Оживели село: Млади предузетници од напуштених имања у Јабуковцу праве идилу
1 min readУ Јабуковац, село које је српској јавности постало познато по масовном убиству пре девет година, враћа се живот, а за то су најзаслужнији млади гастарбајтери који су пореклом из тог места у неготинској општини.
Млади Јабуковчани се враћају на дедовину, обнављајући имања у највећем крајинском селу.
„Нереално је очекивати да се ми који живимо у иностранству бавимо ратарством па смо покушали да нађемо исплативе послове који не захтевају више од 20 до 30 дана рада. У овом крају нема загађивача па смо дошли на идеју о формирању еколошког села, налик на еколошке регије у Европи и успостављања сопственог бренда. Јабуковчана има по целој Европи, али и шире, па рачунамо и на могућности које пружа интернет и то пре свега на промоцији идеје, а касније и на пласману производа“, објашњава Ален Вујић (31), покретач идеје да се село обнови, који живи и ради у Бечу.
Посао у Аустрији дозвољава му да по пет дана месечно проводи у селу.
На већ годинама необрађеним пољима око Јабуковца ове године први пут су никле плантаже пауловније, брзорастућег дрвета за производњу пелета и брикета, али и дрвне грађе.
„Под пауловнијом већ прве године имамо око 4,5 хектара са око 3.000 садница, а већ ове јесени биће посађено још 2.500 комада на још четири хектара. Први засади су се одлично показали, што је изузетно добро јер се тако они неодлучнији лакше придружују нашој идеји. Ако идеја заживи, намера нам је да у Јабуковац доведемо откупљиваче фирме „Биорес“, којој бисмо могли да понудимо значајне количине биљне масе“, објашњава Вујић.
У селу тренутно има више од 1.600 кошница, а пчеларство је након дужег времена поново на цени. Јабуковачки пчелари прочули су се по једној необичној причи, а мештанин Слободан Тихојевић производи кошнице за тзв. градско пчеларство.
„Ниједан град не може добити епитет „зелени“ без пчела. Већ неко време у Европи и свету је у тренду гајење пчела у граду. Већ имате специјалне кошнице на згради опере у Бечу, по тржним центрима, парковима, у зидовима зграда. Тако произведен мед је бренд и доказ здраве животне средине. Правимо кошнице које су уједно и жардињере за цвеће у парку“, објашњава Слободан.
Посебна атракција у селу је салаш Горана Савковића, који је оградио породично имање од 28 хектара и купио стадо оваца.
„Одрастао сам на салашу и то је за мене рај на земљи. Све ово је некад било обрађено имање, а данас је напуштено. Желим да поново оживи ово место и ово је мој допринос. Уложио сам 20.000 евра и намеравам да повећам стадо на 600 до 700 оваца и оградим још 30 хектара“, објашњава Горан Стевовић, који живи и ради у Аустрији.
Како кажу ти млади и вредни људи, њихов циљ је да се производи из Јабуковца што боље и у већој количини пласирају у Србији и свету, а да само село постане пожељно место за живот и боравак туриста.
„Такође, од сваког профита желимо да одређен проценат издвојимо за уређење села, као и за помоћ деци из угрожених породица“, каже Ален Вујић.
Плантаже лековитог биља
Како је Јабуковац још у старој Југославији имао откупну станицу и сушару за лековито биље, поново су никле плантаже лековитог биља, пре свега невена и смиља. За тај посао одлучило се 12 домаћинстава. Пласман робе је обезбеђен преко Института „Јосиф Панчић“. У продаји су већ и мелеми које мештани справљају по традиционалним рецептима, али и чајеви и уља.
Да се не понови
Вишеструко убиство по коме је, нажалост, Јабуковац остао упамћен десило се 27. јула 2007. године. Наоружан ловачком пушком, 39-годишњи мештанин села Никола Радосављевић убио је девет особа, а тешко ранио две особе. После злочина покушао је самоубиство, али је у томе спречен и ухапшен.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: