IN4S

IN4S portal

Pismo sa sela kojeg više nema: Godine zaludnog krečenja

Emilo Labudović

Piše: Emilo Labudović

Ne pisah ti evo neko vrijeme. Nešto zbog moje lijenjosti, pojačane osjećajem uzaludnosti i mirenjem sa neminovnošću zalaska sunca koje se, nezaustavljivo, primiče zoni sumraka, a nešto i zbog toga što se ovdje novine, vrijedne hronike i javljanja, dešavaju tek s vremena na vrijeme, a uvijek u nevrijeme. Kao poplave, požari, veliki snjegovi i žedna ljeta, kao smrt, haračlija koji po svoj danak dolazi neumorno, redom i bez reda.

Pišem ti baš sa mjesta konačne istine, iz sjenke crkve Svetoga Jovana, iz tišine koja je dublja i teža od ove koja se nalegla na zvonik i svojom prazninom zvoni jače i od najjačeg zvona. Jutro je, bez kapi rose, već uzavrelo (ti znaš kako Ulica, onako izrebrena, zna da se zapali), jara već treperi kao krila leptira i u talasima se valja niz Stoca, u zagrljaj rijeci čiji se tanak prut nazire duboko dolje. Ali, usred tog božjeg kazana koji se ne gasi danima i danima, duša se smrzava kao da od Mejkovca i Jankove glave striže najpomamnija mećava. Baš kao i onog okašnjelog julskog dana kada sam, smrznutih i ukočenih ruku, jedva prihvatao ruke prijatelja, kumova, rođaka, znanih i neznanih, pružene u znak iskrenog saučešća za ocem koji je, smiren i dalek, ležao na odru i čekao moj poslednji poljubac.

Da, rode moj, dadeset je godina otkad je otišao. Dan je bio kišan, hladan za to doba, pun suza koje su se ukrivale u kišne kapi. Kažem: „bio“, a taj dan nikako da mine. Otima se vremenu i zaboravu i traje, surov kao dželat i nepodmitljiv kao usud. A otac, uhvaćen okom fotoaparata u jednom od rijetkih trenutaka kada mu je osmijeh vedrio čelo, sa mermera zrači onom postojanošću i sigurnošću koja mi i dan – danas nedostaje više od hljeba. Govorio je rijetko, kratko i odsječno, a svaka mu je mogla u knjigu. Govorio je tiho, ravno i jednolično, a glas mu i danas ispunjava sve što čujem i osluškujem. Cijenio je i mjerio sve oko sebe kantarom starijim od njegovog vremena, iskustvom koje se gomilalo, iskustvom punim gladi, siromaštva, zaludnjeg žrtvovanja i podmetanja leđa pod bremena težim od sebe. Mislio sam tada da iz njegovih ocjena, jetkih primjedbi i poslovičnog pesimizma, govori njegova ijed i obračun sa životom koji mu nije napravio ni jedan jedini ustupak. Računao sam da je to revanš jednom društvu u kojem su mu životne i profesionalne mogućnosti bile omeđene činjenicom da mu je otac ostavio kosti u nekom bezimenom grobu oko Blajburga (brata, Narodnog heroja, i drugog, koji je iz rata izašao sa petokrakom i činom pukovnika, niko mu nije računao). Uzalud je, udarnički, kidisao na nasipe pruga Nikšić – Podgorica i Šamac – Sarajevo, do zadnjeg radnog dana rvao se sa balvanima. Ali, nikad nije požalio sebe. Žalio je nas, sluteći da, uprkos činjenici da se širom Evrope sve mijenja, da vijek mijenjamo, ovo naše neće ni mrdnuti s mjesta. Govirio je: „ovi današnji su sinovi i unuci onih koje sam još ja davno znao i upoznao“! Govorio je: „dobra biti neće, jer u svako naše vrijeme ispliva ljudski talog, požmirepi, špijuni, ulizice i zle sluge gorih gospodara“! Kad smo jurišali na barikade komunizma, on, koji o tom sistemu i nije imao neko visoko mišljenje, upozoravao je da će doći gori. „Kad voda nabuja, govorio je, na površinu prve isplivaju prazne tikve“! Govorio je, rekoh, rijetko i tiho, kroz klobuke dima „tvrdog Lovćena“ kojeg se nije odrekao do poslednjeg daha. Govorio je, a ja i generacija mi slušali smo, a nismo čuli, slušali smo, a nismo pamtili, vjerujući da znamo i da možemo i bolje i drugačije.

Dvadeset je godina od kad ga je zagrlila tvrda ulička zemlja, a i jutros osjećam miris „Lovćena“, tvrdog, i čini mi se da njegovo ćutanje zahtijeva odgovore. A ne znam šta bih mu rekao, osim da je u svemu bio u pravu. Da smo sve ovo vrijeme uzalud krečili i da su nam se, poslije svakog uređivanja, kroz ukrase, žive i vesele boje, sa zidova kezile aveti prošlosti. Sve naše pizme, sve naše mržnje, svi naši izgubi, sva tankoća naših duša i sve maske pod koje smo ukrivali svoja Janusova lica. I ne znam šta bih mu, u svoju i odbranu svoje generacije, mogao reći i podastrijeti kao dokaz i opravdanje.

Ćutim, a ćuti i on, ćutimo ćutanjem koje sve govori, ćutanjem težim od svake optužbe i presudom ravnom doživotnoj robiji. Jer, oprosti mi, rode, i neka mi bude Bogom oprošteno, već je debelo ojutrilo a mrak, vjekovni, iz dubina našeg trajanja, mrak naših stranputica i posrtanja, nikako da odani. Sunce se već uveliko uspelo uz Goleš, a meni se, rode moj, i dalje čini da je još daleko do svitanja.
Silazim, mučan i sam sebi pretežak, sakriven gustišem Grotinja u koje opako sunce još nije zavirilo. Ali, kako da se sakrijem od sebe i njegovog pogleda koji me, i dvadeset kasnije, bode u leđa i ne da da odmaknem. Ali, nadam se, hoću da vjerujem da će ovo naše, kužno i puno mulja, što vonja na ustajalost i mrtvilo istorijskih katakombi iz kojih nikako da iskoračimo, ostati samo naše i ugasiti se s našim sjenkama. I da ćeš ti, rode moj, kad jednom dođe taj dan, za razliku od mene i mog oca, moći da me bistrijeg pogleda pogledaš u okamenjene oči i kažeš: bilo, pa prošlo. I ta me nada još drži na nogama dok se spotičem kaldrmom Terentuše.

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S
Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Pismo sa sela kojeg više nema: Godine zaludnog krečenja

  1. Kad smo jurišali na barikade komunizma, on, koji o tom sistemu i nije imao neko visoko mišljenje, upozoravao je da će doći gori. Od komunista od 1945 sve do danac, do 2022. godine nema gorih na svijetu, sve su to isti, očevi i djeca, samo se smjenjuju na vlasti. To ispada da su zločinci koji su ubijali naš narod mučki u Austriji i Sloveniji 1945, bili dobri, tako može neko da shvati, a kad se kod spomene tako i da nam je samo loše poslednjih 30 godina, a prije toga odlično zna se ko su i čiji su. Juriši na komunističke barikade, a radio u bastionu komunizma RTCG, čitao usplahireno lažne vijesti i obmane. Ako ikada izađe pravi spisak tajnih saradnika Udbe, Ozne mnogo toga izaći će na vidjelo, Mada ne vjerujem u to jer bi došlo do sukoba. Ovako ostaje da nam oni koji su se kleli u KPJ, Tita i ostalu družinu lakrdijaša, a u stvari bogataša spočitavaju i drže predavanja. Nijedan moj, ali i mojih pozanika komentar na neke članke ovog novinara iako uopšte nijesu uvredljivi, nijeste objavili. I to je čudno. Nadam se da gospodin Labudović nije bio član KPJ, mada mi njegovi zemljaci kažu da jeste i da obožava Miloševića i Bulatovića, koji su bili ortodoksni komunisti. Moja ujčevina je iz Šekulara, tako da sam često tamo, kad uhvatim slobodne dane eto mene iz Beograda, tako da znam dosta toga o tom kraju i njegovim stanovnicima, koje i simpatično nazivaju ,,majstori za šumu“ jer su se mnogi obogatili i kuće napravili po Crnoj Gori i Srbiji od državnih i tuđih šuma. Možda se Emilo i dosjeti ko sam, a da mu pomognem, svojta je bližnja mojoj ujčevini. Na kraju krajeva u avgustu ćemo se vidjeti i ispričati se uživo na Ulici kod crkve u hladovini duba. Samo neka se batali ovakvih tema, politike i neka piše o našem selu, obične priče, jer sve ostalo znamo. Sve se u Šekularu zna. Pozdrav sa Čubure.

  2. Treba pisati i govoriti o postojanim i jakim očevima, bez obzira na uzaludnost njihovog i našeg “ krečenja “ da bi i naši potomci nešto rekli o nama. Hvala Ti plemeniče i piši kad ti je Bog dao dar.

    13
    8

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *