ИН4С

ИН4С портал

Пешић: Тара измјештена због аутопута

1 min read
Радови на аутопуту, посебно у кориту ријеке Таре, уништили су живи свијет и квалитативно и квантитативно, сматра редовни професор на ПМФ-у Владимир Пешић, који је био дио истраживачке екипе која је радила мониторинг биодиверзитета ријеке Таре.
tara izmiještanje korita

Тара, измијештање корита

Радови на аутопуту, посебно у кориту ријеке Таре, уништили су живи свијет и квалитативно и квантитативно, сматра редовни професор на ПМФ-у Владимир Пешић, који је био дио истраживачке екипе која је радила мониторинг биодиверзитета ријеке Таре, преноси портал РТЦГ.

„Истраживање смо радили на потезу гдје се обављају радови на аутопуту, а резултати до којих смо дошли показују да је у 2018. години бројност заједнице пала на 50 јединки по метру квадратном. У 2017. години, када су радови на том подручју били умјерени, било је 950 до 1.000 јединки, док су у 2016. биле хиљаду и по до двије хиљаде јединки. То јасно показује да је дошло до значајног осиромашења, а највећи број група организама изостаје на посматраном профилу. Закључак истраживања је да су активности довеле до уништења живог свијета на том потезу и квалитативно и квантитативно“, рекао је Пешић за Дан.

Појаснио је да нијесу радили утицај на ендемичне врсте, али да се може закључити да је дошло до значајног угрожавања.

„У подземној фауни нијесмо евидентирали никакве јединке, што показује да је утицај радова алармантан и да ће процес обнављања бити јако дуготрајан. На основу наших података, може датраје око 10 година. Такође, постоји бојазан да су ендемичне и ријетке врсте изгубљене“, рекао је Пешић и додао да ће се тешко све вратити у првобитно стање.

На питање да ли би до таквог стања у Тари дошло да се извођач придржавао свих прописа и мјера заштите животне средине, Пешић је рекао: „У том случају не би било овакво стање“.

„Нијесам против аутопута, али за аутопут у Европи постоје стандарди. Дио стандарда је питање животне средине. Стандард је да на сваких 50 километара имате пролаз за сисаре. Нико не прави мостове да иду коритом ријеке, са 10 стопа у кориту ријеке, већ ће минимизирати утицај, са мостом да иде преко ријеке. Ко је дао инвеститору и ко су експерти који су рекли да мостови треба да иду коритом ријеке, а не преко ријеке. То је круцијални проблем. Огромна средства требало је да буду за заштиту, 10 одсто вриједности аутопута. Ја као грађанин питам гдје су та средства отишла, милиони који су требало да се уложе у заштиту природе“, рекао је Пешић.

Извор: РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy