Пет разлога зашто треба да будемо срећни због напретка науке
1 min readДок политичке промене и глобални изазови често доносе забринутост, наука нас подсећа да свет може да постане боље место. Од медицинских открића до технолошких иновација, научна достигнућа пружају разлоге за оптимизам. Од лечења смртоносних болести до очувања планете, наука нас, ипак, води ка светлијој будућности.
Научна достигнућа нису само симбол људске генијалности, већ и подсетник да наука остаје наш најјачи савезник, када уз труд и иновације можемо да решимо и најтеже изазове, пише Гардијан.
Ево пет најновијих примера како наука мења свет на боље:
1. Лечење дијабетеса помоћу матичних ћелија
Дијабетес, болест од које пати пола милијарде људи широм света, коначно би могао да постане прошлост. Научници су недавно објавили успех у коришћењу матичних ћелија за лечење ове болести.
Један пример је 25-годишња жена са дијабетесом типа 1, која је пре третмана зависила од инсулина. Након трансплантације матичних ћелија из сопственог тела, њено тело сада само производи инсулин. Сличан успех постигнут је код 59-годишњег мушкарца са дијабетесом типа 2, који је, такође, престао да користи инсулин.
Иако су ови третмани још у експерименталној фази, резултати су охрабрујући. Како истичу истраживачи: „Пред нама је нова ера у борби против дијабетеса, која обећава решења, а не само контролу болести.“
2. Вакцине против рака
Пандемија је показала напредак са mRNA вакцина, а сада се та технологија користи за борбу против рака. Ове вакцине обучавају имуни систем да препозна и нападне ћелије рака.
У августу 2024. године започело је прво клиничко испитивање персонализованих mRNA вакцина против меланома, док су испитивања за рак панкреаса, црева и још неке врсте малигнитета, већ у току.
„Вакцине не само да могу да лече, већ делују и превентивно, посебно код особа са високим генетским ризиком од рака дојке или јајника”, наводи тим истраживача. Ова технологија може, такође, да спречи повратак рака код пацијената који су већ лечени.
3. Вештачка интелигенција у раном откривању тумора
Напредак вештачке интелигенције трансформише начин на који озбиљне болести, попут рака плућа и тумора на мозгу, могу да се дијагностикују. AI системи се већ користе у болницама у Великој Британији, где анализирају рендгенске снимке и идентификују сумњиве промене које могу да промакну људском оку.
„AI повећава тачност дијагнозе за 45 одсто и ефикасност за 12 одсто, што значи брже лечење и дуже животе пацијената”, наводи NHS фондација из Саут Тинсајда и Сандерленда. Очекује се да ће ове технологије у наредним годинама постати стандард у медицинској дијагностици широм света.
4. Телескоп Џејмс Веб открива тајне универзума
Лансиран пре само две године, телескоп Џејмс Веб већ је донео револуцију у разумевању свемира. Његове моћне камере омогућиле су нам да видимо галаксије које су постојале пре 14 милијарди година, када је универзум био млађи од 300 милиона година.
„Први звездани сјај, дуго сматран светим гралом астрономије, сада је на дохват руке”, каже Хана Девлин, истраживач свемира. Не само да телескоп пружа прелепе слике, већ и мења наше теорије о настанку универзума, откривајући галаксије и црне рупе које су много веће и светлије него што се икада мислило.
5. Експанзија обновљиве енергије
Прелаз на зелену енергију убрзава се широм света. Према извештају Међународне агенције за енергију (IEA), у наредних шест година пројекти обновљиве енергије напредоваће три пута брже него у претходној деценији.
Европа је овог лета поставила рекорд у производњи соларне енергије, што је довело до смањења цена електричне енергије. Кина и Индија воде у глобалном преласку на чисту енергију, а процењује се да ће Кина до краја деценије имати више од половине светских капацитета обновљиве енергије.
„Овај напредак не само да смањује емисију штетних гасова, већ ствара и стабилније енергетске системе за будуће генерације”, пише Global Energy Monitor.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: