Панчево: Није заборављено страдање Рома у Другом светском рату
1 min read
(Фото О. Јанковић)
„Ромски народ је у Другом светском рату био изложен страшном геноциду. Не смемо дозволити да 1,2 милиона Рома несталих у диму нацистичких крематоријума, ломача или гасних комора падну у заборав. Млађи нараштаји морају знати да су ромски идентитет, историја, култура и традиција интегрисани са српском, што нашу лепу Србију чини богатијом и јачом.
Управо данас у доба ове страшне пандемије, која је задесила читаву планету, схватамо да су нам поред науке, филантропија, хуманост и солидарност највећи адути у борби против заједничког непријатеља”, поручио је Далибор Накић, председника Националног савета ромске националне мањине у Србији, поводом Међународног дана сећања на Роме страдале у Другом светском рату.
Крај споменика „Бразде” у Спомен-комплексу Стратиште недалеко од села Јабука, месту стрељања и починка око 12.000 Рома, Срба и Јевреја. Венце и цвеће положили су на комеморативној свечаности представници Владе Србије, Војске Србије, града Панчева, Националног савета ромске националне мањине, дипломатског кора, удружења ратних ветерана и грађани, изражавајући пијетет према свим жртвама нацистичких злочина.
Химна Србије и ромска „Ђелем, ђелем”, за сећања на 16. децембар 1942. године, када злогласни Хајнрих Химлер издаје наредбу за систематско упућивање Рома у концентрационе логоре ради њихове ликвидације, да би од јануара 1943. до јула 1944. године трајало њихово депортовање у логор смрти Аушвиц-Биркенау на територији Пољске под немачком окупацијом.
У наведеном периоду, само у том логору, заточено је више од 23.000 Рома, од којих је 20.000 ликвидирано, док је на челу Аушвица чувени лекар Јозеф Менгеле вршио експерименте над Ромима, посебно над децом. Такође, током организованог погрома у оквиру Аушвица, до 2. августа 1944. функционисао је и подлогор само за Роме – Цигојнерлагер.
„На овом месту изражавамо искрени пијетет према жртвама, одлучно осуђујемо и у потпуности одбацујемо сваки покушај релативизације нацистичких злочина почињених на тлу Србије. Нека је вечна слава свим невино страдалим жртвама нацистичких злочина”, рекао је Миодраг Капор, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије.
Извор: политика.рс

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

