Павићевићу и Милатовићу споменици иако су прекасно умрли
1 min readОпштина Никшић планира да подигне споменик Бранку Павићевићу и Вељку Милатовићу због немјерљивог доприноса за успостављање црногорске младе демократије.
Милатовић је био народни херој и умро је 2004. године, док је Павићевић, који је био први предсједник Црногорске академије наука и умјетности и комунистичи функционер, преминуо почетком прошле године. Иако законског основа нема, јер је према Закону о спомен-обиљежјима потребно да прође најмање 20 година од смрти истакнуте личности, Општина Никшић је упутила молбу Влади да доносе одлуку да се прије истека рока одобри подизање споменика Милатовићу и Павићевићу.
Према закону, право на спомен обиљежје имају истaкнуте личности које су посебно заслужне за државни, друштвени, економски, научни или културни развој Црне Горе. Такође, то се односи и на оне „чије дјело има међународни, историјски, научни, културни, хуманистички или спортски значај“.
Павићевић је био историчар и један од утемељивача и редовни члан Дукљанске академије наука и умјетности. Током седамдесетих је био члан ЦК КПЈ и посланик у Скупштини СФРЈ. У новијој историји Павићевић је познат као аутор научног огледа „Мило Ђукановић, истакнути политички првак Црне Горе“, који је штампан као посебна брошура која је 2007. године подијељена гостима на церемонијалу додјеле признања Интернационалне лиге хуманиста Милу Ђукановићу и Светозару Маровићу „Ђукановић је велика личност иако није почео прогресивно“, једна је од чувених реченица из те брошуре.
Народни херој Вељко Милатовић је, као и Павићевић, за живота био велики поштовалац лика и дјела Мила Ђукановића и борац против „великосрпског утицаја у Црној Гори“. Као коумунистички функционер 1972. године је био један од перјаника у акцији рушења Његошеве капеле на Ловћену. Као предсједник Предсједништва СР Црне Горе Милатовић је био предсједник Одбора за изградњу маузолеја на Ловћену.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
,mozda je ovo resenje za nase politicare u Montenegro.
ovaj spomenik se nalazi u Frankfurtu,tacnije u dijelu preko Majne blizu mjeste koje se zove Gerbe Mülle,u jednom divnom parku ,tako svako moze da se slika i da kaze da je za zivotam imao spomenik,posto kod nas kako vidimo prosla su vremena kada su samo zasluzni dobijali spomenike,jer ima dosta i kojima to po nekim kriterijma nebi pripadalo.
Medjutim i Podgorica se zvala Titograd pa je malo ko vise tako zove ,iako se mnogi ponasaju gore nego u vrijeme kad je preimenovana u Brozov grad.
iz nikšića sam, rušiću ih ako ih postave
MILATOVICU ne pominjete jagnjad, A PAVICEVIC sebe lansirao u NJUJORK, nisam ni da se spomenu
Какве су ово комуњаре…
Kome oni dižu spomenik… Bože sačuvaj!