Perović: Crna Gora je na bespuću
1 min readOsvetu sila koje su poražene u Prvom svjetskom ratu, a koja je danas najočiglednija, Crna Gora plaća gubitkom svog identiteta i potpunom istorijskom dezorijentacijom na svim poljima, ocijenio je predsjednik Matice srpske – Društvo članova u Crnoj Gori Drago Perović.
Stalno se, kako je naveo, insistira da živimo u nultoj godini istorije.
„Kad je u pitanju odnos prijatelj-neprijatelj, crnogorska situacija je bila identična sa onom iz Velikog rata sve do poslednjih dvadesetak godina. Tada nastupa ovaj preobražaj i pad koji još traje, i ne naslućuje mu se dno, neki ga zovu vrh, koje ga može zaustaviti“, kazao je Perović u intervjuu „Novostima“.
On je podsjetio da je Prvi svjetski rat, po onome što je (ne)posredno proizveo, i to ne samo na geopolitičkom planu, rušenjem velikih monarhija stare Evrope i stvaranjem novih političkih odnosa, već i na planu usmjerenja razvoja cjelokupnog čovječanstva definitivnom pobjedom instrumentalnog obrazovanja nad humanističkim, no svojim i danas nesagledivim posledicama, najprelomniji događaj u modernoj istoriji čovečanstva.
Na pitanje kako ocenjuje činjenicu da je Vlada Crne Gore za obilježavanje ovog događaja formirala Koordinacioni odbor u kome nema nijednog Srbina ili potomaka slavnih ratnika, Perović kaže da to “govori o onome ko je primoran da organizuje takvu jednu neželjenu predstavu”.
Upitan kojim putem ide nekadašnja “srpska Sparta“, Perović je rekao da kad kažemo da neko pada i da se ne nazire kraj njegovom padanju, onda tu nema nikakvog puta.
„Nekadašnji mini prostor za čije se dostojanstvo i slobodu borilo najmanje petnaest generacija, sada je pod vladavinom jedne generacije postao prazan prostor“, istakao je on.
Perović je ukazao da je Matica srpska u Crnoj Gori do sada organizovala više programa povodom stogodišnjice Prvog svjetskog rata.
„U njima su učestvovali istaknuti istoričari, pjesnici, diplomate. Sa takvim programima ćemo svakako nastaviti do kraja godine“, naveo je on.
Pastorče i maćehinski odnos
Prema njegovim riječima, teško da današnja Crna Gora, koja se odrekla nekadašnje evropske Crne Gore, koja je branila izvorne evropske ideje i vrijednosti, može da bude prihvaćena kao dio porodice od Evrope koja je raskinula sve odnose sa svojim idejnim i vrijednosnim korijenima, na makar se odricala sebe do svoje poslednje glave.
„Nijesam čuo da je igdje ikad pastorče pastorčetovog pastorčeta postalo dio porodice koja se prema njegovom djedi ili babi odnosila maćehinski. Prvi svjetski rat je izbio zbog toga što ona Evropa koja je baba današnjoj Evropskoj uniji nije htjela da prihvati Balkan kao Balkan, kasnije je slično odbačena i Jugoslavija, ne vjerujem da Crna Gora, koliko god popuštala nalozima koje vi nazvaste “iskušenjima”, može postati dio porodice zvane EU“, kazao je Perović.
Upitan kako komentariše to što Crna Gora ove godine neće dobiti poziv za članstvo u NATO, on je rekao da Matica srpska- Društvo članova u Crnoj Gori, kao kulturno-naučna organizacija, ne zauzima neke deklarativne političke stavove.
„Postoje pitanja oko kojih se i ne treba iznositi neki stav, naprosto, ako se pripada nekoj tradiciji, ako se ima svoj istorijski kontinuitet, onda se podrazumijeva određeno stanovište prema njima. Članovi Matice učestvuju, koliko znam, u sklopu nekih drugih organizacija i njihovih manifestacija u pokazivanju besmislenosti ulaska Crne Gore u NATO. Budući da se NATO preobrazio od odbrambenog u agresorski savez, besmisleno je da današnja Crna Gora prihvati da učestvuje u njemu, jer nam ona više probi uši ističući sebe kao faktor stabilnosti na Balkanu i nezaobilaznu stanicu mira uopšte. S druge strane, besmisleno je da NATO primi Crnu Goru, jer ako najmoćniji vojni savez na svijetu zaista potrebuje Crnu Goru, u bilo kom smislu, onda je veoma nemoćan i ne vjerujem da njeno primanje i “angažovanje” može pomoći da sa spase sigurne propasti“, naveo je Perović.
Bezuspješni napadi na Crkvu i srpski jezik
Na pitanje kako ocenjuje položaj Mitropolije crnogorsko-primorske, odnosno progon njenih sveštenika i nasrtaje na njenu imovinu, on je kazao da se radi o čangrizavom pokušaju jedne vrste moći, kakva je prolazna politička moć, da naudi jednoj drugoj vrsti moći duhovnoj, neprolaznoj.
„Ne vidim da je to igdje uspjelo, na ne vjerujem, uprkos svemu ovome, da može i ovde. A sve to svjedoči da Crna Gora ipak još ne može ni u ovu novu Evropu“, istakao je Perović.
Upitan kakva je sudbina srpskog jezika u Crnoj Gori, on je kazao da se sa srpskim jezikom i njegovim izbacivanjem iz upotrebe u Crnoj Gori, sadašnja Crna Gora odrekla svoje cjelokupne tradicije, svog jedinog imanja na kome se mogla odomaćiti i čuvati svoj istorijski kontinuitet.
„No, uprkos svim državnim mjerama, srpski jezik se studira i izučava na Studijskom programu za srpski jezik i južnoslovenske književnosti u Nikšiću, ogromna većina jezičkih slugu stvara svoja djela na srpskom jeziku, većina naroda ga živo govori. A dok je to tako, živ je i biće. Kao i većina nas“, naveo je Perović.
Na konstataciju da je država reagovala na tumačenje haške tužiteljke ga je Njegoš genocidan pjesnik, ali nije u slučajevima njegovog ćeranja po Crnoj Gori, Perović je podsjeti da je vladika Petar Drugi Petrović Njegoš sam odgovorio na to pitanje: “Ne bojim se od vražjega kota...“.
Na pitanje da li su sazreli uslovi da se na Lovćen vrati Njegoševa kapela, Perović je kazao:“Kad se sjetimo od kada i od koga je počeo sunovrat Lovćena, upravo od vremena okupacije u Prvom svjetskom ratu, a imamo u vidu sve ovo što ste me pitali, ne vjerujem da današnja Crna Gora ima pokajnički namjeru, snagu i nezavisnost za jedan takav čin i dug“.
mega-nacionalista sa mini-umom