ИН4С

ИН4С портал

Патријарх Иринеј: Црна Гора негира своју историју

Српски патријарх Иринеј оцијенио је да Законом о слободи вјероисповјести власти у Црној Гори желе да ослабе свијест о српском поријеклу и имену, и, што још трагичније може да буде, ако буду успјели у томе, то је да то сутра примијене и власти на Косову и Метохији.

Патријарх Иринеј

Српски патријарх Иринеј оцијенио је да Законом о слободи вјероисповјести власти у Црној Гори желе да ослабе свијест о српском поријеклу и имену, и, што још трагичније може да буде, ако буду успјели у томе, то је да то сутра примијене и власти на Косову и Метохији.

Патријарх је рекао да је Црна Гора, некада елитан дио српског народа, ушао у такав живот да негирају своју историју.

„Наши односи су увијек били братски, један народ, нажалост, ту се умијешала политика, знамо чија, знамо зашто са жељом да Црну Гору одвоји од Србије и, оно што је најтрагичније што се не може објаснити и оправдати, Црна Гора је признала Косово* Шиптарима, као и учешће предсједника Црне Горе на Косову* у неким фазама с другима кад су у питању Косово и Србија“, рекао је патријарх у интервјуу за франкфуртске „Вијести“.

Не можемо, каже, да објаснимо такав став и такав поглед на Србију Црногораца на српски народ и историју.

„Ја се надам да је ово ипак један облачак, црни, који је наишао над Црну Гору, па ће он проћи, јер тамо народ неће дозволити да се изгуби српски траг“, истакао је патријарх, преноси РТС.

Рекао је да оно што црногорске власти чине са светињама нико никада није чинио.

„И највећи непријатељи наши нису атаковали да уђу у манастире. Уосталом, и манастири и имовина припада тамошњем народу. То нико не оспорава, као што што су Србији светиње нашег народа, наше државе. Шта они хоће тим, то само они знају, вјероватно да ослабе свијест о српском поријеклу и српском имену и оно што је још најтрагичније може да буде, ако буду успјели у томе, да то примијене сјутра на Косову и Метохији. То је трагедија. Вјероватно је то неко тако смислио. Надам се и молим се Богу као и сва наша Црква да они који воде Црну Гору, дођу к себи и да одустану од овога што смјерају“, казао је патријарх.

Косово велика рана српског народа

Што се Косова и Метохије тиче патријарх Иринеј је истакао да је то једна велика рана српског народа, српске историје и културе.

„Нажалост, Косово је окупирано, ја сам прије неколико мјесеци путовао за Пећку патријаршију и мене су два сата држали на прелазу не желећи да ме пусте. Ја нисам имао дозволу за улазак. Мени који сам патријарх коме је резиденција Пећка патријаршија и који сам 15 година живио на Косову и Метохији није било допуштено да уђем на територију Косова и Метохије. После неке интервенције надлежних дошло је до пуштања“, казао је патријарх Иринеј.

Указао је да тешко стање, да српског народа више нема тамо гдје су некада били у великом броју.

„Народ је протјеран са Косова и Метохије и можда највећи пропуст нашег државног врха јесте што ништа нису учинили када је народ протјеран да поставе као први услов свих разговора и преговора повратак народа на Косово и Метохију, да им се куће које су спаљене, које су уништене, имање које је разграбљено поврати да би се народ вратио“, оценио је патријарх.

Патријарх је казао да је игра око Косова велика игра, и да има доста оних који желе да га отму Србији.

„Оно што је комично и трагично, траже да се одрекнемо Косова. Паметан човјек не може да се одрекне своје куће и од своје земље. То је наша света земља, земља с највећим светињама. То су Пећка патријаршија, Дечани, Грачаница, и многе друге светиње, на стотине и стотине. Одувјек су припадале српском народу, српској култури и историји. Данас, они који немају историју и своју културу, траже да се ми одрекнемо своје културе“, нагласио је Иринеј.

Патријарх је истакао да је борба велика, да се предсједник Србије Александар Вучић јуначки бори да нађе најбоље решење за Косово и Метохију, и да ће се видјети како ће на крају све да се издешава.

Хармонија цркве и државе

Поглавар СПЦ је посебно похвалио актуелни однос Цркве и државе Србије.

„Искрено да кажем у оваквом стању ми нисмо одавно живјели. Између цркве и државе влада хармонија, један добар однос, и трудимо се да свако ради свој посао, држава ради свој посао и ми немамо никаквих проблема са државом. Ми смо веома благодарни на том моменту што је држава увела вјеронауку у школе, ми смо благодарни држави што помаже обнављању наших светиња и не само да обнављамо него што и градимо нове тамо гдје их није било поготово у градовима који су се проширили“, рекао је патријарх.

Истиче да „држава помаже и наше свештенике, не само нама православнима већ свим вјерским заједницама у Србији тако да наши односи и наше садашње стање је достојно сваке похвале“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “Патријарх Иринеј: Црна Гора негира своју историју

    1. Tako kazes,a zasto je 250 000 Srba iz hrvatske otislo?
      Zato sto su ustase u hrvatskoj pravile teror nad Srpskim narodom,ko je na Kosovu i Metihiji,stito Srbe?Niko,jer u ime bratstva i jedinstva,Srbi kao najmnogobrojniji narod na prostorima bivse yu,su najvecu cenu platili,od Srba su stvarane nove nacije,ko nije hteo da se odrekne srpstva i svoje vere,bio je izlozen strasnoj torturi,vi samo vidite posledice,a uzrok to vas ne interesuje,ali vidi mi Srbi od takvih kao i ne ocekujemo da branite Srpstvo,vi zivite vase male bedne zivote,u stvari vi ne zivite kao ljudi nego kao beskicmenjaci.

  1. .1991 godine u crnoj gori bilo je 9 posto srba..tada spc pojacavva svestenstvo sa 40 na 900 od cega su tri cetvrtine prekogranicni a svi do bola nastrojeni anticrnogorski ….i sad je do bola nastrojenih srba anticrnogoraca 30 posto….prelomili su ih u mozak…da mrze i slovo c…

  2. da je spc imala tomos 1219 godine ne bi ga kupovala 19.02.1922.godine…crnu goru je srbija sahranila 1918.godine….svako svoju drzavu…svako svoju domicilnu crkvu…i mirna crna gora i donji kraj kraj cetinja…

    1. Мир Божији. Христос се роди. Не функционише православље а ни друге вере на том принципу. Основна правила Васељенске цркве дефинишу ко је и шта у хиреархији вере. Цитирам:“ Свака нација има право и могућност да уђе у Цркву и сачува свој национални идентитет, али ниједна нација нема право на своју цркву која би „национализовала Христа“.
      Врати се својој вери онако како је она теби дошла. Мир Божији.

        1. Има право али је Црна Гора одувијек била дио српског народа. Садашња црногорска православна црква није ни званично призната од Константинопоља и не броји ни 20% православних вјерника Црне Горе. А и ти што су сљедбеници исте су плаћеници неки. Небитно све то, треба увијек поштовати вољу већинског дијела народа једне државе. Нисам религиозан али чињенице су ћињенице и лагао бих себе када би их негирао.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *