ИН4С

ИН4С портал

Пасош и свједоци Милошевића „одвели“ у Спуж

1 min read

Раде Милошевић

Судија за истрагу Вишег суда Горан Шћепановић оцијенио је да би осумњичени шеф криминалне организације која је кријумчарила цигарете, Раде Милошевић, могао побјећи јер има пасош.

То, између осталог, пише у рјешењу о одређивању притвора доскорашњем директору Управе прихода и царина (УПЦ), којег Специјално државно тужилаштво (СДТ) сумњичи да је у мају створио криминалну групу која је шверцовала заплијењене дуванске производе, умјесто да их спали, пишу Вијести.

Судија Шћепановић написао је и да је у досадашњем току поступка, на основу интерпретираних доказа, потврђено постојање основане сумње да је Милошевић извршио кривично дјело за које га СДТ терети наредбом о спровођењу истраге:

”Чиме је утврђено постојање материјално-правног основа за одређивање притвора”.

Образлажући због чега прихвата приједлог специјалног тужиоца Јована Вукотића, судија је написао да се Милошевићу на терет ставља извршење кривичног дјела за које је прописана казна затвора у трајању од три до 15 година, а “за које у случају осуде може очекивати високу затворску казну”.

”Окривљени је ожењен, отац је двоје малољетне дјеце, незапослен је, и тренутно прима накнаду која се након престанка функције исплаћује у трајању од једне године. Окривљени јесте породичан човјек, међутим, чињеница да је тренутно незапослен и да на тај начин није везан за подручје Црне Горе, уз право на остваривање новчане накнаде и постојања основане сумње да је као организатор криминалне организације за себе и организацију прибавио значајна новчана средства… указују да би у случају да му се омогући да се у даљем току поступка брани са слободе, могао побјећи и на тај начин отежати вођење кривичног поступка, с обзиром да би имао довољно новчаних средстава за издржавање у иностранству, при чему је суд имао у виду и чињеницу да је окривљени власник путне исправе издате од надлежног органа, која би му омогућила да отпутује у иностранство”, пише у рјешењу судије за истрагу.

Он је неоснованим цијенио став одбране – да је Милошевић имао могућност да побјегне да је хтио.

”Имајући у виду да је окривљени постао свјестан да је против њега покренут кривични поступак тек након што је саслушан у својству осумњиченог, и након што је донијето рјешење о задржавању”.

”Утицао на свједоке“

Судија истиче и да је други притворски основ – утицај на свједоке, у односу на Милошевића дјелимично основан.

”По оцјени суда,окривљени Раде Милошевић је заинтересован да предложени свједоци дају исказе који би њему одговарали, посебно код чињенице да је свједоке Шћекић Дарка и Крстић Марка упознао у току обављања службене дужности, да је свједок Петричевић Немања био запослен у његовом кабинету и да је његов интерес да свједоци у својим исказима потврде његову одбрану”, пише у рјешењу.

Шћепановић образлаже и да није реално очекивати да Милошевић утиче на преостала два свједока – јер са једним није у пријатељским односима, а другог не познаје.

”Суд је цијенио и став одбране да је од покретања кривичног поступка прошло више мјесеци и да је окривљени имао времена да утиче на свједоке, али је тај став одбране цијенио као неоснован, јер окривљени прије лишења слободе није знао да ће имати својство окривљеног и која лица ће од стране тужилаштва бити предложена као свједоци. Из наведених разлога притвор по притворском основу из чл. 175 ст. 1 тач. 2 ЗКП-а, окривљеном Милошевић Раду је одређен због опасности од утицаја на свједоке Шћекић Дарка, Крстић Марка и Петричевић Немању, а није одређен због опасности од утицаја на свједоке Перовић Драгана и Глобаревић Дарка”.

Милошевић је ухапшен 21. октобра увече, а СДТ га терети да је извршио кривично дјело стварање криминалне организације.

Према незваничним информацијама, није имао објашњење гдје су и како нестали пакети цигарета вриједни готово милион евра.

У том периоду ухапшено је више службеника УПЦ, односно шеф мобилног тима за сузбијање кријумчарења, али и предсједник и чланови Комисије за спаљивање цигарета…

Бојић се жалио на рјешење о одређивању притвора

Адвокат Владан Бојић жалио се на рјешење судије за истрагу подгоричког Вишег суда, којим је ухапшеном Раду Милошевићу одређен притвор до 30 дана, сазнају Вијести.

Бојић је након саслушања свог брањеника у СДТ-у најавио да ће се жалити на одлуку, ако Милошевићу одреде притвор.

Тада је казао и да је доскорашњи шеф УПЦ негирао извршење кривичних дјела за које га СДТ терети.

Умјесто спаљивања цигарета, правили „сценарио“

Према наредби о спровођењу истраге, чланови Милошевићеве криминалне организације су ухапшени цариници – Елвир Адровић, Милутин Пејовић, Жељко Ивановић, Михаило Савељић, Радивоје Вујачић, Небојша Адамовић, Зоран Павићевић, Игор Павићевић, возач камиона цигарета који је “нестао” Далибор Брновић и више НН лица.

СДТ тврди да су они, по Милошевићевом налогу, “сачињавали сценарио” и продавали, а не уништавали илегалне цигарете које је држава одузела.

”Транспорт цигарета био је праћен потребном документацијом и за све цигарете Комисија је констатовала да су уништене, сачињавањем одговарајућег записника. Међутим, из одбрана окривљених Адровић Елвира, Адамовић Небојше и Ивановић Жељка, произилази да је уништавана мања количина од количине која се налази у документацији надлежних органа”.

У питању су цигарете милионске вриједности, а из СДТ-а тврде да је само 10 одсто завршавало у фабричким пећима на спаљивању.

Трагови ка Милошевићу истражитеље су повели наводно након што је камион пун пакета заплијењених цигарета “нестао” на путу од Подгорице до Никшића, гдје их је требало спалити…

Милошевић је тада био на челу УПЦ, која је руководила тим процесом.

Извор: Вијести 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *