ИН4С

ИН4С портал

Парламентарна истрага о „црним тројкама“ 20. фебруара

1 min read

Предлог одлуке о отварању Парламентарне истраге и формирању Анкетног одбора ради прикупљања информација и чињеница о поступањима државних органа и других субјеката у случајевима политички мотивисаних убистава која су се догодила од увођења вишестраначја до данас као и околностима физичких напада и пребијања новинара од полицијских службеника познатијих као „Црне тројке“, биће на дневном реду Скупштине 20. фебруара. То је саопштено Порталу РТЦГ незванично из добро обавијештених извора.

Предлог је поднијела група посланика из НСД, ДНП-а, ПЕС-а и Демократске Црне Горе.

“Како су наведени догађаји остали нерасвијетијени присутна је оправдана сумња да је рад надлежних органа, прије свега тадашњег МУП-а Црне Горе и Службе државне безбједности, као и појединаца из врха тих, али и осталих надлежних институција био противзаконит, с обзиром на то да из стања ствари и јавно објавијених изјава одређених лица произилазе индиције да исти нијесу предузимали мјере, радње и активности које су законом били дужни предузети, већ напротив, да су свој положај и утицај користили како би ометати истрагу, а све у циљу да починиоци и налогодавци ових дешавања не буду пронађени”, наводи се у образложењу предлога за формирање анкетног одбора.

Разлози отварања парламентарне истраге и образовања Одбора садржани су, како наводе, у чињеници да су околности под којима су се ти догађаји одиграли створили јасан утисак да у претходних двије деценије није било политичке воље ни институционалне одговорности да се ти догађаји расвијетле.

“Одбор ће у оквиру спроводења парламентарне истраге захтијевати да достави одговарајућа документација о питањима која су предмет парламентарне истраге и за коју Одбор процијени да је потребно прибавити ради непосредног увида у исту, а са циљем објективног сагледавања и утврђивања истине на основу стварног чињеничног стања. Одбор ће у циљу прикупљања информација и утврђивања чињеница позвати да пред Одбором дају изјаву и одговарају на питања лица из члана 13 Закона о парламентарној истрази, као и сва друга лица за која процијени да су им познате одређене чињенице у вези са предметом парламентарне истраге”, наводи се у документу.

Како наводе предлагачи циљ парламентарне истраге је да Скупштина Цме Горе, на основу извјештаја овог Одбора, на основу прикупљених чињеница оцијени да ли је {не)поступање надлежних државних органа и других субјеката било резултат намјерног скривања чињеница од стране надлежних државних органа и других субјеката.

“Након тога, потребно је утврдити евентуално постојање политичке одговорности конкретних лица, те у крајњем покренути код надлежних органа поступке евентуалне кривично-правне и друге одговорности”, закључује се у образложењу предлога.

РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Парламентарна истрага о „црним тројкама“ 20. фебруара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy