Оздрављење природе на сјеверу Баната: Враћају се орлови крсташи
1 min readОрловима крсташима Ержики и Бори, који су последње три године били једини пар ових птица на северу Баната, придружиле су се још две орловске породице. Губитак станишта, убијање и тровање довели су крсташе на праг изумирања у Србији, па је повратак птица на ова станишта од изузетне важности за њихов опстанак. Oрао крсташ је симбол који се налази на застави Србије.
У удружењу сматрају да је ријеч о младим паровима, који би требало ове године да први пут донесу потомство, пише РТС. Иако су им саграђене платформе, смјестили су се у своје природно окружење, на висока стабла. Локација је тајна, јер њихови чувари желе да им обезбједе мир. Што се тиче хране биће је довољно.
„Плена има у великом броју ове године. Оно што је омиљена храна орлова крсташа су текунице. Ових година их на околним пашњацима, где су се птице нагнездиле, има у великом броју. Настављамо са постављањем платформи и на другим пројектним подручјима, као што су рецимо Делиблатска пешчара и Фрушка гора где поуздано знамо да су се крсташи гнездили у прошлости“ , напомиње Мирјана Ранков, Удружење за проучавање и заштиту птица Србије.
Разноврсност живог свијета означава степен здравља околине. Зато су се сви љубитељи природе обрадовали доласку нових орлова крсташа на простор сјеверног Баната.
„Што је разноврсније, што је већи биодиверзитет, већи број врста присутан на одређеној територији, то је та територија здравија,“ истиче Атила Агоштон,ветеринар,“птице се често спомињу као индикатори стања животне средине, пошто брзо реагују на све промене. И на позитивне и на негативне промене. Ови крсташи означавају да је станиште добро.“
Орлови крсташи могу живјети у бројним стаништима у Војводини, али је проблем што за њих нема старих, високих стабла, довољно чврстих да носе тешко гнијездо. Пашњаци гдје лове се преоравају, а стручњаке забрињава све чешћа неконтролисана употреба хемијских средстава којима се птице и друге животње трују.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: