Отворена изложба "Светлост Теслиног дела"
Изложба „Светлост Теслиног дела“ отворена је вечерас у Галерији науке и технике САНУ, у присуству патријарха српског Иринеја, који је истакао да је Тесла био велики ум, који је „подигао име нашег рода са другим великанима“.
„У времену када се доказујемо и повраћамо углед доста унижаван, његово име ће показати да смо историјски, европски и балкански народ“, поручио је патријарх Иринеј.
Патријарх је казао да је Српска православна црква покренула питање да Теслина урна, која се чува у Музеју Николе Тесле у Београду, буде смештена код Храма Светог Саве, а да ту буде подигнут и споменик научнику, изразивши наду да ће се то и учинити.
На изложби, која ће бити приказана у септембру у Њујорку у згради Мисије Србије у Уједињеним нацијама, приказано је 40 ликовних радова еминентних сликара попут Зорана Илића, Јасмине Сарић, Бранислава Банета Стефановића, Љубодрага Јалета Јанковића, инспирисаних Теслиним ликом и делом.
Изложбу је отворио потпредседник САНУ академик Љубиша Ракић, који је поручио да чешће „треба да се присећамо овог научника, чији су проналасци непресушни подстицај“ за даља изучавања и решења, нагласивши да је он био почасни члан САНУ.
Саветница председника Србије Томислава Николића Јасмина Митровић Марић је рекла да је Тесла био амерички научник српског порекла који је задужио човечанство.
„Председник Николић је увек говорио да код других народа треба да тражимо оно што нас спаја са њима, а оно што веже Србију и САД је Никола Тесла“, нагласила је она.
На изложби је представљен и споменик Николи Тесли, рад академика Николе Коке Јанковића, који ће 23. септембра председник Николић открити исред Теслине лабораторије на Лонг Ајленду. До тада ће бити привремено постављен у Кнез Михаиловој улици.
Изложба, чији је аутор галериста Момчило Моша Тодоровић, је „путујућа“, па ће након Њујорка бити приказана у Торонту, Чикагу, Филаделфији…
Организатори изложбе, која ће бити отворена до 28. августа, су Канцеларија Владе Србије за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и Уметничка галерија „Радионица душе“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Jedino u Srbiji je moguce da se mijesaju pojmovi “ svjetlost“ i „svetost“. Jedino u ovoj drzavi je moguce da svjestena lica, kobajagi, promovisu nauku i umjetnost. Uz to se crkva jos i zalaze da se urna sa pepelom ovog grandioznaog naucnika, svjetskih razmjera, pohrani u blizini jednog pravoslavnog hriscanskog hrama. Ko god je imalo upucen u zivot i religijske stavove Nikole Tesle zna da on, iako mu je otac bio pravoslavni svjestenik, nije dijelio ocevo misljenje niti oceve poglede na covjekovo postanje. Gotovo nikada nije posjecivao nikakve vjerske objekte. Negovi pogledi na svijet su bili svjetlosnim godinama udaljeni od pravoslavlja i hriscanstva uopste a smjestanje njegovih ovozemaljskih ostataka u neki od hramova bilo bi u direktnoj koliziji sa njegovim shvatanjima i zeljom. Dokaz za ovo je njegova zelja za kremacijom sto je direktno u suprotnosti sa hiscanskim obicajima i shvatanjima.
Uz to mora se naglasiti da je Tesla mozda i bio Srbin ali srbijanac (stanovnik, drzavljanin…) nije bio nikada. Toliko o njegmu kao kopci Srbije i SAD.