ИН4С

ИН4С портал

Отворен „Титов сеф“: Између осталог, 29,366 кг злата у полугама и праху

1 min read

Јосип Броз Тито; фото: xxzmagazin.com

Остављена је могућност да се део тих ствари претвори у златну резерву НБЈ или да се чак прода на аукцији. Могуће је да тадашњи списак ствари не одговара стању које је нађено приликом прошлонедељног уласка државне комисије.

Државна комисија отворила је прошле седмице такозвани „Титов сеф“ у Народној банци Србије, после скоро тридесет једне године од када су, по одлуци Председништва СФРЈ, ти предмети тамо депоновани.

Све што се тиче ових предмета десило се у периоду од краја марта до краја јуна 1982. године, када су сви предмети пренети у Народну банку Југославије и похрањени у сефове. Будући да се очекивала оставинска расправа у којој наследници нису били јединствени, а за тадашње руководство посебно су непријатни били захтеви Титове удовице Јованке Броз, сматрало се да ови предмети не могу да буду њен део. Овде је реч углавном о злату за које се не зна како се нашло у Титовој резиденцији и чему је требало да служи – као и једном броју драгоцености и одликовања из заоставштине краљевске породице Карађорђевић.

Могуће је да је злато било узето из државних резерви како би стајало на располагању Титу и руководству земље у случају нужде или непредвиђених околности као што су агресија на државу или неке сличне околности.

Титово ордење, према одлуци Председништва СФРЈ, без обзира на његову вредност, није похрањено у Народној банци Југославије. Имајући у виду да нека од тих одликовања имају велику материјалну вредност, предложено је да породица добије копију, а да држава, зависно од природе одликовања, понуди материјалну надокнаду наследницима, док би се оригинални орден задржао у јавном власништву.

На седници Председништва СФРЈ одржаној 30. марта 1982. генерални секретар тог органа, генерал Иван Долничар, упознао је чланове Председништва о питањима везаним за заоставштину Јосипа Броза. Тада је закључено да се злато депонује у трезор Народне банке.

Заједно са тим одлучено је и да се имовина за коју је утврђено да је припадала породици Карађорђевић преда на располагање Народној банци Југославије. Народној банци Југославије наложено је да уз ангажовање стручњака треба да оцени који предмети из ове имовине имају посебну уметничку или историјску вредност ради предаје одговарајућим музејским институцијама у СФРЈ, преноси Ало.рс.

Оно што је занимљиво – Председништво СФРЈ одлучило је да се неки предмети продају на аукцији. Тачније речено, наложили су да се утврди који предмети се могу уновчити на аукцији, а који се могу укључити у златне резерве Народне банке Југославије. Отуда је сасвим могуће да је велики број драгоцености Јосипа Броза и породице Карађорђевић у међувремену нестао, било да је „аукцијски продат“, било да је прикључен државним резервама.

Према информацији која је 28. јуна 1982. достављена Председништву СФРЈ, извршени су закључци од 30. марта 1982. у вези са „неким питањима везаним за утврђивање заоставштине Јосипа Броза Тита и закључило како ће се поступити са стварима које су се налазиле у објектима Меморијалног центра Јосип Броз Тито“.

Народној банци Југославије предато је:

а) злато у полугама и у праху, у укупној тежини од 29,366 кг;

б) златници (велики и мали), укупно 2.663 комада;

ц) предмети од злата, бриљаната и дијаманата који су припадали породици Карађорђевић, укупно 149 комада;

д) предмети од злата и других племенитих метала који су после рата узети из трезора Народне банке Југославије, заплењени или набављени из државних средстава, укупно 251 комад;

е) нумизматички новац веће вредности, укупно 1.271 комад;

ф) одликовања која су припадала породици Карађорђевић, 13 комада;

г) посуђе од сребра, и сребра са позлатом, укупно 18 комплета;

х) остали предмети мање вредности (дугмад за манжетне, кутије за цигарете, медаљони, привесци, значке и др.), укупно 83 комада;

и) девизе у готову: 26.219 УСА $, 36.000 ДМ и 2.200 данских круна.

Сви предмети и новац предати су Народној банци Југославије записнички, са обавезом да изврши стручну процену вредности предмета који имају историјску и археолошку вредност и те предмете уступи одговарајућим музејским установама у Југославији, а остале предмете да претвори у златну резерву или прода на аукцији, сходно закључку Председништва СФРЈ.

2. Динарска средства у готову која су припадала Јосипу Брозу Титу, а нађена су у Меморијалном центру, у износу од 2.149.589,80 динара, стављена су на штедну књижицу, тако да заједно са средствима (од ауторских права и других уштеда) која су се већ налазила на књижици износе укупно 4.933.715,85 динара. Девизна средства на девизном рачуну износе 5.700,49 ДМ.

У информацији је изричито наведено да су одликовања, спомен-плакете (златне и остале), разне дипломе, захвалнице, признања и штафетне палице евидентиране, али да нису унете у Народну банку Србије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

12 thoughts on “Отворен „Титов сеф“: Између осталог, 29,366 кг злата у полугама и праху

    1. Jeste, ali je bio vjerovatno u svim aspektima kvalitetniji od tebe ali i od mnogih nas! Tako da treba da se zapitamo, cemu vodi nase pljuvanje iz fotelje po nekom koga i nismo licno ili neposredno poznavali a nesumnjivo je bio jaka licnost ?

      3
      7
      1. “ali je bio vjerovatno u svim aspektima kvalitetniji … od mnogih nas“, muci jadan. Ja nikog nijesam ubio. Od mene dovoljno.

        8
        1
  1. Masane, niko nista nije odneo u grob, pa ni Tito!! To nije nikakva olaksavajuca okolnost. Sto se potomaka tice on nije ni brinuo o njima, ko ce znati koliko se puta zenio i koliko dece je imao!

    17
    4
    1. није биолошким потомцима, јесте духовним оцима, треба само читати, истина је доступна, али затрпана лажима
      -1928, 4 конгрес кпј у Дрездену – закључци: Срби окупирали остале, Југославију треба срушити, формирање државица као данас, стварање В АлБаније са давањем КосМета
      – 1941 Нов и Пој као терористичка организација (непризната оружана формација од било кога на свету) и поред окупације Ју од стране 3 Рајха почиње грађански рат са једином легалном восјком на тер Југославије – ЈВуО
      – да би створио јаку, недељиву власт, по инструкцијама Ватикана, 1944 почињу масовна стрељања на „ослобођеним“ територијама. Стрељањима рукводе најоданији, а изводе их новопримљени и преведени борци ради иницијације у то крваво братсво. Стрељано је све што вреди, интелектуалци, домаћини, образовани, напредни, све чега су се плашили и све што они нису били. Салдо стрељаних је приближан резутату који је направила НДХ. КАда су почели ослобађање Хрватске и Словеније пракса је нагло престала на основу револта сло-цро комуниста у врху кпј
      – када су крвавије него окупатор „ослободили“ Југославију, жељни крви и у недостатку „буржоаског“ непријатеља почиње клање измељу њих самих, где опет сртрада доста невиног света
      – на крилима титоситичког привредног „успеха“ Југославија се задужује и тера вредне и паметне у гастарбајтере . За 20так година 4-5 милиона младих, вредних и пмаетних одлази из Ју да би титоисти ликовали како имају привредни успех и мали % незапослених. Осим тога за тих 20так година настаје страни дуг, толико велики да повериоци стичу осећај да су власници Ју и да са њом могу да раде шта им падне на памет, а што смо уживо гледали
      – колико је тито добру Ју створио видиле се по њеном трајању – растурена је одмах после његове смрти ( што је уосталом и био резулат његовог рада,тј његових обавеза према духовним оцима); а колика је Ју из 1918 била велика и праведна види се по томе да је постојала 100г ( више рецимо него А-У), а да је нико није бранио, а сви је нападали и рушили, види се и по стању и интегритету државица насталих на њеном пепелу – све што имају или су отели Ју или су задужили од ментора у рушењу Ју, осим Србије.
      -титови духовни унуци растурају и ово јадне и никаве државице до потпуног нестанка и заборава

  2. Како то сада а гворили су да су стрељали за суклене чарапе ако се коме украду ,одакле тај раскорак и оволико злато нашем најавећем сину нашег народа ::::::::::?

    35
    3
    1. Nikola to je zlato koje su Talijani odnijeli, oko 69 tona, vratili 27 , a evo Tito ostavio višak, tj. kamatu! Pogledaj na google> Licio Gelli,
      vila Vanda, loža P2, operacija GLADIO !

      6
      2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy