ИН4С

ИН4С портал

Пакети кокаина с ознаком „Дрина”: Истрага о „Балканском картелу“

Фото: МУП

Извесна количина кокаина са овим логом превожена изнајмљеним бродом „Ареса” под камерунском заставом. Примопредаја новца за куповину и шверц наркотика организована у Новом Београду, на Златибору и у Холандији

Чланови криминалне групе који су пре три дана ухапшени због сумње да су организовали и учествовали у шверцу више од седам тона кокаина из Јужне Америке примопредају новца за куповину дроге организовали су на Златибору, у Новом Београду, Холандији, сазнаје „Политика”. Кокаин се налазио у пакетима, а део је на себи имао утиснут жиг са натписом „Дрина”.

Међу организаторима групе, којих је према сазнањима истражних органа било чак девет, јесу вођа „кавачког” клана Радоје Звицер, више пута хапшени Љубиша Линдо, вођа клана „Америка” који се налази на издржавању казне у перуанском затвору Зоран Јакшић, као и поједини држављани Немачке, Црне Горе и Босне и Херцеговине.

– Сумња се да су Зоран Јакшић и Љубиша Линдо са Зораном Тодоровићем (држављанин БиХ), Звицером и немачким држављанином Недељком Бркићем, осмислили план да чланови групе на територији Јужне Америке купују веће количине дроге и потом их прекоокеанским бродовима допремају до луке у Грчкој. Наркотици су продавани у земљама Западне Европе и Србије. Осумњичени Мирослав Старчевић, иначе један од организатора групе, и Зоран Тодоровић (против њега се не води истрага), како се сумња, од децембра 2019. године до фебруара 2020. године, преко криптованих телефона су разговарали о набавци 3.020 килограма кокаина, како она треба да буде упакована, о рути и месту његове примопредаје – открива детаље истраге „Политикин” саговорник.

Подаци из истраге упућују на то да је Радоје Звицер првих 25 дана у јануару 2020. године преко криптованог телефона са појединим припадницима клана договорио да се Старчевићу преда четири и по милиона евра како би се купила и транспортовала тона кокаина. Примопредаја новца организована је на Златибору и у Холандији.

– За куповину 150 килограма кокаина, окривљени Милован Здравковић је посредством Звицера предао Старчевићу укупно око 700.000 евра. Звицер је обавештавао Здравковића и остале непознате припаднике групе о кретању брода којим се превозила поменута количина дроге. У куповини извесне количине дроге, према ономе што је до сада познато, учествовао је осумњичени Зоран Јакшић, који је у то време издржавао казну у Перуу и који је писмима комуницирао са осумњиченим Петром Милошевићем. У једом од писама, Јакшић је Милошевићу наложио да Старчевићу преда 336.000 евра за куповину и транспорт 70 килограма кокаина – износи детаље о шверцу кокаина наш саговорник.

Сваки од чланова групе имао је унапред одређену улогу, па је тако осумњичени Владан Солдо, према речима нашег саговорника, прихватио да по инструкцијама Милошевића и Јакшића, на територији Новог Београда, преда 336.000 евра засад непознатој особи, која је новац за куповину наркотика проследила Старчевићу.

Љубиша Линдо, према речима нашег саговорника, сумњичи се да посредством осумњиченог Зорана Тодоровића, учествовао у финансирању 50 килограма кокаина, као и да је уговорио њен транспорт бродом. Тодоровић је, како се сумња, путем „скаја” добијао информације о начину паковања, утовару и кретању брода који је превозио кокаин.

– Осумњиченом Милошу Радосављевићу на терет се ставља да је током децембра 2019. године закупио брод „Ареса”, који је пловио под камерунском заставом и са власником пловила, путем „скај” апликације, планирао путању брода и заустављање у лукама ради утовара легалног товара којим би се прикрио превоз опојне дроге. Колика је домишљатост била чланова групе можда најбоље говори чињеница да је посредством фирме „Робинсон БВБА” са седиштем у Холандији са компанијом „Мерцотрејдерс” из Венецуеле уговорена куповина челичног отпада како би обезбедили неопходну документацију за транспорт кокаина. Осумњичени су међусобно, како се сумња, прослеђивали фотографије на којима се види припрема пакета кокаина са логом „Дрина” – наводи саговорник.

Осумњичени Глигорије Пељевић је по Старчевићевом налогу, како се сумња, од непознатог лица албанске националности, које су у конверзацији ословљавали са „Дебели” и „Ћелави”, набавио 1.500 килограма кокаина. Ова дрога је бродом „Арес”, у ноћи између 23. и 24. фебруара 2020. године, напустила место утовара. Међутим, два дана касније, полицијски службеници Обалске страже за подручје Кариба на Аруби пресрели су брод и након његове опсежне претраге у резервоару за гориво пронашли 211 јутених врећа у којима се налазила дрога означена различитом комбинацијом бројева, укупне тежине 4.520 килограма – открива саговорник.

Саслушање, па притвор

Тужилаштво за организовани криминал донело је касно прексиноћ наредбу о спровођењу истраге против 20 осумњичених. Саслушано је њих 13. Наредбом о спровођењу истраге, обухваћено је још седам лица која нису ухапшена. Од тога два лица се налазе на издржавању казне затвора у иностранству, док се Александар Илић налази у притвору по другом основу у Нишу. Четири лица налазе се у бекству.

Само су осумњичени Љубиша Линдо и Радисав Радовић изнели одбрану, док су остали искористили своје законско право да се бране ћутањем, односно не износе одбрану.

– Линдо и Радовић су негирали кривицу. Линдо је био спреман да одговара на питања поступајућег тужиоца, али му је он поставио само неколико. Тврдио је да не познаје остале окривљене. Такође, рекао је да је пре месец дана био позван у Бију на разговор и да је без размишљања отишао. Казао је и да је спреман да иде на полиграф како би потврдио своје наводе – наводи „Политикин” саговорник.

Након саслушања, свим окривљенима је одређен притвор до 30 дана.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *