ИН4С

ИН4С портал

Павличић: Пропуста у мом раду није било

1 min read

Валентина Павличић; фото: vijesti.me

Заступница Црне Горе пред Европским судом за људска права (ЕСЉП) Валантина Павличић саопштила је за Портал РТЦГ да је министар правде Андреј Миловић у изјавама поистовјетио позицију Заступника са носиоцима правосудних функција на мандате, из чега се изводи закључак о непознавању овог суи генерис ресора, што, како истиче, није добро за интересе државе Црне Горе.

Одговоре Валентине Павличић на наша питања о одлукама Владе и изјави министра правде преносимо интегрално.

„Из медија сам јуче сазнала да су на ‘телефонској сједници’ по хитном и може се рећи неформалном поступку јер поједини министри и нијесу били у току, усвојене измјене и допуне Уредбе које регулишу питање броја мандата Заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права (ЕСЉП). Сам поступак је спроведен на хитан и може се рећи нетранспарентан начин да је новинар ‘Вијести’ објављеним текстом информисао јавност са врло упитним насловом који је уствари свима и открио ‘правну’ позадину за доношење ових измјена.

На Телевизији Црне Горе ресорни министар правде то је и појаснио, изједначавајући разлоге таквих измјена уз ријечи „неопходне промјене у правосуђу,да је то ствар праксе и нечег што нам сугеришу међународни партнери везујући то за нечије треће мандате“.

Одмах да будем јасна, поштујем и подржавам све промјене и измјене које се законито и правно и на демократски начин исправно спроведу, у чему нас и подржавају и наши европски и међународни партнери.

Међутим, својом изјавом и образложењем наведених измјена ресорни министар правде поистовјетио је позицију Заступника са носиоцима правосудних функција на мандате, из чега се изводи закључак о непознавању овог суи генерис ресора, што морам рећи, није добро за интересе државе Црне Горе.

Све дрзаве имају своје Заступнике – Владине агенте који штите државне интересе пред овим међународним судом и њихов рад се не веже за одређене политичке процесе и желим да вас упознам да не постоји упоредна пракса да су њихови мандати и вријеме за које заступају ограничени. Као што и у унутрашњем правном систему нијесу ограничени мандати заштитника имовинско правних интереса, већ то искључиво и једино зависи од тога да ли ти поједнци обављају свој посао законито, правно утемељено и професионално како на домаћем тако и међународном нивоу. За то се као основ узимају годишњи извјештаји о раду и учинак који се постиже а што се сваке године благовремено доставља и Влади и Скупштини Црне Горе.

Сви досадашњи извјештаји иза којих стоји мој рад су оцјењивани веома позитивном оцјеном а закључци и препоруке усвајани и имплементирани, као и мој допринос ширењу свијести и стандарда који нам се кроз пресуде шаљу од стране ЕСЉП. Ја сам сигурна да је то добро познато ресорном министру.

Критеријуми и основи за смјену и разрешење Заступника су јасно нормирани прописима који су у правном промету и обухватају све ситуације те стога морају бити поштовани.

Измјенама прописа о ограничавању мандата и ретроактивна примјена у пракси се не може примијенити осим у ситуацијама када то налаже јавни интерес (и то мора бити јасно и прецизно наведено) што у конкретном случају није, јер пропуста у раду није било. Управо заштитни механизми сигурности завршетка одређених мандата на који су постављени појединци и постоје како би уредно обављали свој посао и радне задатке без те врсте притиска.

Коначно, правно сам сигурна да супротно не може издржати тест пред било којом озбиљном судском инстанцом а о међународном нивоу да не говоримо јер је то жаргоном Стразбура решено wелл-естаблисхед цасе.

Коначно, ресорни министар је дужан да упозна ширу стручну а и лаичку јавност шта су то конкретно сугерисали – замјерили наши међународни партнери и који, а ово посебно узевши у обзир чињеницу да је Европска комисија током свих година мог мандата мој рад и рад Канцеларије којом руководим оцјењивала веома успјешним, а што је добро познато свима у Влади.

Такође, мој рад је оцјењиван и од Савјета Европе кроз радна тијела чији сам члан па је најблаже речено зачуђујућа тврдња министра о сугерисању ограничења мандата од стране међународних партнера.

Ради вјеродостојности, потпуно сам спремна да положим рачуне свог рада и пред овом Владом што ми је и професионална дужност али кроз анализу досадашњег мог рада и учинака али свакако се нећу сагласити са правном акробацијом која је започета у оквиру нашег националног правног система“, закључила је Валентина Павличић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Павличић: Пропуста у мом раду није било

  1. Kako se odmah javljaju da kmeče Milovi žbiri kad im se izmakne korito. Oni bi da doživotno ostanu na državnim jaslama, ne shvataju da je njegova diktatura pala i da im Mila više nema.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net