IN4S

IN4S portal

Otvoreni „Petrovdanski dani – Srebrenica 2017“

1 min read

U Srebrenici je sinoć otvorena memorijalna, duhovna, kulturno-sportska i humanitarna manifestacija „Petrovdanski dani Srebrenice“, a potom je u Kulturnom centru prikazan dokumentarni film o staradanju srpskog naroda „Dosije Srebrenica“.

Predsjednik Organizacionog odbora „Petrovdanskih dana“ Miloš Milovanović rekao je da ovu manifestaciju organizuje u čast nevino stradalih Srba na Petrovdan 1992. godine.

Milovanović je istakao da se slogan manifestacije ne mijenja nego samo broj godina, te da ove godine glasi „25 godina zločina bez kazne“ zbog čega Srbi nemaju pravo da zaborave i odustanu od traženja pravde da se ne bi ponovile 1914, 1941. i 1992. godina, te došlo do novih srpskih stradanja.

Milovanović je poručio da licemjerstvo antisrpskih sudova ne smije da obeshrabri u borbi za istinu i pravdu i očuvanje Republike Srpske.

Protojerej srebrenički Aleksandar Mlađenović upozorio da srpski narod pati od zaborava, te da ne smiju biti zaboravljene kolektivne žrtve, nesreća i nepravda prema Srbima da se ne bi ponovile kao što se to događalo kroz istoriju.

„Moramo se boriti protiv zaborava i sjećati se naših stradalih, da ih se nikada ne stidimo već da se ponosimo našim pravednicima koji nam donesoše slobodu i našu Republiku Srpsku“, rekao je Mlađenović u besjedi.

Načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić rekao je da je prošlo 25 godina od srpskog stradanja oko Srebrenice na Petrovdan 1992. godine, da je isto toliko godina prošlo i iščekivanja i da toliko dugo nema krivaca za počinjeni zločin.

On je istakao da se 25 godina osporavaju srpske žrtve i istina o njihovom stradanju.

Grujičić je pozvao sve da predstojeća obilježavanja godišnjica srpskog i bošnjačkog naroda proteknu mirno i dostojanstveno, te naglasio da je srpska strana iskazala maksimalnu tolerantnost.

On očekuje da to učini i druga strana i da ne dolazi do provokacija koje su se već počele pojavljivati u okviru „Marša mira“ i na drugim mjestima.

Na razumijevanje i dostojanstvo pozvala je i književnica Ljiljana Bulatović koja je rekla da to što sinoć nije održana promocija njene knjige „Srebrenica-Laž i podvala srbskom narodu“ neće spriječiti da istina o stradanjima Srba u Srebrenici dopre do javnosti.

Bulatovićeva je prenijela pozdrave sa Sveslovenkog kongresa održanog nedavno u Moskvi, te obavijestila da će predstavnici tog tijela doći u Srebrenicu da se upoznaju sa dešavanjima i prenose istinu o srpskim stradanjima u posljednjem ratu.

Večerašnjem otvaranju „Petrovdanskih dana“ prethodio je početak sportskih takmičenja u malom fudbalu i košarci, a održana je i ulična trka čiji je pobjednik bio Njegoš Matić.

Muslimanske snage iz Srebrenice napale su na Petrovdan 1992. godine srpska sela Zalazje, Biljaču, Sase i Zagone i ubile 69 srpskih civila i vojnika, a 22 zarobile, dok je sedam živih naknadno ubijeno nakon mučenja i torture u srebreničkim logorima.

Od 22 nestala srpska civila i vojnika, 10 još nije pronađeno, a ostali su slučajno otkriveni i ekshumirani 2011. godine na Zalazju, prilikom traženja nastradalih Bošnjaka.

Organizator „Petrovdanskih dana – Srebrenica 2017“ i sjećanja na poginule srpske vojnike i ubijene civile je Odbor za obilježavanje srpskog stradanja Srebrenice.

Izvor: Iskra, RTRS 

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Otvoreni „Petrovdanski dani – Srebrenica 2017“

  1. srebrenica je sinonim genocida nad pravoslavnim hrišćanima. od muslimanskih osmanlijskih pokolja, preko pokolja u prvom a potom i u drugom svjetskom ratu od strane muslimanskih ustaša do pokolja muslimana u ovome posljednjem ratu kada je ubijeno preko 3000 pravoslavnih hrišćana. te srbe su ubijali muslimanski borci koji su sada pokopani u potočarima gdje nato lobisti iz srbije idu polagati cvjeće muslimanskim zlikovcima, poput aleksandra vučića, a na zahtjev amerike. ti nato lobisti naravno brane srbima u srbiji da pričaju o tim zločinima. sud u hagu, također na nagovor amerike, nije procesuirao te muslimanske zločine jer bi pala teza o srbima kao jedinim zlikovcima i nebi se mogla donjeti presuda o genocidu. nažalost mi srbi smo spali na to da o tome pišu i pričaju jedino pojedinci u evropi poput mari le pen kada je tražila od evropskog parlamenta da se istraže zločini nad srbima u okolini srebrenice

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *