Озбиљно упозорење свемирске агенције: Прети нам катастрофа због космичког отпада

Свемирски отпад око наше планете се гомила. Више од милиона објеката већих од једног центиметра лебди изнад наших глава и довољно су велики да могу да направе катастрофалну штету.
То је упозорење из најновијег извештаја Европске свемирске агенције (ЕСА).
„Наша планета окружена је свемирским летелицама које обављају важне задатке попут проучавања климе, успостављања глобалних комуникација и навигације, помажу нам да одговоримо на важна научна питања. Али неке орбите у свемиру постају пренатрпане и имају све више смртоносних, брзих делова некадашњих сателита и ракета који прете нашој будућности у свемиру“, навела је ЕСА у саопштењу, преноси Спутњик.
Канцеларија за свемирски отпад при ЕСА од 2017. објављује извештај о стању у орбити како би пружила транспарентан поглед на свемирске активности.
„Од почетка свемирског доба у орбити је увек било више отпада него оперативних сателита. Како свемирски отпад представља проблем за окружење Земље на глобалном нивоу, само глобално прихваћено решење може да буде одговор на то“, наводи се у извештају.
Неки од главних закључака извештаја су да је орбита ограничен ресур, да су сателити који остану у орбити након завршетка мисије опасност, да се број комерционалних сателитских сазвежђа у ниској орбити повећава из године у годину, да остаци сателита или ракета више од три пута дневно улећу у атмосферу земље…
„Чак и без нових лансирања, количина отпада у свемиру наставиће да расте јер фрагментација додаје објекте брже него што се они природно враћају у атмосферу. Да би се спречила ова ланчана реакција, позната као Кеслеров синдром, а која прети да учини неке орбите неупотребљивим, неопходно је активно уклањање тих остатака“, навела је ЕСА.
У орбити постоји око 130 милиона објеката великих између једног милиметра и једног центриметра.
„Остатака већих од једног центиметра, што их чини довољно великим да могу да направе катастрофалну штету, има око 1,2 милиона, док је чак 54.000 објеката веће од 10 центиметара. Научници прате око 40.000 објеката у свемиру, од чега 11.000 њих је активно“, упозорила је ЕСА.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

