Пандемија и економија: Шта чека мале земље попут наше?

илустрација
Корона вирус односи људске животе, али разара и свјетску економију, што би за последицу могло да има опет нове људске жртве.
Земљотрес на тржиштима капитала, валута и робе, траје већ три мјесеца.
Према неким процјенама, на свјетским берзама до сада је збрисано 15 билиона долара вриједности акција, цијене нафте пале су за 60 процената, а страхује се да би могли да пропадну и читави сектори.
До када ће пандемија држати у карантину велике дјелове глобалне економије? Какве ће последице глобална криза оставити на мале земље попут наше?
„Овде сви раде од куће“, каже Ана Чукић Армстронг, финансијски експерт, која живи и ради у Лондону. Према њеним ријечима у Великој Британији постоји велика несташица основних намирница у продавницама, а људи се све више плаше за живота а све мање за иметак.
„Ово је криза са којом се не само наша генерација, него чак ни свијет није суочавао, те 2008. се знало шта се десило, међутим сада је ово невидљиви непријатељ и не зна се како ће се ситуација развијати“, каже Армстронгова.
Како додаје, ово сада се пореди са Великом депресијом, а сви новчани стимуланси тешко могу помоћи економији када све стоји и поставља се питање времена које ће бити потребно да се изађе из кризе.
„Тржишта акција ће бити у паду све док пандемија не буде под контролом“, казала је саговорница Прве ТВ.
„Мислим да смо у бољој позицији од других земаља, не само зато што смо мањи, него и зато што је наша влада много драстичније дјеловала и увела мере за побољшање стања, иако те забране звуче ригорозно“, каже Амрстронгова.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Bankrot! Pogotovo sa takvom vladom!