ИН4С

ИН4С портал

Ове појмове никада не смете да „гуглате“ – можете бити хаковани или насамарени

1 min read

Сајбер-криминалци у данашње време могу веома лако да манипулишу претрагама на Гуглу и лакомислене кориснике наведу да кликну баш на њихов лажни сајт. „Када корисници кликну на такве линкове они се аутоматски излажу ризику да своје уређаје заразе вирусима“, наводе стручњаци. Баш из тог разлога треба јако водити рачуна о томе шта се на интернету претражује и још важније – на који начин.

Бројеви корисничке подршке

Савет стручњака јесте да никада не претражујете на интернету појам „број корисничке подршке“, јер преваранти овакве претраге користе за своје мутне радње. Наиме, злонамерници често плаћају рекламу за лажне сајтове који изледају као прави, па када претражујете број корисничке подршке за, примера ради, банку, њихов лажни сајт излази на самом врху странице, као спонзорисан.

И не само то, преваранти често имају и своје телефонске агенте који се на назначене (лажне) бројеве јављају, и током позива траже поверљиве податке. Такође, на таквим сајтовима некада се могу покупити и вируси, који када доспеју на рачунар, сами извлаче личне информације корисника. Уместо тога, претражите сајт који вам је потребан и онда директно са њега контактирајте корисничку подршку.

Повољне позајмице, изузетне пословне прилике

Нажалост, сајбер-криминалци често бирају за своје жртве људе који су у незавидној финансијској ситуацији, јер знају да су они фрагилнији и поверљивији од других људи. Такође, не би требало ни да претражујете појмове попут „Брза и лака зарада“ или „Добро плаћени послови који се раде од куће, само пар сати дневно“ јер се на сајтовима који излазе након претраге често налазе преваранти.

Када кликнете на сајт, вероватно ће вам се приказати формулар који треба да попуните (личним подацима) и линк за инсталацију програма за одржавање виртуелних састанака или обављање посла. Али, то није програм који ће вам донети новац, већ напротив – узети и податке, а можда и новац који имате. Упамтите, понуде које су исувише добре да би биле истините најчешће нису истините.

Google Authenticator

Иако по правилу већина превараната циљано бира своје жртве помоћу одређених речи или фраза, као у примерима наведеним горе, поједини играју на карту препознатљивости и претварају су да су одређени производ или сервис. Примера ради, Google Authenticator – сервис који корисницима пружа могућност да додатно заштите своје налоге.

Као и у претходним примерима, и овде се до корисника долази краћим путем, преко рекламе, која лажни сајт гура на сам врх резултата претраге. Након што корисник кликне на линк отвара се лажни сајт који му нуди опцију инсталације апликације. Али, оно што се преузме уопште није Google Authenticator, већ малвер креиран да „копа“ по вашем уређају и поверљивим подацима.

Онлајн продаја Виагре

Сајбер-криминалци некада „оперишу“ и на потпуно неуобичајене начине, циљајући одређену, веома осетљиву категорију људи – у овом случају мушкарце који имају проблема са потенцијом. Истина, претраживање оваквог садржаја можда неће нанети штету њиховом рачунару или мобилном телефону, али итекако може бити опасно по здравље, преноси Дејли Мејл.

Наиме, многи преваранти путем интернета продају лекове и друга медицинска средства веома упитног порекла и садржаја, који могу не само да немају жељено дејство, већ и да изазову алергије, па чак и фаталне последице. „Купци често верују да су у питању прави сајтови за продају ових препарата и ни не слуте да то нису фармацеутске установе, већ преваранти“, наводе стручњаци.

 

рт.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net