Отворене 30. Рашке духовне свечаности
1 min readРашка – Милена Марковић добитница је традиционалног признања „Стефан Првовенчани” тридесетих Рашких духовних свечаности. Песникињи, драмској и прозној књижевници и универзитетској професорки награда ће бити уручена 19. августа, на затварању манифестације, која је ове године отворена на јединствен начин, први пут пројекцијом филма и то у новом биоскопу на отвореном у Дому културе. Реч је о дебитантском остварењу „78 дана” редитељке Емилије Гашић, које је по приказивању доживело овације, у присуству редитељке и глумачке екипе. Овај филм је светску премијеру имао на Међународном фестивалу у Ротердаму, а недавно је победио на палићком Фестивалу европског филма. То је уједно и први пут да је један домаћи филм победио у јакој међународној конкуренцији у „новој ери” палићког фестивала, односно откад је он назван Фестивалом европског филма. Филм је овенчан признањима и на Кипру, у Аустрији и у Пољској.
Прошлогодишњи добитник Награде „Стефан Првовенчани” Радослав Зеленовић тада је приликом уручења овог признања обећао да ће убудуће и филм бити саставни део Рашких духовних свечаности. У међувремену је Дом културе у Рашки добио најсавременију дигиталну опрему за приказивање филмова у том формату. Радослав Зеленовић, као директор Фестивала на Палићу, посебно је за приказивање у Рашки препоручио дело „78 дана”, а после пројекције истакао је да је ово остварење примљено са сличном емоцијом као и на Палићу.
– Овај филм је у српској кинематографији новина и због тога што се бави темом породице у време бомбардовања и представља виђење тих страшних догађаја из дечје визуре. Због тога је и публика емотивно реаговала, јер сви имамо своја сећања на те дане, а овога пута проговорили су они најмлађи. Квалитет филма је и у томе што је ауторка прегледајући видео-касете из времена бомбардовања одлучила да их преточи у документарни филм. Због тога имамо утисак да гледамо документарац, а филм је заправо играни и о страшним догађајима говори кроз међуљудске односе мајке и сестара. Отежавајућа је околност то што је отац отишао на ратиште. Ова пројекција и догађаји током и после ње показали су да је одлука да филм буде део Рашких духовник свечаности била добра, што отвара нове могућности за филмску уметност у оквиру овог фестивала – рекао је Радослав Зеленовић за „Политику”.
Поред редитељке Емилије Гашић, у овом остварењу учествовали су Викторија Васиљевић, Тамара Гајовић, Милица Гицић, Јелена Ђокић и Горан Богдан.
На свечаном отварању говорио је и председник општине Дарко Милићевић, који је истакао да су Рашке духовне свечаности култни бренд Рашке, а окупљају различите уметничке форме и врхунске ствараоце домаће, регионалне и светске културне сцене. Са поштовањем и захвалношћу подсетио је на оне који су пре тридесет година основали фестивал и посвећено радили на њему: Љубисав Џодић, Милојко Милићевић, Милутин Кречковић, Миодраг Јемуловић.
– Они су били одлучни у томе да уметношћу и културом оплемене свакодневицу, дајући смисао заједници којој припадају, прожимајући традиционално и модерно. Драгоцену подршку пружили су им ствараоци везани за Рашку: Милисав Савић, Милица Новковић, Слободан Ракитић, Мирољуб Јоковић и Тиодор Росић. Манифестација је временом мењана и програмски профилисана, а увек је инсистирано на врхунском квалитету приказаних садржаја који су додатно обогаћени оснивањем Међународне ликовне колоније Академија Јелена Анжујска, чији је селектор био Милорад Бата Михаиловић. Тридесетогодишњицу постојања Рашке духовне свечаности дочекују као жанровски разноврсна светковина културе и уметности, отворене за савремено стваралаштво, али и за програме који негују традицију и национални идентитет. Захваљујући дигитализацији биоскопа имаћемо прилику да прикажемо врхунска остварења седме уметности. Фестивалски дани прилика су и да најмлађи покажу креативност, али и да се забаве – рекао је Дарко Милићевић, указујући и на важност децентрализације културе.
Први програм свечаности ове године биле су нове књиге омиљених учесника Бојана Муњина „О данашњем и вечитом” и Ђорђа Матића „Све било је музика”, објављене у едицији „Рашке духовне свечаности” Центра за културу Градац. О овим издањима поред аутора говорили су Оливера Радовић и Вуле Журић. Дело „О данашњем и вечитом” укључује 24 интервјуа која је Муњин водио са великанима нашег глумишта, са духовницима, али и спортистима, а нит која веже све разговоре је таленат Бојана Муњина да слуша и истакне оно најживотније у својим саговорницима.
– Славни људи о свом послу говоре с поштовањем, љубављу и скромношћу и захвалан сам на томе што сам од тих људи много научио – рекао је Муњин.
Збирка есеја „Све било је музика” Ђорђа Матића настала је на основу богатог искуства слушања музике, у којој је аутор испољио редак таленат чувања онога што стално измиче, способност виђења отвореним срцем, што је најбољи начин да се чује оно што је иза нота, преноси Политика.
Први дан фестивала окончан је концертом Camilla George квартета.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: