ИН4С

ИН4С портал

Пало моћно украјинско упориште: Важна победа Москве и тежак пораз Кијева

1 min read

Илустрација

Руска војска је потпуно ослободила Марјинку, чврсто упориште украјинских снага, што ће омогућити ефикаснију заштиту Доњецке народне републике од напада Оружаних снага Украјине. За Русе је то стратешки важна победа, а за Украјинце – тежак пораз.

Следећи циљ руских снага могао би бити ослобођење Авдејевке, подједнако важног града око кога се тренутно воде жестоке борбе.

Оружане снаге Украјине у Марјинки су за девет година створиле моћно упориште повезано подземним тунелима, готово на свакој улици постојао је утврђени објекат. Тамо је била пребачена озбиљна војна техника, далекометна артиљерија, оклопна возила и велика количина западне опреме. Одатле је вршено жестоко гранитирање Доњецка.

„Марјинка је већ наша, ово је веома озбиљна ствар. Ово је једно од два утврђења која су блокирала Доњецк и изазвала много тешкоћа. Од 2014. године, Оружане снаге Украјине почеле су озбиљно да јачају Авдејевку и Марјинку, припремајући их управо као утврђена упоришта за нападе на Доњецк. Они су тамо свашта ископали, то су веома озбиљна утврђења“, каже Владимир Трухан, пуковник у резерви Централног апарата Министарства одбране Русије.

Борбе за Марјинку воде се готово од почетка руске специјалне војне операције, а до ослобођења је дошло током активних офанзивних операција јуришних пешадијских група, додао је Трухан.

„Илузија је да можете тамо послати два бомбардера и тако решити све задатке. У таквим одбрамбеним конфигурацијама велику улогу играју мале пешадијске јуришне групе. Ту су деловале групе од пет, седам или десет људи, систематски потискивајући украјинске снаге… Није било никаквих безуспешних покушаја напада, већ је то био систематски рад јаких, храбрих момака који су метар по метар истискивали украјинске снаге“, нагласио је Трухан.

Ослобођење Марјинке је од стратешког значаја

Руски експерт Игор Коваљов оцењује да је заузимање Марјинке значајна прекретница у ослобађању Доњецке народне републике.

„Ово је веома важно достигнуће руске војске. Знамо колико је близу Доњецка и управо из Марјинке је гађан главни град републике која је сада у саставу Руске Федерације… Овим стратешка иницијатива прелази на страну руске војске… Ово је значајно насеље са становишта тога што ће сада гранатирање Доњецка бити изузетно отежано за Оружане снаге Украјине. Јасно је да постоји артиљерија великог домета, постоје ракете које могу да долете, али је Марјинка је веома важна, уосталом и зато што њено заузимање оповргава украјинску пропаганду да руска војска није заузела ниједно насељено место“, каже Коваљов.

Руски експерти истичу да догађаји попут ослобађања Маријупоља, „Азовстаља“, Марјинке, Артјомовска (украјинског Бахмута) указују на то да руске снаге успешно спроводе специјалну војну операцију и решавају задатке које је пред њих поставио председник Русије и врховни командант Владимир Путин, а тичу се заштите становништва на тим просторима, као и демилитаризације и деницификације Украјине.

Ослобађање овог места само по себи неће одлучити о исходу специјалне војне операције, али симболично потврђује да је тзв. украјинска контраофанзива очигледно пропала. Све ово, посебно у јеку дискусија које се воде у Украјини о потреби хитне нове мобилизације, наглашава драматичност ситуације у којој се налази званични Кијев и украјинске недостатке у смислу даљег ефикасног сукоба са Русија.

За Оружане снаге Русије и Русију у целини ослобођење Марјинике има велики морални, психолошки и војно-политички значај.

Украјинци прво порекли, па се ућутали

Путин је још у јуну ове године поставио задатак да се коначно ослободи град из којег је редовно гранатиран Доњецк, а данас наглашава да ће „ослобађање Марјинке“ помоћи руским трупама да добију више маневарског простора.

Он је рекао да из свега овога има „најмање два позитивна ефекта“. Први је потискивање непријатељских јединица и украјинске артиљерије даље од Доњецка, а други је проширење опсега операције. Како је рекао, продором у ово утврђено подручје које је непријатељ градио од 2014. године и где је изградио значајан број армирано-бетонских утврђења и подземних пролаза, руске трупе добијају шире оперативно подручје.

Интензивне борбе за Марјинку почеле су у пролеће 2022. након заузимања Маријупоља.

До 2014. године ту је живело око 10.000 становника. Град је имао више од 3.000 зграда, а Оружане снаге Русије су се бориле за сваку од њих. Ослобођење Марјинке не само да ће омогућити ефикаснију заштиту Доњецка од гранатирања, већ ће и сломити морал украјинских војника, уверени су руски експерти. Заузимање Марјинке је кључ за даљи продор руских снага у неколико праваца.

Експерти наводе да заузимање Марјинке отвара руској војсци правац ка Курахову, важном логистичком чворишту кроз који води пут ка Запорожју, а осим тога потпуна контрола над градом омогућава „стварање клешта“, укључујући и у правцу Авдејевке, разореног града у близини Доњецка.

Занимљиво је да су Украјинци у први мах демантовали тврдње Русије о потпуном заузимању Марјинке, наводећи да се борбе настављају и да је град потпуно уништен, али су други украјински потврдили руску верзију.

Украјински портали сада наводе да је Марјинка ишчезла из редовних извештаја Генералштаба Оружаних снага Украјине.

Украјински Генералштаб је обично извештавао о „одбијеним нападима“ на Марјинку. Међутим, овај град се више не помиње, али се помиње следеће насеље – Новомихајловка.

Кроз Марјинку пролази аутопут Доњецк-Запорожје. Тај рејон је некада заузимао прво место у тој области по пољопривредној производњи. Овде се производило млеко, месо, јаја, узгајало се поврће, пшеница и сунцокрет. Радило је око 40 пољопривредних предузећа и око 10 фабрика, али након што су Доњецка и Луганска република у априлу 2014. године прогласиле независност, украјинске снаге су убрзо покренуле казнену операцију у региону и све ове године држале су стамбена насеља око Марјинке под непрекидном ватром.
Током скоро девет година редовног тешког артиљеријског гранатирања, стотине цивила је убијено, а неколико фабрика је уништено, преноси Спутник.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net