ИН4С

ИН4С портал

Павић: Улазак ОДКБ-а у Казахстан иритира Америку

1 min read
„То што Русија у Казахстан улази преко ОДКБ-а смета Америци јер је то легално и јер то не ради сама него у склопу ширег војног савеза. Америци такав приступ смета јер онда не могу да прогласе Русију за агресора“

Александар Павић; фото: sveosrpskoj.net

Американци су последњи који икоме треба да причају о дугачком боравку јер би се сатима могло набрајати где су и колико војно присутни, иако их не желе, ни њих, ни њихове базе, каже политиколог Александар Павић поводом изјаве шефа Стејт департмента Ентонија Блинкена на рачун Русије и ОДКБ у светлу дешавања у Казахстану.

Блинкенове речи да је „историја дала лекцију да кад у нечију кућу уђу Руси тешко из ње излазе“ била би смешна да у Казахстану ситуација није тако опасна, примећује Павић уз оцену да је Америка изгубила чак и смисао за иронију.

Павић сматра да је Америка последња која би некоме требала да држи придике на ову тему јер су историја и чињенице управо најбољи показатељ где се све Америка задржала и колико дуго се чека да они оду.

Американци војно присутни и тамо где их нису звали

„Ако бисмо пошли од домородачких племена на северноамеричком континенту, та племена чекају дуже од 400 година да Американци оду. Даље, Филипини који су били прва америчка колонија и дан-данас имају на свом тлу америчке војне базе, и чију су културу Американци потпуно преобразили у негативном смислу од када су ту а то је дуже од 100 година. Сетимо се да су на Хавајима 1893. њихову монархију буквално збацили, окупирали и на крају их насилно припојили Америци и тако је до дан-данас, не дозвољавајући им никакав референдум или нешто слично“, набраја Павић територије које су Американци насилно и трајно узурпирали у својим „раним радовима“.

Гледајући ближе у историју, додаје наш саговорник Америка је војно присутна готово по целом свету, укључујући и наше просторе, односно базу Бондстил на Косову и Метохији.

„Можемо да питамо и домороце са јапанског острва Окинава где упркос силним протестима последњих деценија не могу да отерају америчке војне базе које им буквално уништавају и ремете живот. Американци су окупирали и Немачку 1945. године кад и Јапан. У Јужну Кореју су дошли почетком педесетих година и немају намеру да је напусте или да склоне своје војне базе са тих простора. Говоримо о око 800 до 1000 војних база Америке широм света. Американци су дакле изгубили чак и таленат за иронију кад овако нешто јавно говоре преко шефа Стејт департмента,“ додаје Павић.

Казахстан нови фронт отворен пред разговоре Русије и НАТО

Дешавања у Казахстану су нова прича Америке и то, објашњава он, из следећих разлога.

„Удар на Казахстан је нешто што се укапа у америчке геополитичке циљеве окруживања Русије и спречавања консолидације Азије, чију осовину чине Кина и Русија. Очигледно је да је ово у Казахстану спремано, да су терористи били спремни и да је обављана тајна обука и на територији Казахстана, а да су многи терористи убачени из Авганистана и да се само чекао окидач. Отварање овог фронта, између осталог, уочи разговора Русије са НАТО-ом, Америком, ОЕБС-ом и, вероватно, Европском унијом по питању Украјине има за циљ да руске снаге мало развуку, односно њихова пажња и да се дигне улог пред те разговоре. Ово свакако није случајно јер јесте у плановима америчке дубоке државе и то јавно говоре главни амерички институти“, напомиње наш саговорник.

Улазак ОДКБ-а у Казахстан на позив те државе иритира Америку јер је, истиче Павић, ова војна организација тамо дошла на легалан и легитиман начин.

ОДКБ легално у Казахстану

„Казахстан је практично наставак посредног рата против Русије. Америци на неки начин и одговара што су увукли Русију у Казахстан и на исти начин желе да је увуку у Украјину и да је прогласе за агресора. Међутим, то што Русија у Казахстан улази преко ОДКБ-а смета Америци јер је то легално и јер то Русија не ради сама него у склопу ширег војног савеза. Америци такав приступ смета јер онда не могу да прогласе Русију за агресора“, оцењује Павић.

Из тих разлога Америка на све начине покушава да све ово претвори у неку руску ствар, руску операцију како би, објашњава наш саговорник, дискредитовали Русију у очима светске јавности као некога ко се меша у туђе унутрашње послове.

„Америци смета да се успостави ред у Казахстану, јер би желела да Казахстан, уз Украјину, постане ново жариште које ће одвлачити руску пажњу, енергију и ресурсе, а њој омогућити да у негативном контексту говори о Русији,“ закључује Павић.

Он такође упозорава да ће терористи у Казахстану на све начине покушати да испровоцирају припаднике ОДКБ, како би довели до неког инцидента и тако можда чак дали изговор Америци да се умеша.

Извор: Спутњик, Аутор Бранкица Ристић

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Павић: Улазак ОДКБ-а у Казахстан иритира Америку

  1. Павићу овдје се Америка довољно умијешала! Русија није Србија а Америци и вазалској братији из ЕУ остаје само да перу језик и пуше!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *