Ово су највећи градски тргови у Русији: На један може да стане чак 10 фудбалских терена
1 min readЗа сваки град трг је центар свих дешавања – на њему се организују вашари, он је место сусрета (баш као што је и Трг републике у Београду), а најчешће се на њима налазе и историјске, културне и идеолошке знаменитости тога града. Руски тргови су, због својих габарита, прича за себе, а неки су толико велики да у њих може стати чак и неки омањи град.
Трг Кујбишева је велик као и 10 фудбалских терена
Највећи трг у Русији се, веровали или не, не налази ни у Москви, ни у Санкт Петербургу, већ у – Самари. Трг Кујбишева простире се на невероватних 17,4 хектара (више од 170 хиљада квадратних метара) и са свих страна је окружен парковима. Скоро половина је покривена, асфалтирана или поплочана, 7 хектара је предвиђено за дрвореде и цветне алеје, док се на око 2 хектара налазе опера и балет, два највећа украса трга.
Када је направљен, овај трг носио је назив Саборни, али је 1935. године он преименован – нови назив он дугује Валиријану Кујбишеву, руском револуционеру и партијском службенику, чији се споменик такође налази на тргу. Током лета је читаво пространство резервисано за шетње, изложбе на отвореном и различита такмичења, док се зими претвара у место за организовање фестивала и празничних вашара.
Московски трг је други по величини у Русији
На другом месту по величини је се Московски трг, али се ни он не налази у престоници (иако се по њој зове), већ у Санкт Петербургу. Он је од свог самарског „колеге“ за за нијансу мањи – његова површина износи 131,2 хиљаде квадратних километара, а без обзира на своје габарите он није главни, односно централни трг Северне руске престонице, већ такорећи споредни.
Током планирања и изградње било је предвиђено да се он користи за демонстрације и друге велике догађаје и дуго година он није ни носио никакав назив, јер није било потребе за појашњењем – све манифестације су се свакако организовале традиционално на њему. Назив је Московском тргу дат тек 1968. године. Највеће атракције овог трга налазе се на његовом центру и то су Дом Савета и споменик Владимиру Иљичу Лењину.
Универзитетски трг се налази испред једне од највећих московских атракција
Коначно – престоница! Универзитетски трг који за Московским по површини „каска“ јако мало, свега 1.000 квадратних километара, налази се тик испред Државног универзитета Ломоносов, који се налази у једном од седам стаљинских небодера. За многе становнике и госте престонице ово је и једно од омиљених места за одмор и уживање.
Универзитетски трг краси фонтана нестварне лепоте „Љиљан“, као и велики број споменика истакнутим руским научницима (Мендељејеву, Жуковском, Ломоносову и другим), који су окружени хиљадама и хиљадама стабала дрвећа. Надомак овог комплекса налазе се и Воробјеви гори – брежуљак-видиковац са кога се пружа поглед на читаву Москву.
Дворски трг је један од највећих у Русији, а краси га и највиши монолит на свету
Централни трг Санкт Петербурга је четврти по величини у Русији са 50 хиљада квадратних метара и налази се испред једног од најлепших музеја на свету, Ермитажа. На њему су се још за време владавине династије Романов организовале најзначајније манифестације те епохе, које су окупљале на десетине хиљада присталица царске породице.
Највећа атракција Дворцовског трга свакако је Александров стуб – највиши монолит на свету подигнут у част победе руске војске над Наполеоном. Овај импозантан споменик је по свему посебан: висок је 47 и по метара и тежак невероватне 704 тоне, а без обзира на своје габарите он стоји сам по себи, без икаквих носача или система стабилизације још од 1834. године!
Саборни трг је подсетник на једну од најупечатљивијих епоха у Руској историји
Велику петорку гиганата у категорији градских тргова затвара Саборни трг у Царском селу, летњој резиденцији династије Романов у граду Пушкин, недалеко од Санкт Петербурга. Величина овог трга је „само“ 34 хиљаде квадратних метара, али је на тој површини смештено више историјски важних објеката од којих је најупечатљивији Јекатеринински храм, који је окружен зеленим алејама у облику крста.
Током бурне историје и овај трг је, попут оног у Самари, мењао своје име: за време владавине Романових он се звао Саборни, па је 1939. године преименован у Лењинов трг и тада је револуционару на њему чак дигнут и споменик (јер како другачије), да би скоро му пола века касније био враћен изворни назив – Саборни. Данас је он, осим што је један од највећих, и један од најлепших, јер чува дух царске епохе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: