IN4S

IN4S portal

Ovo su najveći gradski trgovi u Rusiji: Na jedan može da stane čak 10 fudbalskih terena

1 min read

© RIA Novosti / Maksim Blinov

Crveni trg u centru Moskve svakako je najpoznatiji trg u Rusiji, ali njegova površina, iako izuzetno velika, nije ni blizu površina drugih ruskih trgova. Jedan od njih velik je kao 10 fudbalskih terena, a i ostali su zavidnih gabarita. Najmanji na spisku TOP 5 najvećih zauzima „samo“ 34 hiljade kvadratnih metara.

Za svaki grad trg je centar svih dešavanja – na njemu se organizuju vašari, on je mesto susreta (baš kao što je i Trg republike u Beogradu), a najčešće se na njima nalaze i istorijske, kulturne i ideološke znamenitosti toga grada. Ruski trgovi su, zbog svojih gabarita, priča za sebe, a neki su toliko veliki da u njih može stati čak i neki omanji grad.

Trg Kujbiševa je velik kao i 10 fudbalskih terena

Najveći trg u Rusiji se, verovali ili ne, ne nalazi ni u Moskvi, ni u Sankt Peterburgu, već u – Samari. Trg Kujbiševa prostire se na neverovatnih 17,4 hektara (više od 170 hiljada kvadratnih metara) i sa svih strana je okružen parkovima. Skoro polovina je pokrivena, asfaltirana ili popločana, 7 hektara je predviđeno za drvorede i cvetne aleje, dok se na oko 2 hektara nalaze opera i balet, dva najveća ukrasa trga.

Kada je napravljen, ovaj trg nosio je naziv Saborni, ali je 1935. godine on preimenovan – novi naziv on duguje Valirijanu Kujbiševu, ruskom revolucioneru i partijskom službeniku, čiji se spomenik takođe nalazi na trgu. Tokom leta je čitavo prostranstvo rezervisano za šetnje, izložbe na otvorenom i različita takmičenja, dok se zimi pretvara u mesto za organizovanje festivala i prazničnih vašara.

Moskovski trg je drugi po veličini u Rusiji

Na drugom mestu po veličini je se Moskovski trg, ali se ni on ne nalazi u prestonici (iako se po njoj zove), već u Sankt Peterburgu. On je od svog samarskog „kolege“ za za nijansu manji – njegova površina iznosi 131,2 hiljade kvadratnih kilometara, a bez obzira na svoje gabarite on nije glavni, odnosno centralni trg Severne ruske prestonice, već takoreći sporedni.

Tokom planiranja i izgradnje bilo je predviđeno da se on koristi za demonstracije i druge velike događaje i dugo godina on nije ni nosio nikakav naziv, jer nije bilo potrebe za pojašnjenjem – sve manifestacije su se svakako organizovale tradicionalno na njemu. Naziv je Moskovskom trgu dat tek 1968. godine. Najveće atrakcije ovog trga nalaze se na njegovom centru i to su Dom Saveta i spomenik Vladimiru Iljiču Lenjinu.

Univerzitetski trg se nalazi ispred jedne od najvećih moskovskih atrakcija

Konačno – prestonica! Univerzitetski trg koji za Moskovskim po površini „kaska“ jako malo, svega 1.000 kvadratnih kilometara, nalazi se tik ispred Državnog univerziteta Lomonosov, koji se nalazi u jednom od sedam staljinskih nebodera. Za mnoge stanovnike i goste prestonice ovo je i jedno od omiljenih mesta za odmor i uživanje.

Univerzitetski trg krasi fontana nestvarne lepote „Ljiljan“, kao i veliki broj spomenika istaknutim ruskim naučnicima (Mendeljejevu, Žukovskom, Lomonosovu i drugim), koji su okruženi hiljadama i hiljadama stabala drveća. Nadomak ovog kompleksa nalaze se i Vorobjevi gori – brežuljak-vidikovac sa koga se pruža pogled na čitavu Moskvu.

Dvorski trg je jedan od najvećih u Rusiji, a krasi ga i najviši monolit na svetu

Centralni trg Sankt Peterburga je četvrti po veličini u Rusiji sa 50 hiljada kvadratnih metara i nalazi se ispred jednog od najlepših muzeja na svetu, Ermitaža. Na njemu su se još za vreme vladavine dinastije Romanov organizovale najznačajnije manifestacije te epohe, koje su okupljale na desetine hiljada pristalica carske porodice.

Najveća atrakcija Dvorcovskog trga svakako je Aleksandrov stub – najviši monolit na svetu podignut u čast pobede ruske vojske nad Napoleonom. Ovaj impozantan spomenik je po svemu poseban: visok je 47 i po metara i težak neverovatne 704 tone, a bez obzira na svoje gabarite on stoji sam po sebi, bez ikakvih nosača ili sistema stabilizacije još od 1834. godine!

Saborni trg je podsetnik na jednu od najupečatljivijih epoha u Ruskoj istoriji

Veliku petorku giganata u kategoriji gradskih trgova zatvara Saborni trg u Carskom selu, letnjoj rezidenciji dinastije Romanov u gradu Puškin, nedaleko od Sankt Peterburga. Veličina ovog trga je „samo“ 34 hiljade kvadratnih metara, ali je na toj površini smešteno više istorijski važnih objekata od kojih je najupečatljiviji Jekaterininski hram, koji je okružen zelenim alejama u obliku krsta.

Tokom burne istorije i ovaj trg je, poput onog u Samari, menjao svoje ime: za vreme vladavine Romanovih on se zvao Saborni, pa je 1939. godine preimenovan u Lenjinov trg i tada je revolucionaru na njemu čak dignut i spomenik (jer kako drugačije), da bi skoro mu pola veka kasnije bio vraćen izvorni naziv – Saborni. Danas je on, osim što je jedan od najvećih, i jedan od najlepših, jer čuva duh carske epohe.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *