ИН4С

ИН4С портал

Ово су најпопуларније лозинке у 2024. години – ако је ваша међу њима, промените је што пре

1 min read

Лозинка © Canva / vinnstock

Без обзира на то што се на сваком кораку прича о томе колико је важно заштитити корисничке налоге добрим, јаким лозинкама, многи и даље користе једноставне, лако памтљиве комбинације за логовање на мејл, апликацију за електронско банкарство или друштвене мреже.

10 најчешће коришћених лозинки у 2024. години

Већ шесту годину заредом компанија НордПас, која је специјализована за сајбер-безбедност и развој програма за генерисање лозинки, саставља списак најчешће коришћених лозинки, а да ли се и ваша нашла на том списку – проверите сами. И ако јесте, промените је што је пре могуће.

  • 123456 – коришћена више од 3 милиона пута
  • 123456789 – коришћена 1,6 милиона пута
  • 12345678 – коришћена 885 хиљада пута
  • password – коришћена 692 хиљаде пута
  • qwerty123 – коришћена 642 хиљаде пута
  • qwerty1 – коришћена 584 хиљада пута
  • 111111 – коришћена 460 хиљада пута
  • 12345 – коришћена 395 хиљада пута
  • secret – коришћена 363 хиљаде пута
  • 123123 – коришћена 351 хиљаду пута

У неславном рејтингу ТОП 20 најкоришћенијих лозинки на свету нашле су се и просте комбинације цифара попут 1234567890 или 000000, као и лозинке као што су abc123iloveyou и dragon. Сваку од њих хакери „провале“ за мање од једне секунде, преноси портал ТекИнсајдер.

Корисници ни прошле године нису били ништа креативнији

У односу на прошлу годину, списак најкоришћенијих лозинки се није драматично променио, а оно што можемо да приметимо јесте се се већина корисника и даље ослања на једноставне комбинације. Један од разлога јесте то што је просту лозинку једноставније запамтити.

Са друге стране, они који немају проблем са памћењем лозинки сматрају да су оне кратке, баналне комбинације, једноставније за уношење, а значи да је и мања вероватноћа да се у брзини погрешно унесе неки од симбола и привремено заблокира приступ апликацији.

Стручњаци упозоравају: Једноставне лозинке су јако ризичне

Јендоставне лозинке су изузетно непоуздане, а ризик постаје још већи уколико једну исту користите за више различитих налога или апликација. Посебно је опасно користити идентичну лозинку за, примера ради, налоге на друштвеним мрежама, који се веома често хакују и приступ пореској управи, банци или другој, сличној апликацији.

Један од најбољих начина да заштитите своје налоге и личне податке јесте креирање јаке лозинке. У идеалном случају, она је сачињена од малих и великих слова, бројева и знакова интерпункције, а ако на све то додате и емотиконе, који су „златни стандард“ у креирању лозинки – можете бити сигурни да ће хакери јако брзо одустати од крађе вашег налога.

(РТ Балкан)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *