ИН4С

ИН4С портал

Пет тачака удара на Србију: Државу и предсједника Вучића чекају досад најтежи изазови

Александар Вучић, фото: Танјуг

Када није Русија, онда је Косово и обрнуто. Где год да се окренемо трпимо притиске, уцене и ударце, а тешка времена нам тек предстоје јер нас, колико за 15 дана, очекује нови рат око таблица, затим до 1. децембра одлука ЕУ да ли ће нам дозволити увоз руске нафте. Прете нам враћањем виза и стопирањем приступних преговора. Председника Александра Вучића чека можда досад и најтежа шаховска партија јер изазови надиру са свих страна, а сваки потез мора бити пажљиво одмерен.

Пред нашом државом и пред председником су велике тешкоће и сведоци смо како се председник Александар Вучић свакодневно храбро, снажно и аргументовано бори за интересе Србије, каже посланик СНС Угљеша Мрдић:

– Никада нису били већи и они иду према две тачке, увођење санкција Русији и финално решење за КиМ. Наша позиција постаје све компликованија, али је нама на првом месту интерес Србије. Србија ће наставити да се бори за своје интересе и да ради на успостављању владавине права, реализације инфраструктурних пројеката, као и мера у вези с усклађивањем визних режима. У овом тренутку мислим да не угрожавамо националне и државне интересе Србије, штитећи моралну, часну позицију, међународно јавно право и политику коју Србија заступа.

1. Нафта

Од 1. децембра Србија највероватније неће моћи да рачуна на руску нафту, коју добија преко хрватског нафтовода „Јанаф“ (осим ако се не придружи санкцијама Русији). Европска унија је до тада одложила одлуку о неизузећу Србије из забране увоза руске нафте, донету пре десетак дана. Истом одлуком, подсетимо, изузете су Хрватска и Бугарска.

2. Преговори са ЕУ

Све је више заговорника да се Србији стопирају преступни преговори док не уведе санкције Русији. ЕП је 13. октобра усвојио извештај у којем тражи да се они услове усклађивањем са санкцијама ЕУ против Русије, истичући да би Европска унија требало да да приоритет усклађивању земаља приступница са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ. Очигледно је само питање времена када ће употребити и то оружје.

3. Визе

Чешка, која председава ЕУ, предложила је да се Србији укине безвизни режим да би се смањио број нелегалних миграната који преко западног Балкана долазе у ЕУ. Наиме, министри унутрашњих послова Европске уније разматрали су узроке троструког повећања прилива миграната у ЕУ преко Србије и ставили до знања да ће с Београдом разговарати о усаглашавању с целокупним визним режимом, али су предочили да не искључују ни друге мере, а то је и укидање безвизног режима Србије с ЕУ. Мигрантска криза, подсетимо, траје од 2015. и свих тих година ЕУ је нештедимице донирала новац Србији да би зауставила да стигну до Европе, те су и ове најаве несумњиво још један вид притиска на нас због неувођења санкција Русији.

4. Таблице

А када на дневном реду није Русија, онда је Косово. Крајем овог месеца истиче рок за замену регистарских таблица. Иако је Србија извојевала победу прошли пут, с примицањем датума привремене приштинске власти све интензивније притискају власнике возила са српским таблицама да их пререгиструју јер, у противном, неће моћи да их возе. Косовски министар полиције Ђељаљ Свећља је, тако, недавно објавио видео на српском и позвао Србе да на време обаве то. У томе имају подршку немачке министарке спољних послова Аналене Бербок, која је такође позвала Србе да пререгиструју возила јер то минира суверенитет?!

5. Струја

Није само питање таблица на тапету. Компанија „Електросевер“ у власништву Србије, која снабдева струјом потрошаче у четири општине с већинским српским становништвом, могла би да остане без дозволе ако се настави тиранија власти у Приштини. То је предочио и специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак након разговора с Аљбином Куртијем.

– Разговарали смо о имплементацији енергетског споразума, постоји ризик да ће „Електросеверу“ бити узета дозвола, што не желимо да се деси – рекао је Лајчак.

Божићева: Између чекића и наковња

Сандра Божић, потпредседница Скупштине, истиче да за Србију важе сва правила, а да за велике важи само правило силе.

– Најбитније је да ни у овим тренуцима Србија не одустаје од принципијелних ставова и остаје посвећена очувању мира, стабилности, али и наше економске и енергетске стабилности. Наша позиција на КиМ додатно је отежана и користи се као инструмент у рукама оних који притисцима желе Србију да натерају на „пожељно“ понашање. Водити исправну политику док се налазите између чекића и наковња у овом тренутку представља прави подвиг – каже Божићева.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net