Пекинг остаје одлучан и жели да стекне партнере и сфере утицаја
1 min read
фото: Танјуг
НАТО је прошле недјеље у својој стратегији Кину назвао системским “изазовом”, њене политике “насилним”, њене сајбер операције “злоћудним” а реторику “конфронтационом”. Заједно са Русијом, Пекинг настоји да “сруши међународни поредак заснован на правилима” и спроводи напоре који су “у супротности са нашим вриједностима и интересима”, наводи алијанса.
За Пекинг, овако оштра декларација НАТО-а појачала је осјећај да је Кина окружена непријатељским силама које желе да ометају њен успон, наводи “Нјујорк тајмс” и додаје да забринутост Кине појачава и чињеница да су НАТО самиту први пут присуствовали лидери четири азијско-пацифичке земље: Јужне Кореје, Јапана, Аустралије и Новог Зеланда.
И мада је главна тема НАТО самита у Мадриду била Русија, која је идентификована као главни противник, Кина се све вријеме назирала у позадини.
Ши Јинхонг, професор међународних односа на Ренмин универзитету у Пекингу казао је да је то “веома озбиљно”. “Кина је окарактерисана као противник на глобалном плану, не само на Пацифику и у Источној Азији, а притом је то учињено у званичном документу”, казао је Јинхонг за “Нјујорк тајмс”.
Кина је жестоко реаговала и наговијестила посвећеност тврдолинијашком безбједносном приступу укључујући и успостављање својих сфера утицаја, притом оптужујући НАТО да користи стратегије из Хладног рата, преносе Вијести.
Портпарол кинеске мисије при Европској унији је казао да НАТО тврди да друге земље представљају изазов, али да је заправо алијанса “та која ствара проблеме широм свијета”.
Бијела кућа је саопштила да учешће четири азијско пацифичке земље – Аустралије, Новог Зеланда, Јужне Кореје и Јапана – на самиту у Мадриду не сматра кораком ка стварању “азијске верзије НАТО-а”, али та могућност забрињава Пекинг, преносе Вијести.
У коментару који је у четвртак објавила Синхуа, кинеска званична новинска агенција, окривљују се Сједињене Државе што су “насилно гурнуле” Алијансу да се повинује тежњи Вашингтона да потисне Кину.
”Сједињене Државе желе да ударе ‘три муве једним ударцем’ – ограниче Кину, униште Русију и нанесу штету Европи”, наводи се у коментару.
”Нјујорк тајмс” подсјећа да су неколико дана прије самита, лидери Групе 7 најавили планове за прикупљање 600 милијарди долара у циљу ширења инвестиција у инфраструктуру у земљама у развоју, а све то са циљем супротстављања кинеској Иницијативи појас и пут, која обухвата изградњу лука, жељезнице и телекомуникационих мрежа широм свијета и притом утврђивање дипломатских веза.
Нијесу све НАТО чланице, поревенствено Француска и Њемачка, спремне да заузму тако оштар став према Кини, дијелом због економских веза. Кина је други највећи трговински партнер Европске уније, док њемачка аутоиндустрија у великој мјери зависи од кинеског тржишта.
Међутим, забринутост расте након поступака Пекинга у Синђијангу у Хонг Конгу као и због њене све веће навалентности у Јужном кинеском мору и према Тајвану.
Звона за узбуну су се активирала и због напора Кине да што брже прошири свој нуклеарни арсенал као и због спремности да користи економске везе за политичке сврхе. Као примјер амерички лист наводи да је Пекинг прекинуо односе са Литванијом након што је та земље дозволила Тајвану да отвори представништво у њеној пријестоници, пишу Вијести.
Извор: Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

