ИН4С

ИН4С портал

Писмо које илуструје неоспориву свијест о припадности српској нацији у Црној Гори у 18. вијеку

1 min read

Владике из лозе Петровића: Сава, Петар I и Петар II

Да ли сте знали да је митрополит Сава Петровић Његош (1702—1781) писао писмо руском митрополиту Платону у коме је тражио помоћ руске царице Катарине Велике?

Фебруара 26. године 1776. пише о црногорском народу као о „славеносербском”, а себе убраја у „сербске архијереје”.

Будући да је у писму тражио покровитељство Руске Царевине и Руске Цркве, како се Грци не би мијешали у „србски национ” писање закључује поруком да ће на томе бити радосни „сви србски архијереји и сав србски национ”. На крају, митрополит Сава, још истиче да је ову молбу писао у име „свијх архијереја славеносербских”.

Ово писмо (које можете наћи у „Гласнику цетињског историјског друштва”, књига XIX, свеска 5) данас има вишедимензионалан значај.

Оно (1) лијепо илуструје неоспориву свијест о припадности српској нацији у Црној Гори чак и у другој половини XVIII вијека али и то да су се црногорски митрополити бринули о опстанку те нације; такође, писмо (2) деконструише модерна несувисла тумачења да српство у Црној Гори није постојало прије појаве романтизма, Петра II Петровића Његоша и његовог учитеља Симе Милутиновића Сарајлије, (3) демонстрира припадност тадашње Митрополије скендеријско-приморске Српској Православној Цркви и (4) говори о нашим историјским везама са Русијом.

Ми знамо ко смо

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “Писмо које илуструје неоспориву свијест о припадности српској нацији у Црној Гори у 18. вијеку

  1. Ма немојте ово да објављујете, наљутиће се попови „Православне Цркве у ЦГ“. По данашњим поповима, родољубље је јерес, „етнофилија“…
    То је исконски комунизам – све што је српско треба да буде „заједничко“, а све што је заједничко“ не смије да буде и српско.

    https://imgur.com/F5Wb0ar?nc=1

    2
    3
  2. https://m.youtube.com/watch?v=eyplkBcKdeQ

    Ево вам изворних и древних Срба, потомака античких Илиро-трачана (доминантно носиоце I2a и Е1b, уз N1 Готе Никшића, Пиве и Дробњака), потоњих Црногораца, Херцеговаца, Брђана, Бокеља и Примораца.

    Уз карактеристично архаично пјевање динарских горштака „сложно, из вика“ уз гусле које леди крв у жилама, чувајући управо древни библијски кодекс „око за око, зуб за зуб“ кроз крвну освету и данас укоријењену по Црној Гори, Брдима и Херцеговини, у позадини се чују управо предантичке илирске гусле као данас најпрепознатљивије фолклорно обиљежје у Срба, и трачки тупан (бубањ, карактеристичан и за остале народе у чијој етногенези су касније учествовали Срби тј. Трачани, Рашани – Бугаро-македонаца и Арбанаса), без карактеристичних фолклорних обиљежја у Словена сјеверно од Саве и Дунава.

    За локалитет је одабран древни предантички мегалитски град касније хеленизованог имена Метеон у нашим српским – трачким Брдима, који је једини сачувао своје изворно српско илиро-трачко име – Медун.

    Уз Даорсон, Асерију и Варварију у Херцеговини и Далмацији, Медун чини остатке утврђене мегалитске одбрамбене линије ка Јадрану са којег су и долазиле галије завојевача, Хелена и касније Римљана.

    Интересантно је поменути да су сва четири мегалитска града поређана перфектно праволинијски у правцу пружања јадранске обале и динарског залеђа обасутог илирским стећцима – такође мегалитима, мраморима од којих је само дио из средњег вијека, и на којима је једино писмо и језик српска ћирилица, и то поређаних без савремених мјерних инструмената – простим полагањем камена темељца према изласку сунца са истока, на тачно одређени дан у години.

    Ово је доказ тада већ јединственог старовременског културолошког оквира и стапања Илира и Трачана у јединствену етнију, касније Србе.

    2
    2
    1. По свој прилици дан полагања камена темељца за ова древна мегалитска утврђења био је предантички празник слављен као дан рађања „новог сунца“, који се данас у Срба празнује као Божић и обиљежава налагањем бадњака, уз крсну славу обичајем карактеристичним само за Србе након примања хрјишћанства.

      Идентична визуелна и звучна фолклорна матрица уз карактеристичну народну ношњу, црногорски – црмнички – зетски оро који се неизмијењен игра по Херцеговини, са одређеним „варијацијама на тему“ широм читавог динарског ареала, типа врличко – гламочко глуво коло, труса, тарабан, тројанац (!) итд. распрострањена је од Црне Горе преко Херцеговине и Далмације до Лике.

      2
      2
  3. Srpstvo je vječno dok su mu djeca vjerna: vazda bilo.
    Vjerujmo u Boga i u Srpstvo i biće sve dobro. Mi imamo budućnost, jer nam je jezgro zdravo, bez obzira na svakakve izrode i probleme koji nas ne zaobilaze.

    6
    1
  4. Ne vrijedi slijepcu pokazivati nit gluvome govoriti. Moze se milogorskim ustasama iznjet jos hiljadu ovakvih dokumenata i dokaza da smo mi crnogorci oduvjek bili Srbi, ali oni to nece prihvatit. Pa oni ne vjeruju ni rodjenome ocu ni djedu, a kamo li ce originalnim dokumentima iz nasih i svjetskih arhiva.

    6
    3
  5. Dzaba kad ce Joko spijun sad da smijeni Braticku i da postave nekog „gradjanistu“ kao Sehovic i da od prosvete u CG naprave islamski centar. Jokovicu kako radio tako ti Bog u svemu vratio.

    9
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy