Пет разлога зашто Русија побеђује
1 min readУгледни војни експерт Мартин ван Кревелд је раније предсказивао стратешки неуспех Русије у рату против Украјине. Али – ситуација се променила. Потребна је поновна процена.
Његову анализу је са немачког на руски превео Алексеј Чадајев, а са руског на српски Желидраг Никчевић.
Die Welt. Пет разлога зашто Русија побеђује
Пише: Мартин ван Кревелд
Кад је у фебруару 2022. избио руско-украјински рат, био сам убеђен, као и скоро сви западни посматрачи, да ће Руси пропасти у својим циљевима и изгубити рат. Ако оставимо по страни детаље, ово очекивање почивало је на три јака стуба.
Као прво, од 1945. године многе владине армије су подбациле у побунама, немирима, герилском рату, терору, асиметричном рату и сличним облицима војне конфронтације. Размислите о Малезији – да, о Малезији, која се тако често погрешно рекламира као британска победа. Помислите на Алжир, на Вијетнам, на Ирак, на десетине сличних сукоба у Азији и Африци. Готово без изузетка, окупатори су изгубили а окупирани су победили.
Као друго, огромна територија и бројно становништво Украјине навели су мене и друге да претпоставимо да је Русија загризла више него што може да прогута. Последица овога биће дуготрајан, крајње крвав и крајње деструктиван сукоб, који ће се решавати не толико на бојном пољу, колико деморалисањем и руских снага и руског становништва, као што је то било у периоду од 1981. до 1988. године, када је Совјетски Савез извршио инвазију на Авганистан и учествовао у борби против тамошњег устанка, а као резултат дошло је не само до војног пораза на терену, већ и до распада Совјетског Савеза. У прилог оваквом сценарију ишле су екстремне тешкоће са којима су се Руси суочили пре него што су коначно успели да покоре много мању Чеченију.
Као треће, навика да се пожељно узме као реално – јесте оно што сам имао на уму, као и већина западних посматрача. Укључујући шефове држава, министре, војску, обавештајне агенције и медије.
Од тада су прошла четири месеца веома богата догађајима. Следећи фактори су ме натерали да преиспитам ситуацију:
1. Нема герилског рата
Украјинци не воде герилски рат. Уместо тога, као што показује листа наоружања које су тражили од Запада, они покушавају да воде конвенционални рат: тенк против тенка, топ против топа, авион против авиона. Све ово изгледа у нади да ће не само зауставити руске снаге, већ их и истерати из земље. С обзиром да на један украјински плотун долази десет руских, таква стратегија може бити само рецепт за пораз.
2. Русија је променила тактику.
У почетку потцењујући свог противника, Руси су започели рат покушајем да заузму центар украјинске моћи у Кијеву борбом прса у прса. Кад то није успело, требало им је времена да донесу одлуку; можда су чак сменили неке од својих генерала. Тада је, међутим, дошло до прегруписавања, и новог курса систематског слабљења украјинских градова и насеља – нешто упоредиво са акцијама Стаљина и његових генерала у Финској 1939/40.
3. Проблеми са снабдевањем.
Западна војна опрема, посебно системи противваздушне одбране, оклопно оружје и беспилотне летелице, све то може бити изванредно. Али ограничене количине, године и године претеране штедљивости, уверење да је рат у Европи постао немогућ и потреба за обучавањем украјинских снага доводе до тога да ово оружје споро и недовољно стиже тамо где је најпотребније.
Притом важну улогу игра и то што се Руси боре на свом прагу, а НАТО линије комуникације се протежу стотинама километара, све од граница Украјине до Пољске, Словачке и Румуније на западу, до Донбаса на истоку. Скоро цео терен између њих је раван, пружа мало заштите и ретко је насељен. Односно, погодан је за употребу ваздухопловства – управо за врсту наоружања у којој је супериорност Русије посебно очигледна.
4. Економска одрживост Русије.
Строга цензура у Русији отежава поуздану процену ефикасности западних економских санкција против руског становништва. Ако се нешто и дешава међу становништвом, све информације се енергично потискују. У међувремену, макроекономске анализе показују да је Русија много отпорнија него што је Запад очекивао. Залихе злата расту, омогућавајући Путину да своју валуту везује за злато – Русија је прва земља која је то учинила откако је Швајцарска кренула супротним путем 1999. године.
Чини се да се у свакодневном животу Руса мало шта променило. Један од разлога: локалне компаније су научиле лекцију из претходних криза. Рубља, која је након почетка рата била на ивици колапса, достигла је седмогодишњи максимум у односу на долар, и тренд расте. Захваљујући смањеном увозу и огромном расту цена енергената, у руску касу се слива више новца него икада раније. Већина овог новца долази од продаје енергије, хране и сировина земљама попут Кине и Индије. Заузврат, Кина је сад индустријска сила број један; ако само преброди своје проблеме са Ковид-19, она ће бити у стању да снабде Русију свим потребним индустријским добрима — а то задуго.
5. Последице рата на Западу.
Економске последице рата за Запад су много озбиљније него што се очекивало. Спасити Украјину из канџи Русије је много теже него мисија у Авганистану. На обе стране Атлантика, инфлација је виша него у било ком тренутку од 1980. Посебно у погледу снабдевања енергентима, које Русија све више ускраћује Европи, то прети не само растућом неизвесношћу, већ и реалним сиромаштвом.
Ако се тако настави, као што готово сигурно хоће, порашће незадовољство међу становништвом које ће све више захтевати мање учешће својих земаља или чак потпуни одустанак. Чак и ако би то значило напуштање Украјине и препуштање Путина вољи судбине.
Коначно: од просветитељства, Европа је намеравала да постане тврђава слободе, владавине права и правде. Сада поновна јавна конфискација имовине такозваних олигарха многе тера на размишљање. Пре свега: нико не зна шта је то „олигарх“. Затим: то што су неки „олигарси“ већ дуги низ година у мање-више блиском контакту са Путином не чини их аутоматски злочинцима. На крају: и под претпоставком да су злочинци, није јасно зашто су тако дуго толерисани и сад их прогоне, тек након почетка рата.
Да ли можда Запад тако подрива основе да буде заштитник правде?
Да појасним: све ово још није формализовано. Међутим, судећи по све бројнијим гласовима који указују да ће овај рат бити дуг, сада се ради о томе ко најдубље дише и најдуже издржава. А што се тога тиче, шансе Русије нису лоше.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Rusija pobjeđuje jer je, kao i uvijek, na strani pravde!
I poslednji laik je znao da Rusija od Bitke kod Poltave sa Švedjanima ,do danas ,nije izgubila ni jedan rat , a u mnogima je spašavala Evropu i svet ! Samo ti Krevelde i ovaj nesretnik CG umirete u zabludi !
Rusija je i prije ove intervencije u Ukrajini bila propala država, a sad je tek potonula u ponor. Rusi se slažu da se bolja budućnost za tu državu može očekivati tek za nekih 20 godina, kad prođe ova generacija komunista i njihovih 50-togodišnjih podanika sa ispranim mozgovima.
Rusija je zemlja u kojoj 50% domaćinstava nema vodu u kući. Kad nijesu uspjeli da riješe ta osnovna životna pitanja u prethodnom periodu blagostanja i izobilja, neće ga sigurno riješiti ni sada u vrijeme sankcija i izolacije. To pitanje će ostati da se rešava u 22. vijeku, druge nacije će do tada imati stalne kolonije na Mjesecu i Marsu, a rusko domaćinsktvo će sanjati da ima vodu u kući i kupatilo. Slični problemi danas postoje valjda samo u Afganistanu, Bangladešu i eto u Rusiji. Šteta je što ovi ostrašćeni rusofili nijesu nikad imali priliku da vide Rusiju.
Koliko si ti jadan i bijedan. Vjerovatno mrzis Rusiju jer je Pravoslavna a super sila. Kako li ce ti tek bit po zavrsetku i bez ikakve sumnje po uspjehu Rusije. Jos pominjes Mjesec i Mars a ne znas da i danas Amerikanci placaju Rusima da ih voze u svemir. Zao mi te a odvratno je sto tako jadni ljudi uopste postoje.
Ово је одбранбени рат Русије и православља. Само будала не види да Русија никада није изгубила ниједан рат од оних који од свог настанка пуцају на Русију. Погледајте структуру ко данас „вгедри и облачи“ Западом? Бајдем, сенилни агрсивац који се видјели смо снимак, да се рукује са ваздухом. Има ли љекарске комисије која би Бајдену продужила возачку дозволу д управља колима, а не свијетом!? Гледајте фацу Шулца и Џонсона!? А тек Урусла фон дер Лајен! Све јади јеад до дугог! Ужас, од кога је свијет пред стрепњом!Скуп буала и само поглеадје ону корумпирану будалетину Зеленског. Запад штампа милајде без покрића, па је овом глумцу напунила џепове да је већ милијардер који је жртвовао украјински народ до последњег Украјинца.
Путин побјеђује!
Evo vojni „expert“ promijenio mišljenje. Pa svako, ko vidi dalje od nosa, mogao je pretpostaviti da su ukrajinci u startu izgubili bitku protiv nj moćnije nacije na svijetu a pored toga i vojno tehnički na vrhuncu moći. Tu ne trebaju expert da mlate praznu kao što je ovaj.
Па видиш, покајао се. Дошло му из гузице у главу. Само глупан може да мисли да су Руси ово урадили напречац. Путин већ 20 година говори западу да нешто треба преуредити у данашњем систему а они се правили Тоше(Енглези). Али пошто ничија није до зоре горела и западна свијећа полако папуња. До ћика.