ИН4С

ИН4С портал

ПЕС предложио измјене ЗКП-а: Притвор до пет година од подизања оптужнице до првостепене пресуде

1 min read

Василије Чарапић, фото: Европа сад

Покрет Европа сад (ПЕС) предложио је данас Скупштини измјене Законика о кривичном поступку (ЗКП), према којима притвор окривљенима за организовани криминал, тероризам, ратне злочина и кривична дјела за која је прописана казна дуготрајног затвора, може трајати и до пет година од подизања оптужнице до изрицања првостепене пресуде.

Актуелним законским рјешењима, притвор може трајати најдуже три године.

Шеф посланичког клуба ПЕС-а Василије Чарапић, рекао је данас у парламенту да је повод за подношење измјена недавни бомбашки напад на Цетињу, у ком су живот изгубиле двије особе, док су три тешко рањене.

„Кривична дјела као што су организовани криминал, тероризам, ратни злочини – позната су по својој сложености и изискују многе извршиоце, бројне свједоке, а неријетко имају и међународни карактер“, навео је.

Чарапић је казао да би сваки захтјев за продужење притовра на још двије године морао бити образложен „због специфичних околности“.

„У контексту чињенице да нам предстоји још једна велика борба против организованог криминала, што је ситуација на Цетињу показала, предложили смо могућност да се продужи трајање притвора искључиво у случајевима гдје је то оправдано, због специфичних околности. То продужење ће бити могуће под сљедећим условима – само је фокусирано на најтежа кривична дјела. То су изузетно тешки кривични поступци. Сваки пут се (за продужење притвора) мора послати посебан захтјев и сваки ће бити детаљно образложен и о њему ће се посебно одлучивати. Не у контексту ранијег притвора, већ посебних разлога које одређује тужилац. Тиме осигуравамо да продужење притвора није аутоматско, већ се спроводи само кад постоји разлог за то иу складу са правима окривљених“, рекао је и додао да је, иако ће неки сматрати да је „овај закон регресија кад су у питању права окривљених“, он и даље у складу са одредбама европских конвенције.

Чарапић је истакао да предајом ових закона „показују посвећеност јачању правног система, заштиту људских права и ефикасност у спровођењу правде у најтежим кривичним поступцима“.

„Вјерујем да ће ови закони значајно допринијети бољој организацији правосудног система и пружити додатну сигурност грђанима, а и ми као парламентарци смо дужни дати допринос да систем нормално функционише. Након случаја на Цетињу одлучили смо да тужилаштву дамо додатно оружје како би могли да се боље обрачунају са криминалним организацијама које и даље представљају приејтњу за безбједност грађана“, оцијенио је он.

Чарапић је одио да одговори на питање новинара како ће његова партија гласати о Резолуцији о Јасеновцу „јер је прес био тематски, па не жели да одговара на питања мимо теме“.

“Вијести” дуже од двије године упозоравају да ће на стотине чланова организованих криминалних група, оптужених за убиства, припреме ликвидација или међународни шверц дроге, пресуде чекати на слободи, јер специјализовано вијеће Вишег суда у року који предвиђа закон не доноси чак ни првостепену пресуду.

Чланом 179 Закона о кривичном поступку прописано је да се, након предаје оптужнице суду, до завршетка главног претреса, притвор може, по прибављеном мишљењу државног тужиоца, кад се поступак води по његовој оптужби, одредити или укинути само рјешењем вијећа и да од подизања оптужнице до доношења првостепене пресуде притвор може трајати најдуже три године.

Према ранијим наводима, истражитељи сумњају да се у бројним предметима могућност одгађања претреса злоупотребљава како би се окорјели криминалци, оптужени за најтежа кривична дјела, ослободили спушких решетака.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *