ИН4С

ИН4С портал

Пет најчешћих свађа међу партнерима током празника

1 min read

© Freepik/KamranAydinov

Новац, састајање са породицама, договарање око поклона – све ово су осетљиве теме које могу бити разлог за свађу са партнером, поготово током празника. Али важно је сетити се да сте тим, те да спољашњи фактори не морају упропастити ваш однос. Постоји пет најчешћих повода за конфликт и појачање празничног стреса – али сваки пример такође има и решење.

Хоће ли ваша веза преживети празнике?

Нико не жели да празнични одмор проведе у свађи са партнером, али некада нам делује као да је конфликт неизбежан. Крај децембра и почетак јануара су свакако стресни, а несугласице са нашом другом половином то могу само да погоршају. Срећом, можемо да утичемо на то да ли ћемо дозволити да нас неслагања са партнером раздвоје или заправо још више споје.

Незгоде са целом породицом

Чак и за оне парове који се воле и иначе добро слажу са породицом своје друге половине празници могу бити изазовно време, међутим, може бити посебно тешко ако су ови односи већ климави. Када имате проблематична искуства из прошлости са породицом вашег партнера или обрнуто, скоро сваки коментар током празничног окупљања се може протумачити као провокација и покушај понижавања. Ако члан породице упути негативан коментар вашем партнеру, покушајте да реагујете, заштитите своју везу и подржите особу коју волите пред другима.

Досадни поклони

Са нестрпљењем очекујете да видите шта ћете добити од партнера, да би се на крају догодило да га само отворите и потпуно се разочарате. Поклон не мора бити вредна ствар, али када су недостатак промишљености и труда очигледни, посебно од особе која вас најбоље познаје, сигурно нећете бити задовољни.

Да бисте спречили негативне емоције у овом периоду, размислите зашто вам је поклон тако важан. Да ли је до тога шта сте добили или нешто више – можда поклон за вас представља симбол посвећености, љубав и пажње у целој вашој вези?

Ако је тако, објасните свом партнеру зашто вам је то важно. Исто важи и у обрнутом случају: Ако не улажете труд у поклон који дајете партнеру, онда размислите зашто немате мотивацију и да ли би било добро да промените став.

Финансије

Љубавни односи могу постати заиста напети током празника, јер се тада највише виде разлике у начину управљања новцем. Избегните сукоб тако што ћете што пре обавити разговор са партнером о плановима трошења и штедње којих ћете се држати.

Различите празничне традиције и очекивања

Свако је одрастао другачије – нечија породица није марила много за празнике, те окупљања, поклони и велика славља нису постојала, а нечија им је придавала велику важност. Овакве разлике могу бити права препрека у љубавном односу, јер партнерима могу да делују као доказ да се ипак не слажу добро, да су превише другачији, да не могу пронаћи хармонију…

У овим тренуцима је важно запамтити да, колико год да смо блиски, свако има своје навике, жеље и животна искуства. Пре него што дође до фрустрација, разговарајте са партнером о очекивањима и жељама које имате за празнични период. Имајте разумевања и стрпљења, па ћете успети да пронађете компромис, преноси „Хафингтон пост“.

Премор

Као што свако другачије слави, свако се другачије опоравља од тог истог славља. Неко жели да буде са блиском особом и опусти се, а некоме је потребно да на кратко време буде поптуно сам. Ово може трајати неколико сати или можда чак дан-два, али очекујте да након толико окупљања и обавеза, можда ће ваш партнер желети да се одмори тако што ће издвојити време за себе.

Немојте то лично схватати, јер ова навика и реакција на умор указује на индидивуалне потребе. У случају да сте ви партнер коме треба ова врста паузе, добро нагласите другој половини да није ништа озбиљно, да је све у реду, али да би вам самоћа највише пријала. Након тога, обе стране могу да одахну и поново се посвете једна другој.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *