проф. Лала Николић.
Свечаности у Павиљону Србије у Венецији присуствовали су генерални конзул из Трста Драган Кићановић и представник Министарства културе и информисања Јагода Стаменковић.
На 14. Међународној изложби архитектуре у Венецији под називом „Фундаменталс“ (основе) која ће бити отварена сјутра представиће се 66 земаља.
Под вођством умјетничког директора холандског архитекте Рема Колхаса, земље учесници позване су да на свој начин одговоре на проблем брисања националних обиљежја у архитектури у корист прихватања једног универзалног модерног језика.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: