Патрушев: Стратешки циљ Запада – преврат у Русији
1 min read
Николај Патрушев; фото: Спутњик
Савјет безбедности Русије има доказе да ће Запад покушати да појача покушаје дестабилизације ситуације у земљи прије предстојећег гласања о уставним амандманима, као и прије дана за гласање на јесен, изјавио је секретар Савета безбедности Николај Патрушев у интервјуу за лист „Аргументи и факти“.
„Очекује се да ће се уочи ових политичких догађаја интензивирати рад преко капацитета који су им доступни, укључујући и у руским регионима, уз помоћ непрофитних невладиних организација, гдје намјеравају да изазову националистичка и сепаратистичка осјећања“, рекао је Патрушев.
Према његовим ријечима, „очекује се да ће додатни акценат бити стављен на подстицање активности такозваних алтернативних синдикалних организација“.
Осим тога, Запад планира да појача информациони притисак на Русију, „како би нарушио руске духовне, моралне, културне и историјске вриједности које представљају основу државности, и смањи осјећај националног идентитета грађана наше земље“, истакао је Патрушев.
„Главни задаци су уношење раскола у руско друштво, наметање њима корисних вриједности и развојних модела, како би могли да манипулишу јавном свијешћу“, примијетио је он.
Патрушев је оцијенио да су Стејт Департмент и водеће америчке НВО координатори деструктивних активности, те да балтаичке земље играју битну улогу, у смислу организовања директних контаката са снагама које су спремне покушати да подривају Русију изнутра, и изазвати медијеске и обојене револуције.
Патрушев је истакао да организација преврата у Русији представља стратешки циљ Запада који се досљедно бави „извозом револуција“ у земље бившег СССР-а.
Он је додао да су власти Бјелорусије и Узбекистана током 2000-их на вријеме препознале покушаје Запада да у тим земљама организују „обојене револуције“, за разлику од Грузије, Киргизије и Украјине.

Према његовим ријечима, претходницу догађаја у Грузији, Киргизији и Украјини „обиљежила је преинтензивна активност званичних мисија САД, Сорошове фондације и широка мрежа локалних невладиних организација које су основане и дјелују уз подршку Вашингтона“.
„Таква тактика форсираног политичког и пропагандног притиска паралисала је вољу националног руководства да се супростави покренутим антидржавним процесима“, увјерен је Патрушев.
Истовремено, „правовремено усвајање одговарајућих противмјера од стране власти омогућава да се неутралишу деструктивни кораци Запада“.
Он је као примјер навео догађаје у Узбекистану 2005. године које је назвао неуспјелим покушајем „обојене револуције“. Званични Ташкент успио је да препозна „праве намјере прекоморских ‘пријатеља’ и на вријеме је иницирао ограничавање сарадње“, објаснио је он, преноси Спутњик.
Игнорисање прекоокеанских „захтјева и хитних препорука“ такође је „омогућило властима Бјелорусије да спријече развој ‘револуционарних’ догађаја у земљи 2006. године“, закључио је Патрушев.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Dok postoji duboka država i planira uspostavljanje svetske vlade, tako će biti.