ИН4С

ИН4С портал

Пет разлога зашто је Мило нешто најгоре у односима Србије и Црне Горе

1 min read
Тај би посвађао и два ока у глави. Овим ријечима се можда напрецизније може описати актуелна ситуација у односима Србије и Црне Горе, која је диригована са једног мјеста - деспотског и недодирљивог - каква та мјеста, по правилу, умију да буду у малим балканским државама насталим на великим амбицијама.
MIlo Djukanovic

Мило Ђукановић

Тај би посвађао и два ока у глави. Овим ријечима се можда напрецизније може описати актуелна ситуација у односима Србије и Црне Горе, која је диригована са једног мјеста – деспотског и недодирљивог – каква та мјеста, по правилу, умију да буду у малим балканским државама насталим на великим амбицијама.

Диригент је предсједник Црне Горе Мило Ђукановић, човјек који је, зарад опстанка на власти прошао кроз све фазе политичког дјеловања. Био је комуниста, па српски националиста под Слободаном Милошевићем, затим либерални демократа и љути противник режима истог тог Милошевића и на крају, велики Црногорац. Ко пажљиво посматра, међутим, види да је тај велики Црногорац кренуо линијом да ништа што има везе са Србијом и Србима, који према последњем попису чине чак 28,73 одсто становништва Црне Горе, није добро за њега нити његову идеју државности Црне Горе.

Зато је његова тактика према Србији и Србима бескрупулозна и прецизна и има само један циљ – потпуно сакаћење односа двије земље, као да се баш, и само на тој премиси, заснива сувереност и снага једне државе.

Истини за вољу, у савременој историји односа Србије и Црне Горе, од разлаза 2006. године, било је свега и свачега и нико, ко држи до прецизности, неће рећи да је званични Београд у грађењу тачке раздора био невинашце. Јасно је да није ни када је ријеч о Подгорици, а ни другим регионалним престоницама.

Мило Ђукановић

Али, неке ствари које су и Срби и Црногорци запањено посматрали у минулој години превазилазе политички мотивисане обрачуне и скупљање јефитних поена на ширењу међунационлане нетрпељивости, како то традиционални балкански рецепт налаже. А управо такви су бројни потези резима „деспота“ из Никшића који су достигли тачку у којој она макијавелистичка – циљ оправдава средства – укључује и прекрајање историје. Све то још смјешније и бизарније дјелује када се зна да режим Црне Горе сада пљује на Србију бавећи се управо оним догађајима у којима је Подгорица, раме уз раме са Београдом, учествовала као део заједнице.

Можда Срби и Црногорци никада нијесу били два ока у глави, али сасвим сигурно нијесу ни највећи непријатељи. Зато је тешко отети се утиску да је управо режим Мила Ђукановића нешто најгоре се се догодило односима Србије и Црне Горе у савременој историји.

У прилог томе говоре примјери који су обиљежили годину за нама, а није неразумно запитати се да ли су сви они заправо само један шраф у покушају да се црногорски идентитет, који је неупитан и који нико не спори, ојача на отклону од свега што је српско. Баш зато што је тај идентитет неупитан и зато што, евидентно, не постоје неке територијалне, а камоли хегемонистичке претензије према Црној Гори (бар не од стране Србије), чини се да су ови потези ништа друго до потпора за одржавање једног политичког пројекта „личне државе“.

1. Гажење Србије – војни аташе на прослави Олује

Једна од највећих скандала у режији званичне Подгорице било је присуство војног аташеа Ивана Машуловића на прослави акције „Олуја“ у којој је протјерано 250.000 Срба и убијано најмање 2.500. Од овог потеза, о коме је читава два дана власт у Подгорици ћутала, непримјереније је једино било објашњење пристигло са адресе црногорског Министарства одбране у коме се Машуловићево стајање поред заставе са натписом „За дом спремни“ назива – „безазлени цивилизацијски чин“.

Иван Машуловић

Својим присуством Црна Гора је практично дала легитимитет „Олуји“. Многи су с правом закључили да је ово још један, истина драстичан, знак да је званична Подгорица потпуно окренула леђа Београду. И међу онима с умеренијим ставовима, који кажу да Црна Гора као суверена држава има право да доноси политичке одлуке какве год хоће, нема много људи који имају разумијевања за овакав потез.

Сада је тешко повјеровати да се иза читавог случаја крије просветитељска тежња црногорског руководства. Исто тако, тешко је прихватити и образложење да је то сада само питање политике једне независне државе. Јер, давање легитимитета злочину од стране земље која је у тренутку етничког чишћења Срба из Хрватске била дио исте заједнице са Србијом и чији су садашњи држављани, такође, били жртве те акције – никако и никада не може бити само питање унутрашње одлуке једне независне земље. Из једног простог разлога – Црна Гора не егзиситра у вакууму.

Званична Подгорица је овим чином занемарила не само страдање људи у „Олуји“, већ и чињеницу да се у Црној Гори, према последњем попису становништва, 28,73 одсто грађана изјашњавају као Срби. Па није неразумно ни запитати се какву је поруку њима послала власт Мила Ђукановића.

2. Укидање одлука Подгоричке скупштине

Други драстичан примјер услиједио је током новембра ове године, када је Ђукановић повукао први потез који је кулминирао укидањем одлуке Подгоричке скупштине из 1918. године односно одлуке о уједињењу Србије и Црне Горе. У црногорском парламенту, крајем новембра, тиме је практично капитализована Ђукановићева изјава из Париза да је Црна Гора „трагично анектирана прије 100 година од Србије, која ју је, како је рекао, увукла у Први свјетски рат“.

podgorička skupština zelenaši i bjelaši
Велика народна скупштина српског народа

Мада није чудно да његове изјаве, које су неретко и малициозне, у својој коначници имају само један циљ – удаљавање, подјеле и заваду два народа – српског и црногорског, ова изјава је више од тога. Она је нескривени покушај да се фалсификује историја и да се на „леђима“ тог покушаја ојачају темељи његовог пројекта „личне државе“, којој је, ако је судити по јавно изреченим ставовима, све прихватљиво осим пријатељског односа са Србима, који чине и значајан део становништа те државе.

Међутим, пошто историја не трпи фалсификовање и произвољна, острашћена и политички прилагођена тумачења, у разговору са историчарима „Блиц“ је подсјетио на чињенице које су у изјави црногорског председника искривљене и злоупотребљене, а више о томе прочитајте у посебној вести.

3. Приштина – искрени пријатељ Црне Горе

Одлука црногорског парламента да пошаље у јулу минуле године два штабна официра у мисију Кфор-а на Косову изазвала је, очекивано, буру у српској јавности, али и препуцавања на релацији Београд-Подгорица. Ко је кога о томе требало да пита, да ли је је Косово држава или није, да ли је Црна Гора издала Србију само су нека од питања која су се отворила на релацији Београд – Подгорица. Међутим, све је ескалирало три месеца касније, када је министар одбране Црне Горе Предраг Бошковић отишао у званичну посјету Приштини.

Bošković izdaja
Бошковић пред стројем бивших припадника терористичке ОВК

Ту прилику је искористио да Косово назове „искреним пријатељем“ Црне Горе, али и да Србији упути поруку. реакције Србије на слање црногорских официра на Косово назвао емотивним, а питање формирања војске Косова, којом је прекршен низ споразума и коју Београд третира као претња по српско становништо на КиМ, оцијенио као „унутрашњу ствар сусједне земље“.

Бошковић је рекао да његова земља не жели да се умијеша у „унутрашње ствари Косова“, када је ријеч о питању трансформацје Косовских безбједносних снага и промјене устава. С, друге стране, по свим питањима везаним за Косово, Црна Гора чини се није имала толико уздршке када је реч о мешању у унутрашња питања Србије.

4. Милова пропаганда о „Великој Србији“

Милова тактика, када је ријеч о грађењу разгора између два народа се, међутим, не завршава на унутрашњм и међудржавном плану. Ђукановић, наиме, минуле године није пропуштао да изван окрива региона шири пропаганду о идеји „Велике Србије“ као највећој претњи на Балкану која и даље опстаје.

Сваки његов интервју за стране медији заснивао се на тој премиси и Србији као реметилачком фактору број један. Тако је након изјаве о трагичној анексији Црне Горе и гурању Црногораца у Први свјетски рат, изговореној у Паризу на дан обиљежавања 100. година од примирја у Великом рату, Ђукановић за угледни француски „Фигаро“ говорио о разним проблемима на Балкану, од којих већина на први поглед и заиста јесу реални.

Тачи и Ђукановић

Проблем је, међутим, што према Ђукановићем виђењу, сви проблеми Балкана искључиво потичу из Београда. Тако он сматра и да се идеја о „Великој Србији“ поново уздиже на хоризонту и прети миру у региону. Оваква прича бесмислена је на више нивоа, не само зато што су присталице идеје „Велике Србије“, за коју је данашња Србија већ платила папрену цијену, маргиналне, већ и зато што ако постоји проблем од уздизања било каквог великог националног пројекта на Балкану, то чини се, извјесно није српски. Територијалне претензије долазе са сасвим друго мјеста и са њима се, осим Србије, суочава и Црна Гора и друге државе у региону, а ријеч је о пројекту „Велике Албаније“.

5. Положај Срба

О односу актуеланог режима у Црној Гори према Србији и Србима, можда најрјечитије говори управо однос према оним људима који се изјашњавају као Срби у Црној Гори. Уједно то је и суштина читавог проблема који производи настојање режима у Подгорици да се, по сваку цену, огради од Србије. Драстични потези се поломе управо на леђима тих људи.

Три су примјера који говоре у прилог томе, а најдрастичније је протјеривање српског језика из употребе и постојања у Црној Гори. Кренуло је то увођењем нових слова у азбуку, а кулминирало низом измена у лектири у Црној Гори из које су, у новембру протекле године “избацили” чувеног Алексу Шантића, Десанку Максимовић, Јована Јовановића Змаја, Бранка Радичевића… На њихово место дошли су Сунчана Шкрињарић, Кемал Цоцо, Шимо Ешић, Хаснија Муратагић-Туна, Назми Рахмани, Зувдија Хоџић. То није велика новина, јер Црна Гора у области просвете годинама уназад покушава да потисне српски идентитет у свим областима живота. Тако је својевремено дошло до избацивања српског језика уз најпре Устава, а затим и до његовог протеривања из школа, па убацивања у писмо нових гласова која не служе ничему…

манастир Острог

Други велики проблем са којим се суочавају Срби у Црној Гори је онемогућавање двојног држављанства, а на основу закона из 2008. Као разлог за доношење рестриктивног закона, који није типичан за земље региона, па и ЕУ, у тумачењима по правилу су се помињале три ствари – заштита црногорског идентитета, антисрпска политика и останак поједних политичких партија на власти тако што црногорски Срби не могу да гласају на изборима…

На крају, ту је и однос према Српској справославној цркви, као и тзв. Црногорска православна црква који је турбулентан и који је ове године кулминирао у расправи црногорског врха са патријархом српским Иринејем. Недавно је прокренут и пројекат протјеривања српских монаха из Црне Горе, а према наводима протојереја-ставрофора Велибора Џомића, налог МУП-а Црне Горе којим се отказује гостопримство добило је више од 30 нерезидентних свештеника и монаха. Он је оцијенио да је у питању наставак противправних радњи којим се наставља прогон свештенства и монаштва.

Извор: Блиц

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Пет разлога зашто је Мило нешто најгоре у односима Србије и Црне Горе

  1. Da sumiram ovu analizu izBlica.

    podjedan: najgore je shto je nagore….

    Podva: prvi velikproblem je shto ovo ono…

    Pod tri: drugi veliki problem je shto stalno Crnogorci vrshe pritisak , i shto stalno stalno, zastalno vode Crnogorsku politiku a ne Srbsku…

    Pod Chetiri: problem je utome shto je veliki problem da crnogorci koje svoje zakone, i shto vode drzhavu za svoj cheif, ane za Srbe…

    PodPet: Na kraju je najveci problem odnos , donos, snoshaj i odnoshaj prema Sbskoj Crkvi u Crnoj Gori, kojoj che izgleda uzeti imovinu koju je ona prigrabila od Crnogoraca, da nekazhemo olupezhala…

    Kashtoividite…kuknjava, kuknjava, i lelekanje… A nidhje da chojek pomene demokratiju i kako se ljudi izjashnjavaju i kako biraju i koga biraju.

    Ada nechemo valjda glasat za Srbe u svoju kucha? Ove nashe posrbljenake koji bi da tudhjinu daju shto je nashe. Niko u blizu nerece da Crnogorci dadoshe Milu Dhjukanovicu 54 procenta na izborima. Valjda ga glasamo shto volimo da chujemo shto chojek prica, i kako radi, a?

    Ako Blic misli da Crnogorci treba da rade za Srbiju do zadnjega Crnogorca, onda su doshli do toga dana da se Grdno probude,

    Nego…mene je najveca zamiso ove Srbske manjine u Crnoj nam Gori. Shto che ovi chemernici koji povazdugi dan blebechu o Srbima I Srbiji. Koji je njihov dugorocni doprinos drzhavi Crnoj Gori, i kako che oni I njihove generacije ka manjina zhivjet odhje…u vechini slucahjeva 70-80 price sta od njijove familije su Crnogorci, uzorni gradhjani ove drzhave.

    Kad vi ode Amfilohije, I kad Srbska Crkva vrne Crnogosrko Crnogorskoj Drzhavi, koche da hrabri ove ljude?

    Jamlim da su jadni, neuki, nezbrinuti, i lakomisleni zavedeni, a da sami nijesu krivi, I sad plutaju bespuchima Stradije da nadhju Srbe unama, I da nadhju sebe sanama a da nas sve nadhju dhje mi nijesmo… I nechemo bit…

    No da se vrnem na analzu Blica….

    najgoreje, najveci problem,…najtezhe je, nije lako, problem je u odnosu,…teshka nepravda…teshkoche I tegobe…gonjene, i nakraju nevidhjen progon….itd….
    Shjetih se one dobre “srbske pjesme”…Tula Baba lan da jojprodhje dan…ili podhjecali ovo na Srbsku pricu, koja obicno ima ove rijeci od Kralja Dushana….ili od dana kad on iskopa ochi svojemu ocu.

  2. Пада Мило, готово је.
    Шиптари су достигли зенит сад ће стрмоглаво да падају. Харадинај је више урадио за Србију и Црну Гору него ико јер је овим таксама и другим глупостима отворио очи цијелом свијету и показао да су тешки бандити које треба држати под контролом још 1000 година…
    У овом региону се поново ,,мијешају карте,, јер овака уређења ништа не ваљају. Црна Гора, Србија цијела, Б и Х и Хрватска ће бити поново у једној државној заједници, федерацији, стим што ће Србија и ЦГ прве ускоро укинути границе и кренути у интеграцију…
    Не постоји црногорски народ, то је све српски народ и нема те силе која то може измијенити јер нам је то тако од Бога дато.
    Држављанство је друго и по том основу рећи да си црногорац не значи да нијеси Срб. Све лажи ће се срушити за секунду кад дође вријеме.
    А добро би било промијенити више назив држави Црној Гори. На примјер да се зове Свијетла Гора јер је у овој под црним именом од настанка горак и црн живот. ЦГ је једина црна држава на планети и глупо је то не промијенити. Свијетла Гора, свјтлост би обасјала и уништила сво црнило, привукли би читав свијт да нас уважава и пази јер смо најљепша дестинација што може бити. На тај начин би црногорци схаватили колико су били у заблуди и нестали би моментално.
    Брка се народна и национална припадност. То је слично али није исто а настоји се поједначити.
    Народна припадност је реално не промјенљива, то је чист дар од Бога који не познаје никакве границе на планети. Гдје год живиш припадник си тог народа. Чак и ако лажеш да нијеси, као монтенегрији, џабе, остајеш оно што јеси само товариш гријех себи на врат. ДНК се не може измијенити ничим.
    Национална припадност је омеђена државним границама, људска воља и дјело, и постојана је колико и држава. Најсвјежији примјер је Југославија. Чим је нестала нестали су и Југословени као нација у цијелом свијету. Ни једна држава није вјечна па ни ЦГ, и ако стално о томе небулозе, па ни нација. Нација нема ДНК а народ има ДНК у томе је суштинска разлика. Исту националну припадност могу имати припадници више народа а народну припадност имају припадници само истог народа. итд.
    Народ је важнији и постојанији од нације јер је нација као кућа.
    Чим кућа постане неусловна за живот гради се друга нова а ЦГ је одавно постала неусловна за пристојан живот већине грађана, људи масовно одлазе да живе по свијету у туђим кућама што нема смисла. То води у пропаст и нације и народа.

  3. Prema istoriji Srba u Hrvatskoj je bilo zvanično 29%,na prostoru koji danas čini Hrvatska.Posle ideologije Ante Starcevica,taj procenat se krnjio ,prvo 20%,pred 2 rat,pa 11%pred oluju,danas 4%.Sa tendencijom na 1%.Ali Hrvacka se prazni ubrzano,u Djakovu prošle godine nije rodjena ni jedna beba,a iseljeno je iz zemlje više od 280.000ljudi.
    Ako se taj sistem upotrebi na CG,po svoj prilici može biti isto.Jer,Milo glumi Antu,a propaganda i potezi vlasti su isti kao u Hrvackoj,samo podmukliji i perfidniji.Pogledajte poteze koji su ovde navedeni.

  4. Niko nidje ne smije toliko da se zadrzi na „vlasti“. A mnogi nijesu ni smjeli da dodju do vlasti, ni blizu. Al, to smo mi. Velicamo, velicamo pa posle kukamo. Nezrelo, do bola.
    Osnovni problem je smenjivost i odgovornost vlasti, za ucinjeno i za ono sto su mogli, a nijesu ucinjeli za svoje gradjane.
    Vlast u stvari podrazumijeva veliko odricanje i sopstvenu zrtvu, al budale i pohlepni to ne shvataju. Vide samo ono sto zele.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy