ИН4С

ИН4С портал

Писмо са села којег више нема: Године залудног кречења

Емило Лабудовић

Пише: Емило Лабудовић

Не писах ти ево неко вријеме. Нешто због моје лијењости, појачане осјећајем узалудности и мирењем са неминовношћу заласка сунца које се, незаустављиво, примиче зони сумрака, а нешто и због тога што се овдје новине, вриједне хронике и јављања, дешавају тек с времена на вријеме, а увијек у невријеме. Као поплаве, пожари, велики сњегови и жедна љета, као смрт, харачлија који по свој данак долази неуморно, редом и без реда.

Пишем ти баш са мјеста коначне истине, из сјенке цркве Светога Јована, из тишине која је дубља и тежа од ове која се налегла на звоник и својом празнином звони јаче и од најјачег звона. Јутро је, без капи росе, већ узаврело (ти знаш како Улица, онако изребрена, зна да се запали), јара већ трепери као крила лептира и у таласима се ваља низ Стоца, у загрљај ријеци чији се танак прут назире дубоко доље. Али, усред тог божјег казана који се не гаси данима и данима, душа се смрзава као да од Мејковца и Јанкове главе стриже најпомамнија мећава. Баш као и оног окашњелог јулског дана када сам, смрзнутих и укочених руку, једва прихватао руке пријатеља, кумова, рођака, знаних и незнаних, пружене у знак искреног саучешћа за оцем који је, смирен и далек, лежао на одру и чекао мој последњи пољубац.

Да, роде мој, дадесет је година откад је отишао. Дан је био кишан, хладан за то доба, пун суза које су се укривале у кишне капи. Кажем: „био“, а тај дан никако да мине. Отима се времену и забораву и траје, суров као џелат и неподмитљив као усуд. А отац, ухваћен оком фотоапарата у једном од ријетких тренутака када му је осмијех ведрио чело, са мермера зрачи оном постојаношћу и сигурношћу која ми и дан – данас недостаје више од хљеба. Говорио је ријетко, кратко и одсјечно, а свака му је могла у књигу. Говорио је тихо, равно и једнолично, а глас му и данас испуњава све што чујем и ослушкујем. Цијенио је и мјерио све око себе кантаром старијим од његовог времена, искуством које се гомилало, искуством пуним глади, сиромаштва, залудњег жртвовања и подметања леђа под бремена тежим од себе. Мислио сам тада да из његових оцјена, јетких примједби и пословичног песимизма, говори његова ијед и обрачун са животом који му није направио ни један једини уступак. Рачунао сам да је то реванш једном друштву у којем су му животне и професионалне могућности биле омеђене чињеницом да му је отац оставио кости у неком безименом гробу око Блајбурга (брата, Народног хероја, и другог, који је из рата изашао са петокраком и чином пуковника, нико му није рачунао). Узалуд је, ударнички, кидисао на насипе пруга Никшић – Подгорица и Шамац – Сарајево, до задњег радног дана рвао се са балванима. Али, никад није пожалио себе. Жалио је нас, слутећи да, упркос чињеници да се широм Европе све мијења, да вијек мијењамо, ово наше неће ни мрднути с мјеста. Говирио је: „ови данашњи су синови и унуци оних које сам још ја давно знао и упознао“! Говорио је: „добра бити неће, јер у свако наше вријеме исплива људски талог, пожмирепи, шпијуни, улизице и зле слуге горих господара“! Кад смо јуришали на барикаде комунизма, он, који о том систему и није имао неко високо мишљење, упозоравао је да ће доћи гори. „Кад вода набуја, говорио је, на површину прве испливају празне тикве“! Говорио је, рекох, ријетко и тихо, кроз клобуке дима „тврдог Ловћена“ којег се није одрекао до последњег даха. Говорио је, а ја и генерација ми слушали смо, а нисмо чули, слушали смо, а нисмо памтили, вјерујући да знамо и да можемо и боље и другачије.

Двадесет је година од кад га је загрлила тврда уличка земља, а и јутрос осјећам мирис „Ловћена“, тврдог, и чини ми се да његово ћутање захтијева одговоре. А не знам шта бих му рекао, осим да је у свему био у праву. Да смо све ово вријеме узалуд кречили и да су нам се, послије сваког уређивања, кроз украсе, живе и веселе боје, са зидова кезиле авети прошлости. Све наше пизме, све наше мржње, сви наши изгуби, сва танкоћа наших душа и све маске под које смо укривали своја Јанусова лица. И не знам шта бих му, у своју и одбрану своје генерације, могао рећи и подастријети као доказ и оправдање.

Ћутим, а ћути и он, ћутимо ћутањем које све говори, ћутањем тежим од сваке оптужбе и пресудом равном доживотној робији. Јер, опрости ми, роде, и нека ми буде Богом опроштено, већ је дебело ојутрило а мрак, вјековни, из дубина нашег трајања, мрак наших странпутица и посртања, никако да одани. Сунце се већ увелико успело уз Голеш, а мени се, роде мој, и даље чини да је још далеко до свитања.
Силазим, мучан и сам себи претежак, сакривен густишем Гротиња у које опако сунце још није завирило. Али, како да се сакријем од себе и његовог погледа који ме, и двадесет касније, боде у леђа и не да да одмакнем. Али, надам се, хоћу да вјерујем да ће ово наше, кужно и пуно муља, што воња на устајалост и мртвило историјских катакомби из којих никако да искорачимо, остати само наше и угасити се с нашим сјенкама. И да ћеш ти, роде мој, кад једном дође тај дан, за разлику од мене и мог оца, моћи да ме бистријег погледа погледаш у окамењене очи и кажеш: било, па прошло. И та ме нада још држи на ногама док се спотичем калдрмом Терентуше.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Писмо са села којег више нема: Године залудног кречења

  1. Кад смо јуришали на барикаде комунизма, он, који о том систему и није имао неко високо мишљење, упозоравао је да ће доћи гори. Od komunista od 1945 sve do danac, do 2022. godine nema gorih na svijetu, sve su to isti, očevi i djeca, samo se smjenjuju na vlasti. To ispada da su zločinci koji su ubijali naš narod mučki u Austriji i Sloveniji 1945, bili dobri, tako može neko da shvati, a kad se kod spomene tako i da nam je samo loše poslednjih 30 godina, a prije toga odlično zna se ko su i čiji su. Juriši na komunističke barikade, a radio u bastionu komunizma RTCG, čitao usplahireno lažne vijesti i obmane. Ako ikada izađe pravi spisak tajnih saradnika Udbe, Ozne mnogo toga izaći će na vidjelo, Mada ne vjerujem u to jer bi došlo do sukoba. Ovako ostaje da nam oni koji su se kleli u KPJ, Tita i ostalu družinu lakrdijaša, a u stvari bogataša spočitavaju i drže predavanja. Nijedan moj, ali i mojih pozanika komentar na neke članke ovog novinara iako uopšte nijesu uvredljivi, nijeste objavili. I to je čudno. Nadam se da gospodin Labudović nije bio član KPJ, mada mi njegovi zemljaci kažu da jeste i da obožava Miloševića i Bulatovića, koji su bili ortodoksni komunisti. Moja ujčevina je iz Šekulara, tako da sam često tamo, kad uhvatim slobodne dane eto mene iz Beograda, tako da znam dosta toga o tom kraju i njegovim stanovnicima, koje i simpatično nazivaju ,,majstori za šumu“ jer su se mnogi obogatili i kuće napravili po Crnoj Gori i Srbiji od državnih i tuđih šuma. Možda se Emilo i dosjeti ko sam, a da mu pomognem, svojta je bližnja mojoj ujčevini. Na kraju krajeva u avgustu ćemo se vidjeti i ispričati se uživo na Ulici kod crkve u hladovini duba. Samo neka se batali ovakvih tema, politike i neka piše o našem selu, obične priče, jer sve ostalo znamo. Sve se u Šekularu zna. Pozdrav sa Čubure.

  2. Треба писати и говорити о постојаним и јаким очевима, без обзира на узалудност њиховог и нашег “ кречења “ да би и наши потомци нешто рекли о нама. Хвала Ти племениче и пиши кад ти је Бог дао дар.

    13
    8

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *