ИН4С

ИН4С портал

Пад ценa жита после споразума у Истанбулу

1 min read

илустрација

Недавно потписани споразуми у Истанбулу о несметаном извозу украјинског жита из црноморских лука аутоматски су оборили цену пшенице на берзама. Иако је турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио да ће извоз кренути наредних дана, одмах након што је вест о споразуму објављена у јавности, цена пшенице на европском тржишту пала је за 18 евра по тони – на 333 евра, известио је немачки специјализовани портал „Агрархојт”, а преноси Агроклуб.

Ово је било и донекле очекивано јер се већ дуго спекулише да су у складиштима заробљени милиони тона украјинске пшенице и других житарица.

У међувремену, копненим путевима и европском железницом, уз доста проблема због претовара контингената, транспортоване су мање количине. Пољска је била преплављена украјинским јефтиним житом што је довело до наглог пада цена домаће пшенице и револта тамошњих ратара. Украјински председник Володимир Зеленски саопштио је да та земља на располагању има житарица за продају у вредности од 10 милијарди долара и да је сада добила шансу да извезе и нови род, пренео је Ројтерс.

Оно што је за сада познато јесте да потписани документ гарантује сигурно функционисање извозних рута у Црном мору, а обухвата успостављање координационог центра под окриљем Уједињених нација, деминирање украјинских лука, заједничке инспекције на излазима и улазима у луке и напоре да се осигура сигурност извоза. Бродови би били подвргнути двадесетчетворочасовној контроли како би се осигурало да не преносе оружје.

Координациони центар за извозне пошиљке био би у Истанбулу, у Турској, а укључивао би званичнике УН, Турске, Русије и Украјине. Овај споразум омогућио би и Русији несметани извоз свог жита и ђубрива. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, после потписивања меморандума, подсетио је да храна није била директно увршћена у антируске санкције. Међутим, руским бродовима који транспортују храну забрањено је пристајање у стране луке, а страни бродови не могу да пристану у руске луке да би преузели житарице.

Лавров је подсетио да се санкције односе на плаћање међународног осигурања и других услуга што је само погоршало глобалну несташицу хране. Нагласио је да ова криза није настала због грешке Русије већ је изазвана прекидима ланаца снабдевања због пандемија вируса корона и неконтролисаним штампањем новца у САД и Европској унији, пренела је агенција Тас.

Москва је и раније најавила да је спремна да ублажи извоз житарица из Украјине ако се укину ограничења на извоз руске хране али и ако Кијев очисти своје луке од мина.

Главни секретар УН Антонио Гутереш позвао је ове две земље да у потпуности спроведу тај документ који отвара пут „знатним количинама комерцијалног извоза хране” из три кључне украјинске луке, пренео је „Скај њуз”. Гутереш је казао да ће споразум користити земљама у развоју на ивици банкрота и најугроженијим људима. Очекује се да ће доћи до стабилизације глобалних цена хране које су и даље на рекордном нивоу, што је права ноћна мора за државе у развоју.

Када је реч о домаћем тржишту, на Новосадској берзи наводе да је, прошле недеље, највећи утицај на трговање имало укидање квота за извоз пшенице и кукуруза на основу уредбе коју је донела влада. Настављено је појачано интересовање за куповину кукуруза чија цена и иначе већ неколико недеља константно расте.

– Као и током претходног периода, највише се трговало овом житарицом. Купци су били крајњи потрошачи и извозници. Средња цена била је 32,88 динара за килограм без ПДВ-а и у односу на претходну седмицу кукуруз је био скупљи за 3,59 одсто.

Вест о укидању извозних квота утицала је на повећање активности на тржишту пшенице. Још није саопштено како је споразум из Истанбула утицао на цену ове житарице али се очекује да ће то зависити од даљег развоја ситуације и динамике испоруке украјинског жита.

– И даље су учесници највише били сконцентрисани на откуп пшенице преко Републичке дирекције за робне резерве. До сада је понуђено 108.000 тона, од оглашених 131.000, по цени од 40 динара за килограм – наводе брокери. Наглашавају да је на берзанском тржишту тражња за пшеницом расла како је недеља одмицала што се подудара с најавом Министарства пољопривреде да влада планира да дозволи слободан извоз жита и кукуруза.

Уговори за нови род су закључивани у ценовном распону од 34,50 до 37 динара без ПДВ-а, у зависности од параметара квалитета, а статистички просечна цена пшенице била је у паду за око два одсто у односу на претходни период. Највећи раст цене забележен је код соје, највиша понуђена цена била је 80 динара за килограм без ПДВ-а, уз обрачун квалитета. Ипак, иако је понуда била већа интересовање за куповином те уљарице било је мало. Купци су били домаћи прерађивачи, остварена средња цена била је 76,50 динара за килограм без ПДВ-а, што је раст за 7,75 процената.

 План Б после напада на Одесу

Сједињене Америчке Државе раде са Украјином на плану Б како би се извезле житарице из те земље, након руског напада на луку Одеса, саопштила је директорка америчке Агенције за међународни развој Саманта Пауер, а преноси Танјуг.

Напад је изведен дан након што су Кијев и Москва потписали у Истанбулу споразум о деблокади извоза житарица из украјинских црноморских лука, што је довело до гнева и забринутости око будућности постигнутог договора, а све са циљем да се избегне глобална криза изазвана ратом, пренео је Си-Ен-Ен.

„План Б укључује копнене, железничке и речне путеве, барже, прилагођавање шинских система да буду у складу са онима у ЕУ, тако да извоз може да иде знатно брже. Досад смо живели по неком плану за ванредне ситуације, јер нема шансе да верујете било чему што Владимир Путин каже”, навела је Пауерова.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy