Патријарх преузима Канаду
1 min readПрва посета поглавара СПЦ епархији којом је управљао смењени владика Георгије.
Владика Георгије се не мири са сменом, већ окупља своје присталице и агитује.
Смиривање страсти међу верницима и успостављање контроле над несложном и посвађаном епархијом главни су задаци патријарха српског Иринеја, који од петка борави у двонедељној посети Епархији канадској. Ово је његова прва посета верницима у Канади откако је на недавно завршеном заседању Сабора именован за администратора ове епархије, уместо смењеног владике Георгија.
Овај архијереј, како ствари стоје, основни је разлог Иринејеве посете. Пред патријархом је озбиљан изазов – да епархију врати у нормални ток, али и припреми терен за долазак новог владике.
Георгије не жели да се помири са чињеницом да га је Сабор сменио и да је за њега најбоље решење да се молитвено повуче – каже саговорник „Новости“ из Патријаршије. – Уместо тога, он наставља по старом – окупља своје присталице, агитује и отворено се супротставља црквеним одлукама. Најважнији циљ патријархове посете јесте смиривање страсти и успостављање реда међу верницима и свештеницима у Канади.
Верници хоће новог владику
Противници бившег владике у посети патријарха Иринеја виде наду да ће епископ Георгије бити трајно удаљен из Канаде, што ће од њега директно затражити. Свој захтев они правдају предубоким проблемима у које је епархија запала, и које би његово будуће деловање само продубило. Део верника из Канаде затражиће од патријарха што бржи долазак новог владике, који би вратио мир и поредак међу завађено свештенство и црквене општине.
Поглавар СПЦ покушаће да нађе начин да изврши примопредају дужности, и да под своју контролу стави епархијска средства и објекте. Група свештеника из Канаде, верна епископу Георгију, одбила је да преда дужност архијерејском намеснику протојереју Василију Томићу. Овај свештеник одређен је за патријарховог заступника у Канадској епархији.Један од највећих проблема који оптерећују канонски статус владике Георгија јесте место његовог будућег боравка. Георгије се вратио у кућу недалеко од манастира Милтон, купљену црквеним новцем и чија је половина укњижена на његово лично име. Према црквеној пракси, он би требало да напусти седиште епархије и да се повинује одлуци Синода, који ће одредити његово будуће место боравка.
Упућени у збивања међу верницима у Канади наглашавају да Георгијевом сменом нису решени сви проблеми који спутавају духовни живот ове епархије. Разрешени владика прети да ће бранити своја права и позива се на локалне прописе, који гарантују приватну својину. Себи у прилог наводи и да Канада има своје законе који уређују рад цркава и верских заједница и који имају првенство над одлукама тела СПЦ из Београда. Патријархова мисија на северу Америке укључиће и припрему терена за долазак новог владике, који ће највероватније бити изабран следеће године. У црквеним круговима говори се да ће на трон у Милтону највероватније бити послат неки од архијереја чије су епархије у САД или у Аустралији. Незванично, највеће шансе дају се епископу аустралијско-новозеландском Иринеју (Добријевићу).
Братски са Руском црквом
Односе између Српске и Руске православне цркве одликују братска љубав, сарадња и уважавање, наведено је у саопштењу кабинета патријарха српског Иринеја. Патријаршија је дематовала писање појединих медија, који су објавили да је руски патријарх Кирил писао поглавару СПЦ, критикујући одлуку о отварању представништва у Бриселу.
„Црква изражава гнушање и запрепашћење, јер је све што је написано апсолутна лаж. Никакво писмо патријарха Кирила није ових дана стигло у српску Патријаршију“, каже се у саопштењу СПЦ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
„Георгије не жели да се помири са чињеницом да га је Сабор сменио и да је за њега најбоље решење да се молитвено повуче – лаже саговорник „Новости“ из Патријаршије“…
Да ли је у питању штампарска грешка ( лаже саговорник…) или што би народ рекао оће језик право.
Паметноме доста. Уздрављу.
Тачно, у питању је словна грешка која се поткрала у тексту „Новости“ који смо преузели, а потом пропустили да исправимо. Извињавамо се читаоцима, а Синиши захваљујемо на исправној сугестији