ИН4С

ИН4С портал

Петковић након састанка у Бриселу: Друга страна не жели договор, наставак дијалога 4. априла

© TANJUG/ STR

У Бриселу је без договора завршен билатерални састанак главних преговарача Београда и Приштине о питању српског динара чија је употреба као готовинског средства плаћања од прошлог месеца забрањена на тзв. Косову.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић рекао је да га забрињавају положај и будућност српског народа на КиМ јер се види да са друге стране нема политичке воље да се дође до решења као и да ће нова рунда дијалога на техничком нивоу бити одржана 4. априла.

Петковић је, након разговора у седишту Спољне службе ЕУ, који су се водили прво у трилатералном формату, а потом и билатерално са изаслаником Уније Мирославом Лајчаком, новинарима пренео да нема много тога да им каже.

„Након шест сати проведених у Спољнополитичкој служби ЕУ у Бриселу немам много тога да вам кажем, што, чини ми се, довољно говори само за себе у ком правцу иде дијалог, и то не кривицом Београда. Имали смо и директне разговоре са приштинском страном, изнели смо наш предлог, Приштина свој. Наш предлог је избалансиран, води рачуна о интересима српског народа на Косову и Метохији. Урађен је у договору са нашим експертима. Свако слово смо по пет пута претресали“, рекао је он.

Петковић је указао да с друге стране Приштина није уложила нимало напора да би тај папир могао да се назове предлогом који иде у правцу компромисног решења.

„То је оно што ме изузетно забрињава. Не знам у којем правцу ће ићи дијалог. Забрињавају ме положај и будућност српског народа на Косову и Метохији, када видите да са друге стране нема политичке воље да се дође до решења“, подвукао је он.

Он је казао да су у директним преговорима, који су трајали више од три и по сата дискутовали о предлозима, а да су затим уследили разговори на нивоу билатералних састанака са ЕУ и додао да је договорено да се разговори наставе 4. априла.

„Ако желите да дође до решења уложите напор. Све ми делује да друга страна не жели то да уради. Курти ће наставити са прогоном српског народа. Што се ЕУ тиче то је посебна прича и јасно је да или ЕУ нема или не жели да се дође до решења, нема треће опције“, рекао је он.

Истиче да је Београд посвећен дијалогу и да ће учинити све да дође до решења.

„Да пробамо да омогућимо наставак рада Поштанске штедионице и да наши људи могу да примају и плате и пензије и социјална давања и то је суштина нашег предлога. Мислим да смо поступили одговорно и коректно тражећи решење, компромис, јер за нас компромис није лепа или ружна реч. А са друге стране имате саговорника који са менторима жели да намеће решења, видећемо да ли ће то тако моћи“, рекао је Петковић.

Приштински главни преговарач Бесник Бисљими изјавио је да су предлози страна веома удаљени те да је потребан још један сусрет како би се наставило са расправом.

Иначе, данашњи састанак у Бриселу наставак је прошлонедељног сусрета Бисљимија и Петра Петковића. Тада су се обе стране договориле да ће дати предлоге за решење питања динара.

Коришћење динара за готовинска плаћања на КиМ је забрањено од 1. фебруара, када је Централна банка Косова донела уредбу којом је еуро одређена као једина службена валута у земљи.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

29 thoughts on “Петковић након састанка у Бриселу: Друга страна не жели договор, наставак дијалога 4. априла

  1. Dijalog je neophodan korak ka stabilnosti i prosperitetu regiona, dobro je što se pregovori nastavljaju uprkos brojnim izazovima

  2. Naš predlog je pažljivo pripremljen uz učešće stručnjaka, i pokazuje spremnost za konstruktivnu saradnju i rešavanje spornih pitanja, za razliku od Prištine

  3. Činjenica da su predstavnici Srbije uložili mnogo truda u balansiranje predloga, uzimajući u obzir interese srpskog naroda na KiM, pokazuje odgovornost i posvećenost mirnom rešavanju problema

  4. Beograd ostaje posvećen dijalogu i traženju kompromisa, što je ključno za dugoročno rešenje problema, ali ta posvećenost nije obostrana

  5. Sastanak u Briselu nije doneo očekivane rezultate, ali to nas neće obeshrabriti da nastavimo sa naporima za postizanje sporazuma.

  6. Važno je istaći da je druga strana ta koja odbija da se dogovori, dok mi nastavljamo sa otvorenim umom i spremni smo za konstruktivan dijalog.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net