Петровац: Изложба „Рефлексије праисторије у бронзи“ и предавање Борута Крижа
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2018/09/Predavanje-Boruta-Križa.jpg)
Синоћ је у Спомен дому „Црвена комуна“ у Петровцу настављен програм који ЈУ Музеји и галерије Будве организује у оквиру манифестације међународног карактера „Дани европске баштине“. У питању је било отварање документарне изложба археолошких фотографија „Рефлексије праисторије у бронзи“, аутора Борута Крижа, дипл. археолога и музејског савјетника Долењског музеја из Новог Места (Република Словенија). Изложбу је пратило стручно предавање „Ситулска умјетност“, богато илустровано поwер-поинт презентацијом, које је одржао аутор изложбе, саопштила је директор ЈУ Музеји и галерије Будве мр Луција Ђурашковић.
Присутне је, у име ЈУ Музеји и галерије Будве, поздравила Драгица Ћетковић, музејски педагог, која је ближе представила програм ове манифестације у нашој установи, а потом и представила и најавила учеснике.
Затим се обратио координатор „Дана европске баштине“ испред Установе и кустос изложбе „Рефлексије праисторије у бронзи“, Душан Медин, дипл. археолог и мастер менаџер у култури, истакавши задовољством међународном и међуинституционалном сарадњом са Долењским музејем из Новом Места, као и са Амбасадом Републике Словеније у Црној Гори, а посебно са замјеницом Амбасадора Станком Штрукељ, која је и иницирала сарадњу на овом пројекту.
Детаљније је представио програм „Дана европске баштине“ у нашој Установи, посебно се осврнувши на изложбу која је синоћ отворена, додајући да су ситуле и ситулска умјетност посебна врста културног насљеђа коју баштине Словенија и околне земље, али да по својим културно-историјским и естетским карактеристикама они несумњиво припадају свјетској културној заоставштини.
Директор Долењског музеја из Новог Места Јасна Докл Осолник захвалила је на сарадњи црногорским и словеначким партнерима, истичући да су јој велика част и задовољство што у Европској години културне баштине музеј којим управља има прилику да представи свој рад и у Црној Гори и Будви, те закључила:
„Нашу установу, додуше, чини пет кустоских одјељења, но археологија представља нашу посебно значајну дисциплину, а ситулски налази које смо пронашли током дугогодишњих ископавања и које чувамо спадају у најважније ове врсте у Европи“.
Аутор изложбе Борут Криж, дипл. археолог и музејски савјетник из Долењског музеја обратио се сљедећим ријечима:
„Изложба ситулска умјетности Ного Места приказује богате предмете друштва старијег гвозденог доба, тј. произвођача гвожђа, стаклара, војника и трговаца, а, прије свега, халштатских кнезова – елитног слоја који је имао водећу улогу у свим областима живота. Престижним предметима положеним у гробове његов власник истицао је свој положај како на овом, тако и у загробном животу.
Ова изложба је у потпуности уприличена на изложбеним паноима, а новомешке ситуле се чувају на безбједном мјесту, тј. у витринама сталне поставке Долењског музеја, јер их због њихове крхкости и осјетљивости више не можемо помјерати. Нажалост, велике европске изложбе ће убудуће остати без ових врхунских споменика јер би их транспорт могао оштетити, па чак и уништити“.
Изложбу је отворила замјеница Амбасада Републике Словеније у Црној Гори, Станка Штрукељ. Она је подсјетила на добре политичке, привредне културне и друге везе двије државе, истичући да одличне политичке релације стварају простор успостављању још чвршће сарадње. Посебно је истакла блискост Будве и словеначких градова Цеље и Камник, са којима је будванска општина већ годинама у побратимским односима. Захвалила је на позитивној сарадњи ЈУ Музеји и галерије Будве и изразила наду да ће сличних до реализације сличних пројеката долазити у будућности.
Изложба ће бити отворена за јавност у Спомен дому „Црвана комуна“ у Петровцу до 15. октобра.
Предавање „Ситулска умјетност“ Борута Крижа
По отварању изложбе археолог Борут Криж оџао је стручно предавање „Ситулска умјетност“ у којем се ближе и детаљније осврнуо на ову врсту заоставштине, карактеристичну за простор сјеверног Јадрана и залеђа. Између осталог, истакао је:
„Ново Место је пријестоница Долењске, историјског региона који се налази на југоистоку Републике Словеније. Ново Место је током читавог 1. миленијума прије нове ере представљало један од већих европских центара са јаким, утврђеним насељем и мноштвом земљаних гробних хумки.
У погледу бројних гробних налаза, издвајају се девет фигурално украшених ситула и дуг бронзани појас украшен ситулским призорима. Ако знамо да на свијету постоји мање од четрдесет фигурално украшених ситула и да је скоро четвртина њих у Новом Месту, не изненађује чињеница да се оваг град зове и ‘Град ситула’.
Идеја ситулске умјетности настала је на Блиском истоку још крајем 2. миленијума прије наше ере. У вријеме цвјетања медитеранске трговине и феничанских трговачких веза, те успона грчких градова-полиса и успостављања њихових колонија широм Медитерана, дошло је до контакта грчке цивилизације, а тиме и грчке оријенталне умјетности с Етрурцима на Апенинском полуострву. Они су је прослиједили становницима старијег гвозденог доба на подручју Алпа“.
Говорио је, такође, и о старијем и млађем гвозденом добу на простору данашње Словеније, посебно се осврћући на материјалну културу тзв. кнежевских гробова.
Изразом ситулска умјетност означавамо ликовно изражавање изведено у танком бронзаном лиму које је средином 1. миленијума прије нове ере цвјетало на простору данашње сјеверне Италије, Словеније, Истре, сјевероисточне и западне Аустрије. Ситулски призори су били израђени на ситулама, поклопцима, футролама бодежа и мачева, на копчама појасева, посудама, шљемовима, минђушама и завјетним плочицама.“
*
Координатор овогодишње манифестације „Дани европске баштине“ у Будви и кустос изложбе у име ЈУ Музеји и галерије Будве је Душан Медин, дипломирани археолог и мастер менажер у култури.
Сви догађаји у оквиру манифестације „Дани европске баштине“ у Будви и Црној Гори се реализују у периоду од 21. до 30. септембра, уз подршку Министарства културе Црне Горе. Манифестација ове године одржава се под слоганом „Умјетност дијељења“ и то у Европској години културне баштине (2018).
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)