ИН4С

ИН4С портал

ПЕС неће Ирену Радовић за гувернерку?

1 min read

Сједница Скупштине, на којој би требало да се разматра предлог предсједника државе Јакова Милатовића да се актуелна директорка Инвестиционо-развојног фонда Ирена Радовић именује за гувернерку Централне банке, требало би да се одржи 15. децембра.

Да се сједница одржава данас, посланици Покрета Европа сад, чији је предсједник премијер Милојко Спајић, не би гласали за Ирену Радовић, сазнаје „Дан“ из поузданих извора.

Извор „Дана“ тврди да су у посланичком клубу ПЕС-а, а такво је расположење и у самом врху партије, незадовољни, прије свега, постигнутим резултатима Ирене Радовић у ИРФ-у, али и ранију каријеру доводе у питање.

– Поред тога, у ПЕС-у сматрају да није у реду да гувернерка Централне банке буде и страни држављанин, у шта се сумња – каже саговорник ДАНа, који је желио да остане анониман.

Што се тиче држављанства, у ПЕС-у очигледно мисле на држављанство Велике Британије јер је Радовић 2003. године именована на мјесто шефа Британске канцеларије у Подгорици, као представник Владе Велике Британије у Црној Гори. Након проглашења црногорске независности, у новембру 2006. године, преузела је дужност замјеника британског амбасадора у Црној Гори у Амбасади Велике Британије у Подгорици, до одласка на специјализацију на Ал Соулс колеџ Универзитета Оксфорд у Уједињеном Краљевству у јануару 2007. године. Све то говори да је држављанство стекла прије 2006. и да није противзаконито. Такође се сматра да је један дио из дипломатског рада Ирене Радовић споран.

Другачији начин бирања

Када је Централна банка у питању, у владајућој коалицији се поново јављају идеје да се гувернер или гувернерка убудуће директно бирају у парламенту и да га не предлаже предсједник државе.

То није непознато рјешење, јер је скупштинска већина у прошлом сазиву то била и урадила.

Скупштинска већина изгласала је 19. априла измјене Закона о Централној банци Црне Горе, којим се предсједнику државе одузима право предлагања гувернера.

За ову одлуку гласали су посланици парламентарне већине из Демократског фронта, Демократа и Грађанског покрета УРА. Тај закон нису потписали ни бивши предсједник Мило Ђукановић, али ни садашњи Јаков Милатовић. У посљедње вријеме та идеја је поново нашла погодно тло у владајућој коалицији.

– Врло је дискутабилно како је она, као страни држављанин, без обзира што има и црногорско држављанство, могла бити, у вријеме када је министар вањских послова био Милан Роћен, изабрана за помоћника министра. Радовић је предајући документацију на конкурсу Управе за кадрове, давала податке да је радила за другу државу и то у амбасади у Подгорици и догурала до тако високог мјеста у Министарству вањских послова. Нико није поставио то питање, а оно може имати и безбједносни и дипломатски значај – истиче саговорник „Дана“.

У Покерту Европа сада круже и два документа, која заговорници негативног гласања у Скупштини користе као аргументе. Један се тиче неког приговора на њен дипломатски рад, док је други искључиво о њеном раду за Велику Британију.

Интересантно је да представници ниједне партије званично нису хтјели да говоре о томе да ли ће на пленуму подржати Радовић, а тако, незванично, обављено истраживање показује да највеће парламентарне партије још увијек не откривају своје карте. Изгледа да ће Демократска Црна Гора, Грађански покрет УРА и Социјалистичка народна партија подржати предлог за именовање Ирене Радовић за гувернерку. За разлику од њих, коалиција За будућност Црне Горе, Бошњачка странка и Албанска алијанса не желе да се изјасне и кажу да ће своју одлуку саопштити тек на гласању на сједници Скупштине. У опозицији нису хтјели да одговоре на питање да ли ће подржати Ирену Радовић да буде изабрана за гувернерку Централне банке Црне Горе.

Да ли ће се посланички клуб ПЕС-а одважити да се супротстави предлогу замјеника предсједника њихове партије, који је и предсједник државе, знаћемо већ половином овог мјесеца. Наши анонимни саговорници тврде да је и то могуће, јер у ПЕС-у немају рјешење ко би могао бити гувернер, ако Ирена Радовић не би била изабрана. Предсједник ПЕС-а и премијер Милојко Спајић по овом питању се није оглашавао.

У политичким кулоарима се говори и о томе да неки функционери ПЕС-а лобирају да се по сваку цијену иде супротно од предлога Јакова Милатовића, што ће, у сваком случају, допринијети новој политичкој нестабилности, али и мотивисати разне струје у самом ПЕС-у да, можда, крену неким другим политичким путем.

ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “ПЕС неће Ирену Радовић за гувернерку?

  1. CG, не лупетај! Банкротирана Империја не зна гдје јој је глава, а гдје дупе. Што се тиче избора шпијуна, не видим да су про британски шпијуни у монтепркну паметнији од осталих. Како је иначе било и прије са Пирцијевим шпијунима по Цетињу…Шпијуни се регрутују од истог профила, илити гована…

  2. Ако има британско држављанство треба да јој се одузме црногорско, тако је по закону.
    Предсједник кад је предлаже треба да то зна.

    11
    1
  3. Ako je ovo tacno za ovo im skidam kapu. Radovicka je jedan obican DRPS poltron koja se namjestila kod britanaca koji je sad guraju na mjesto guvernera. Karijeru je gradila za vrijeme drpsa, kasnije je zbog bolesnih ambicija dosla u konflikt sa zugicem i dobila sut kartu. Obican dps pion i spijun ambasade, nama britanci svabe i ameri postavljaju i kafe kuvarice u Vladu pa ne cudi da su doticnu koja je inace favorit Vesti iz besvesti predlozili za guvernera.
    Koje su njene reference za ovu pzoiciju i koji su njeni rezultati u IRF…NULA!

    19
    1
  4. Ako je bila DPS-ovka normalno da ne. Priče o zdravom krilu su basne. Ko je bio član ove organizovane kriminalne grup taj je mafijaš i tačka.

    17
    2
  5. Velika Britanija bira za svoje obavještajce najpametnije, najškolovanije i najsposobnije ljude. Rusija bila korumpirane, poltrone i poslušnike. Zato Britanija, iako teritorijalno i brojem stanovnika mala zemlja, vijekovima vlada polovinom svijeta i odlučuje o svim važnim svjetskim pitanjima. A Rusija svako malo propadne.

    5
    11
    1. Sačekaj jos malo pa sudi ko je propao ako pobjedio. Jasno je kome se ti diviš i koga služiš ali pokušaj bar ponekad bit realan i neopterećen mržnjom, jer ona razara mozak.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net