Петковић: Исправна одлука УНЕСКО да настави да штити српске богомоље на КиМ
Постојање чврстих гаранција за безбедност српске културне баштине и неометано функционисање српских места богослужења и даље ће бити један од наших кључних захтева у процесу нормализације односа са Приштином, изјавио је директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић.
„Ако неко мисли да ће историјским ревизионизмом и агресивним деловањем према српској баштини на Косову и Метохији моћи да се избрише српски карактер те територије, тај треба да има на уму да је та територија српско извориште и света земља, и да нема силе која ће моћи да промени ту чињеницу“, казао је Петковић у интервјуу за „Курир“.
Он је поводом одлуке Комитета УНЕСКО за заштиту светског културног и природног наслеђа да задржи четири српска манастира на Косову и Метохији на листи угрожене светске баштине, изјавио да она донета „на основу објективних процена политичке и безбедносне ситуације на терену“.
„И све док су манастири СПЦ високо на агенди УНЕСКО, то пружа додатну заштиту од уништења, оштећења или узурпације српских Немањићких задужбина од стране албанских екстремиста“, казао је Петковић.
Он је додао да је важно што је Унеско препознао да је политичка ситуацију на терену разлог за наставак пружања заштите овим споменицима.
„То довољно говори у прилог томе где је извор проблема и да се Срби на Косову и Метохији и објекти СПЦ свакодневно налазе под ризиком од уништења и нестајања“, нагласио је Петковић.
Директор Канцеларије за КиМ је нагласио да су Пећка Патријаршија, Високи Дечани, Грачаница и Богородица Љевишка „четири најлепша српска православна споменика и жива места вере на Косову и Метохији“.
Упозорио је да и поред тога што УНЕСКО ревносно брине о њиховој судбини, „испод радара светске јавности промичу готово свакодневни напади на друге српске светиње и имовину СПЦ у нашој јужној покрајини“.
„Након деценија презривог и често непријатељског односа сепаратистичких политичких вођа на Косову и Метохији према хришћанским, односно српским светињама, данас се суочавамо са још опаснијом ситуацијом напада на наше средњовековне светиње који се спроводи у виду негирања српског карактера тих споменика и кроз покушаје њиховог присвајања„, истакао је Петковић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ono što su gradili i branili Srbi vekovima trajaće zauvek. Šiptarski agresor ne može da izbriše istoriju koja svedoči da je Kosmet deo Srbije.
Srpsku istoriju koja svedoči da je Kosmet vekovno ognjište Srbije ni jedan agresor ne može da izbriše.
Slažem se sa Petkovićem da odluka UNESKO-a daje dodatnu sigurnost srpskim manastirima na Kosovu i Metohiji.
Pohvalno je što UNESKO prepoznaje značaj srpskih manastira kao neizostavnog dela srpske kulturne baštine.
Izbor UNESKO-a da uvrsti srpske manastire na listu ugrožene svetske baštine pokazuje njihovu posvećenost očuvanju kulturnih vrednosti.
Odluka UNESKO-a da nastavi sa zaštitom srpskih manastira na Kosovu i Metohiji je izuzetno značajna za očuvanje kulturnog nasleđa.
Hvala UNESKU što poštuje prave vrednosti i što čuva srpsk istoriju i veru na Kosmetu.
Ne može se nekim odlukama izbrisati vekovima ono što je narod stvarao,puna podrška za zaštitu svetinja.
Tako se čuva tradicija i kolevka jednog društva za naredna pokoljenja,istorija mora postojati kod naroda.
Petković je u pravu što naglašava da je Kosovo srpsko izvoriste i da će sve agresivne akcije prema srpskoj baštini biti uzaludne jer se srpski karakter te teritorije ne može izbrisati.
Petković je u pravu što upozorava na skrivene napade na srpske svetinje i imovinu SPC, jer je očigledno da su naše kulturne vrednosti stalno ugrožene.
Slažem se sa Petkovićem da je od ključne važnosti što UNESCO čini napore da se zaštite srpske svetinje, pošto to pruža dodatnu sigurnost u uslovima opasnosti.
Petković je potpuno u pravu kada kaže da su srpske svetinje na Kosovu i Metohiji, kao što su Pećka Patrijaršija i Visoki Dečani, izuzetno važne za srpsku kulturnu baštinu i treba ih zaštititi.
Slažem se sa Petkovićem da je važno što UNESCO prepoznaje političke rizike na terenu i nastavlja da štiti srpske manastire kao odgovor na tu situaciju.
Petković je u pravu kada ističe da UNESCO-ova odluka dolazi na osnovu objektivnih procena situacije na terenu, što potvrđuje našu potrebu za zaštitom srpskih spomenika.
Podržavam Petkovića u njegovoj tvrdnji da odluka UNESCO-a da zadrži srpske manastire na listi ugrožene svetske baštine pruža dodatnu zaštitu od potencijalnih napada.
Petković je u pravu što naglašava da je KiM srpsko izvorište i sveta zemlja, i da ne postoji sila koja može da promeni tu istinu, što je osnovna tačka našeg stavljanja na zaštitu srpskih spomenika.
Slažem se sa Petkovićem da će bezbednost srpskih bogomolja biti od centralnog značaja u procesu normalizacije odnosa sa Prištinom, jer je to osnov za mirno koegzistiranje.
Petar Petković je potpuno u pravu kada kaže da je odluka UNESCO-a da nastavi da štiti srpske manastire na Kosovu i Metohiji ispravna, jer je to od ključne važnosti za očuvanje naše kulturne baštine.
Такође сматрам да је Унеско добор поступио. Српске светиње су културно богатство човечанства.
To se ne dovodi u pitanje jer da se šiptari pitaju sravnili bi ih sve
Ispravno.
Odlicno i tteba da stiti istoriju i kulturno verske objekre Republike Srbije