Парк вреднији од сиве градње криминалне групе
1 min readПоводом потписивања Протокола о размјени непокретносту између Општине Будва и компаније „Velja Voda Lux“ доо, а у циљу демантовања навода изнијетих у штампаним медијима, из службе предсједника општине Будва Марка Царевића обавијестили су јавност о сљедећем:
- На поменутом земљишту (катастарске парцеле 2203/2, 2204/2, 2205/) Детаљним урбанистичким планом предвиђена је градња луксузног кондо хотела на шест спратова. Није у питању „ливада“ како се тенденцизно наводи у тексту него урбанизовано земљиште чија је намјена дефинисана планским документом. Шанса да се измијеном намјене земљишта кроз ДУП ова зелена површина сачува пропуштена је до јануара 2018. године до када је то било могуће урадити.
- Процјене достављене од стране Секретаријата за правну заштиту (од 1,25 и 1,6 милиона), које су изнијете у текстовима, односе се на случај да се ради о зеленој површини, а не урбанизованом земљишту. Дакле, ради се о хипотетичкој процјени цијене земљишта (акт бр. 01-1108/3 од 17.7) а навођењем те процјене јавност се доводи у заблуду и конструишу тенденциозне неистине везане за потписивање овог Протокола.
- Процјена вриједности парцеле независног процјенитеља којег је ангажовао власник парцеле нижа је од процјене комисије Управе за некретнине, и та нижа вриједност је ушла у Протокол јер је то био интерес општине, а власник парцеле прихватио. Незавршени квадрати ламеле Ц у „TQ Plazi“ које је процијенила поменута Комисија представљају грубо уређени простор који захтијева огромна додатна улагања што је утицало на процјену. На овај начин, предсједник Царевић је уштедио општински буџет за скоро 500.000 еура што је вјерујемо похвална чињеница.
- Кључно је то да су у случају обије процјене размијењеног земљишта одабране оне које су у интересу Општине Будва, дакле у једном случају исте (дио Ламеле Ц TQ Plaza, власништво Општине Будва), а у другом случају ниже (катастарске парцеле 2203/2, 2204/2, 2205/2, власништво „Velja Voda Lux“ доо) вриједности у односу на процјену надлежног државног органа – Управе за некретнине.
- На крају, не мање важно, Протокол о размјени мора бити прихваћен од стране Министарства финансија, али и изгласан од стране Скупштине Општине Будва што значи да ће и надлежни и демократски орган локалне самоуправе дати коначан суд да ли је процјена била ваљана и у корист Општине Будва и њених грађана.
„Општина Будва ће на овај начин стећи власништво над парцелом од 2.947 м2 која се налази у најужем градском језгру, а на коју је предвиђена градња хотела од преко 9200 м2 изнад земље на том простору које би биле изграђене сходно планском документу, у замјену за 4.891 квадрат неуређеног простора у фази сиве градње (!) који су Општини Будва припали сходно склопљеном споразму о признању кривице бивших општинских функционера и са њима повезаних лица. Општина Будва на овај начин пословне просторе настале криминалним активностима мијења за парк у срцу града који ће остати једна од ријетких зелених оаза грађанима Будве и њеним будућим нараштајима. У коначном, размјена непокретности је иницирана на једини могући и законит начин, по предвиђеној процедури и Општина Будва нема надлежности у утврђивању цијене земљишта. Вјерујемо да је ово прави примјер како се брине о интересима грађана Будве јер имовину која је стечена криминалом стављамо у функцију очувања ријетко преосталих зелених површина града које су нам пријеко потребне. На овај начин враћамо грађанима Будве макар дио онога што им је бивша власт одузела својим нечасним криминалним радњама и плановима“, закључили су из службе предсједника општине Будва.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Carevicu puna podrska.