Пилот оборен изнад Србије 1999. г. постаје први човек авијације САД
1 min read
авиони
Генерал Дејвид Голдфејн номинован је за место врховног официра америчке војне авијације 17 година након што је преживео обарање свог ловца Ф-16Ц изнад Србије.
Како преноси званична публикација америчке војске „Старс енд страјпс“, Голдфејн ће на позицији првог човека авијације заменити Марк Велша који иде у пензију. „Осећам се почаствовано што сам номинован на место 21. начелника штаба америчке војне авијације“, рекао је Голдфејн.
Како се наводи у тексту „Војни пилот некада оборен изнад Србије, сада виђен за место на челу авијације“, Голдфејнов успон је био веома брз и он стиже на нову позицију непуних годину дана након што је унапређен у генерала са четири звездице.
Ипак, како истиче лист, упркос високим позицијама у Здруженом штабу војске САД и команди америчке авијације од 2011. до 2015. године, Голдфејн је најпознатији по својим искуствима у ратним дејствима, а пре свега по искуствима из 1999. године када је НАТО бомбардовао Србију.
„Он је често говорио о ноћи у којој је ракета земља-ваздух експлодирала поред његовог авиона изнад Београда 2. маја 1999. године, када су САД и НАТО изводиле Операцију Уједињена сила у ваздушном рату против Слободана Милошевића и његових српских снага након бројних злочина на Балкану“, пише лист.
Како се наводи, Голдфејн се катапултирао из свог авиона Ф-16Ц те ноћи и „након пада са падобраном успео је да се домогне Космета где га је два сата касније покупила спасилачка хеликоптерска мисија“.
Међутим, према доступним информацијама та ноћ се одвила другачије и Голдфејн је евакуисан на други начин.
Голдфејнов Ф-16Ц из састава 555. ловачког одреда „Трипл никл“ полетео је из базе у Авијану, а оборила га је 2. маја екипа 3. ракетног дивизиона из састава 250. ракетне бригаде ПВО, рактеним системом С-125 Нева из села Карловчић у Срему.
Голдфејн је покушао да прелети до БиХ, али је морао да се катапултира и приземљио се у атару села Синошевић, док је његова летелица пала након лета ка југу, негде у близини Шапца.
По њега је затим дошла спасилачка екипа са два хеликоптера, пребацила га до аеродрома у Тузли, одакле се вратио у Авијано.
Голдфејн је био директан учесник и у операцијама Пустињска олуја (Ирак, Заливски рат) и Истрајна слобода (Авганистан). Има више од 4.200 сати налета за командама више авиона, међу којима су и Ф-16 и Ф-117, чији је један примерак оборен изнад Србије 1999. године.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ако је пилот пао на територију Србије није ми јасно како су успели да га извуку одатле???
Jos cemo mu biti talicni