ИН4С

ИН4С портал

Петковић из Брисела: Изашли смо са шест предлога, Приштина све одбила

Фото: Новости

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић изјавио је данас у Бриселу да се није дошло до решења за динар, да је српска страна била конструктивна, али да је Приштина поново одбила све предлоге.

Он је новинарима након више од девет сати разговора рекао да српска страна није затворила врата јер жели решење, као и да ће доћи у Брисел колико год буде требало.

– Још један дуг и мучан дан. Више од девет сати разговарали смо о употреби динара и једностраној одлуци Аљбина Куртија који је онемогућио Србима да примају своје плате, пензије и социјална давања. Иако је наша страна поново била конструктивна, изашла са нових шест предлога, Приштина је све одбила – рекао је Петковић.

Истакао је да Београд неће одустати нити бити страна која затвара врата и да ће се борити за сваког нашег човека и институције јер морамо да обезбедимо сигурну будућност.

Према Петковићевим речима, специјални изасланик ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак предложио је три питања, али их је представник Приштине Бесник Бисљими оценио као тривијална, као и моделе који су примењивани у претходним споразумима.

– Они нама нуде мање у односу на договорено и што је ниихов легални систем допустио. Они нама у дијалогу нуде мање у односу на њихове прописе. А када поставимо питање Лајчаку докле ћемо да разговарамо и на који начин ако Приштина не жели моделе, Лајчак слеже раменима – рекао је Петковић.

Како је поновио Србија никада неће одустати и бориће се за решења која свакако треба да помогну нашем народу и која омогућавају компромисно решење да би опстали на КиМ.

– Дијалог нам служи да обезбедимо опстанак, за разлику од Куртија који жели да протера Србе – рекао је директор Канцеларије.

Он је рекао и да су на састанку снажно протествовали због забране посете патријарха Порфирија Пећкој патријаршији, као и због забране представе и уласка на КиМ глумцу Ненаду Јездићу.

Истакнуто је и шта приштинска власт ради српским новинарима истакавши случај листа Јединство и новинара који се суочавају са протеривањем из њиховог седишта у северном делу Косовске Митровице.

– То раде други пут – први пут су их протерали из Приштине 1999. године, а сада из Косовске Митровице – рекао је Петковић.

Он је нагласио и да је тема дијалога било „питање над питањима“, односно оснивање Заједнице српских општина које чини оквир за опстанак српског народа и што Приштина држи ембарго над српском робом чиме крши најосновније вредности.

– Очекујемо позив Лајчака за наставак дијалога, а када ће то бити то је на њему. У међувремену ћемо припремити додатне коментаре – рекао је Петковић.

На питање албанског новинара зашто је за Београд Лајчаков предлог неприхватљив, Петковић је истакао да га није одбио Београд већ друга страна.

– Лајчак је изашао са три модела ЕУ. Ако у њему стоји да се формира нови ентитет да Поштанска штедионица добије лиценцу, да сви Срби имају право да подижу примања на КиМ, нисмо то одбили ми већ друга страна. Питајте Бисљимија зашто неће да дозволи да Срби примају плате и пензије. Ми желимо решење, ствари су супротне у односу како их ви видите – рекао је Петковић и подвукао да су наше предлоге видели међународни партнери.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

15 thoughts on “Петковић из Брисела: Изашли смо са шест предлога, Приштина све одбила

  1. Odbijanje Prištine da razmotri predloge Beograda pokazuje nedostatak ozbiljnosti i odgovornosti za pronalaženje rešenja, a srpski narod na KiM ispašta zbog toga

    57
  2. Srbija je izašla sa šest predloga jer želi mir i dijalog. Kako naterati uzurpatora da shvati šta je Povelja UN i poštovanje međunarodnog zakona?!

    59
  3. Izjava Petkovića reflektuje izazove sa kojima se suočavaju međunarodni pregovori, gde često postoji jaz između predloženih rešenja i njihovog prihvatanja. Ovo podseća na važnost kontinuiranog angažovanja i traženja zajedničkog jezika u cilju postizanja dugoročnog mira i stabilnost

    77
  4. Očigledan je napor koji je uložen u pripremu predloga za sastanak, što pokazuje ozbiljnost sa kojom Beograd pristupa dijalogu. Međutim, bez uzajamnog priznanja i spremnosti na kompromis, teško je očekivati napredak u pregovorima.

    71
  5. Petkovićeva izjava nakon sastanka u Briselu ukazuje na spremnost Beograda da pronađe rešenje kroz predložene inicijative. Odbijanje Prištine da razmotri ovih šest predloga može ukazivati na potrebu za većom fleksibilnošću i otvorenošću za dijalog sa obe strane.

    82
  6. Ostavljanje otvorenih vrata za razgovor od strane Beograda pokazuje volju za pronalaženjem rešenja, ali je ključno da obe strane pokažu fleksibilnost i spremnost za kompromis kako bi se postigao napredak u dijalogu

    83
  7. Zabrane i ograničenja slobode kretanja za visoke verske i kulturne zvaničnike dodatno narušavaju već krhku situaciju na KiM i mogu podići tenzije među zajednicama

    61

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *